Naši zimní strávníci – dodatek – 2 v 1 – stehlík a čížek
Dva v jednom krmítku
Stehlík obecný (Carduelis carduelis) je malý pěvec z čeledi pěnkavovití.
Hojně se vyskytuje v celé Evropě vyjma větší části Skandinávského poloostrova, v Asii východně až po Bajkalské jezero a jižně po Himálaj a v severní a severovýchodní Africe. Jedinci, kteří unikli z umělých odchovů, vytvořili stálou populaci i v Austrálii a na Novém Zélandu.
Postupně se pro svůj atraktivní vzhled a příjemný zpěv stal oblíbeným a ceněným "klecním" ptákem.
Minule jsme stehlíky viděli ve velkém hejnu na bodlácích v jižních Čechách.
samička čížka
Čížek lesní (Carduelis spinus) Je sexuálně dimorfní, to znamená, že samice vypadá jinak než samec. Jedná se o monotypický druh, tedy nevytváří žádné poddruhy.
Žije v lesích od Španělska po Sachalin a od Pyrenejí přes Balkán po Kavkaz. Druhá část světové populace žije daleko na východě v Mongolsku, ve východním Rusku a Číně. Je částečně tažný. V zimě na české území přilétají ptáci ze severní a východní Evropy.
Čížci se snadno ochočí a jsou to nenároční chovanci. Z toho důvodu se tento čiperný ptáček stal oblíbeným "klecním" ptákem. Ještě ve 30. letech 20. století byl chován v mnoha domácnostech i dílnách drobných řemeslníků. Z bytů a provozoven ho vytlačilo až masové rozšíření radiových přijímačů.
Čížky jsme prvně viděli až nyní u nás na balkoně a pokud jsme je určili špatně, ať nám ornitologové prominou a poučí nás.