Skip to content

GO WRO - Wieża rycerska w Biestrzykowie Traditional Geocache

Hidden : 11/12/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Skrzynka jest częścią projektu GO WRO - Geocachingowa Obwodnica Wrocławia, wzdłuż żółtego szlaku dookoła Wrocławia im. dr Bronisława Turonia.



Kesz - skrzyneczka w rozmiarze małym schowana na podanych współrzędnych. Prosimy podejmować ostrożnie, jest wiele okien w pobliżu
O miejscu - Niecałe 9 kilometrów od Wrocławia, w gminie Siechnice znajduje się prawdziwy skarb, leżący tak blisko granic miasta, a dla wielu zupełnie nieznany. Warto wstąpić tam po drodze, gdyż ów zabytek znajduje się na terenie prywatnym, przez co dostępny jest zwiedzającym tylko w formie „zapłotowej”. Pierwsze bezsporne wzmianki dotyczące Biestrzykowa pochodzą z 1351 i 1358r. (Ekhardsdorf lub Eckehardisdorff – nazwa typowa dla wsi lokowanych na prawie niemieckim), wieś należąca do kapituły wrocławskiej. Do 1516r. przebywał tu zarządca, administrujący majątkiem z jej ramienia. W czasie reformacji właściciele Biestrzykowa wielokrotnie się zmieniali: wieś wróciła do kapituły, w 1810r. podczas sekularyzacji majątków kościelnych przeszła na własność państwa pruskiego, kupił ją major von Sack. W końcu XIX wieku wieś weszła w skład jedynej w Prusach ordynacji należącej do Żyda, Juliusa Schottlandera, kupca wrocławskiego, który dorobił się majątku na dostawach dla armii pruskiej, a zasłynął z darowania Wrocławiowi terenów, na których został założony Park Południowy. Rycerska wieża mieszkalna to przykład średniowiecznego dworu wieżowego, jednego z wielu, jakie w średniowieczu otaczało Wrocław. Po raz pierwszy wzmiankowano o niej w 1411r., kilkukrotnie przebudowywana, ale bez zmiany charakteru zabudowy. Pod koniec XVI wieku powstała dobudówka mieszcząca klatkę schodową. W XVII lub XVIIIw. Poszerzono okna drugiej i trzeciej kondygnacji, otynkowano elewację. Była użytkowana do końca II wojny. W 1945r. wieża spłonęła. Obecnie odrestaurowana znajduje się w rękach prywatnych. Dziś do wieży przylega nowy budynek mieszkalny, którego wygląd (na szczęście!) został dopasowany stylem do zabytku. Wieżę dobrze widać od strony sąsiedniej posesji (tej z numerem 9), przez płot. Stąd zobaczymy pozostałości fosy, które teraz tworzą uroczy staw. Warto przejść również wzdłuż ogrodzenia posesji, na której znajduje się wieża. Przez płot i bramy można podziwiać praktycznie cały zabytek. Aby zobaczyć wieżę z drugiej strony (tej, na której znajduje się wykusz latrynowy) trzeba dojść do końca ulicy Lipowej i skręcić w prawo. Dojdziemy do kamienistej, polnej drogi, z której co prawda widać ów wykusz i część dawnej siedziby rycerzy, jednak w jej podziwianiu przeszkadza dość wysoki płot. Wyższym osobom nie będzie to robić zbytniej różnicy, ale te niższe zobaczą o wiele mniej.

Additional Hints (No hints available.)