Skip to content

PMRCACHE Podblanicko Mystery Cache

Hidden : 9/1/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Outdoorová komunikace i pro kačery
Někteří z nás kačerů používají v terénu k dorozumívání přístroje zvané vysílačky. Stejně jako třeba turisté, cyklisté... Při outdoorových aktivitách, když mnohdy není signál mobilního operátora k dispozici, je to skvělá věc. Tahle keš vám ukáže, že možnosti běžně dostupných vysílaček jsou mnohem, mnohem větší, než bychom čekali.


Jaké jsou možnosti (nelicencovaného) vysílání v Česku
Mnoho z nás používá vysílačky známé jako PMR pracující v pásmu 446MHz (Personal Mobile Radio). Na tomto pásmu je k dispozici 16 kanálů. Délka vlny v tomto pásmu je cca 68cm. Většinou se o nich píše, že mají dosah 3km, 5km nebo maximálně 12km. Ale není to tak úplně pravda. Osobně jsem s nimi udělal řadu spojení delších než 100km a nejdelší spojení dokonce 305km dlouhé. Stejné zkušenosti má řada dalších operátorů kačerů i mudlů. Jak fungují kanály a další informace najdete například v tomto e-booku.

Kromě pásma 446MHz je běžně dostupné také pásmo 27MHz s délkou vlny cca 11m zvané CB (Citizen Band - Občanské pásmo). Kromě těchto dvou pásem, která jsou jsou přístupná bez jakýchkoli licencí a zkoušek komukoli v mezinárodním měřítku (EU/svět), existují v Česku ještě tak zvané "sdílenky" čili sdílené kmitočty. Ty jsou také dostupné bez licencí a zkoušek, ale pouze na území ČR. Sdílenky jsou rozloženy do pásem s délkou vlny 70cm, 2m, 4m a 8m. Radiové vlny na těchto pásmech se liší svou délkou a proto i svým chováním (zejména schopností vlny odrazit se od překážky, projít skrz, nebo se ohnout). Informací, které je v této oblasti možné získat, je mnoho a jsou velmi zajímavé. My se ale dál soustředíme jenom na pásmo PMR.

Pár základních informací o provozu na pásmu PMR
Nejprve je nutno se seznámit alespoň se základními informacemi o rádiovém provozu. Jak už bylo řečeno, pro provoz na pásmu PMR nepotřebujete žádné zvláštní povolení. Stačí vlastnit potřebný přístroj. Řada z nás ho vlastní, pokud ne, je snadné si ho pořídit nebo půjčit (třeba i u ownera této kešky). Vzhledem k odborné radě při nákupu doporučuji k pořízení nějakou specializovanou prodejnu. Přes snadnou dostupnost je kromě přečtení návodu k zařízení dobré vědět, že se provoz na těchto pásmech řídí určitými pravidly. Především jde o tak zvané všeobecné oprávnění (ve zkratce VO), které vydal Český telekomunikační úřad. Ten je také pověřen kontrolou jeho dodržování. VO je tzv. podzákonná (sekundární) právní norma. Jeho dodržování je povinné a vymahatelné. Jeho cílem je zajistit, aby provoz na pásmu byl vůbec možný a uživatelé pásma spolu mohli komunikovat, což není vždy tak samozřejmé jako třeba u mobilů. Všeobecné oprávnění definuje, jaká zařízení je možno používat, jakým výkonem je možno vysílat, případně další potřebné specifikace. Pásmo PMR se řídí normou Všeobecné oprávnění č. VO-R/3/6.2016-9. Dlaší informace o vysílání čtěte dále.

Jak uskutečnit platné spojení
A nyní část důležitá pro ty, kdo nevědí, jak udělat radiové spojení. Především je nutné si uvědomit rozdíl od mobilního telefonu. V mobilu mluví jeden člověk s jedním a nikdo další neposlouchá. Na vysílačce mluví jeden, ale poslouchá ho prakticky neomezený okruh posluchačů, kteří vlastní potřebné zařízení a jsou v dosahu vašeho signálu. O těchto posluchačích se nemusíte vůbec dozvědět, pokud se vám sami neohlásí. To je třeba mít na paměti a chovat se při vysílání podle toho. (Vojáci mají na vysílačkách nápis připomínající tuto skutečnost: "Pozor, nepřítel naslouchá!")

Pro ohlášení a zapojení se do hovoru se v provozu na pásmu PMR používá anglické slovo BREJK. Pokud tedy zaslechnete nějakého operátora, jak dělá spojení s někým jiným, zapojte se do hovoru slovem "BREJK". Toto slovo je třeba odvysílat v pauze mezi koncem vysílání jednoho a začátkem vysílání druhého z dotyčných operátorů, jejichž hovor posloucháte. Ne vždy je ta pauza tak dlouhá, abyste to stihli. Trpělivost a opakování přinášejí úspěch. Trochu obtížné v téhle uspěchané době, ale říkal jsem, není to mobil. Pokud vás někdo z nich zaslechne, pravděpodobně vám to dá najevo tím, že v další komunikaci se třetí stranou odvysílá: "Brejku slyším tě," nebo "Brejku, počkej," či podobnou hlášku. Na vás je pak opravdu počkat. Jakmile oni dokončí spojení, měl by vás někdo z nich vyzvat k vysílání. Pokud ne, přihlaste se znovu slovem BREJK. Pokud budete vyzváni k vysílání (výzva např.: "Brejku pojď," nebo: "Brekju mluv," či pouze "...povídej, jestli jsi tam vydržel..." a podobně.) je čas udělat QSO. QSO znamená v řeči Q-kódů spojení.

Pro jeho uskutečnění je nutné nejprve říci protistraně svoji "volačku", tedy představit se (bývá zvykem použít křestní jméno a město, odkud pocházíte, odkud byste vysílali, kdybyste byli doma). Jakou volačku si zvolíte je jenom na vás. Je důležité, aby pro druhou stranu byla srozumitelná, protože vysílání je často rušeno a hlavně při dlouhých spojeních není zvuk čistý, jako u mobilů. Např. moje volačka je Tomáš Vlašim. No dost o volačkách. Potom je nutné sdělit místo, odkud vysíláte, tak zvané QTH. Tuto informaci je třeba sdělit takovým způsobem, aby bylo místo jednoznačně identifikované. Například Lhota nestačí. Je třeba říct třeba Hrazená Lhota u Domašína, nedaleko města Vlašim. Pak je to O.K. Jinak je také možné pro identifikaci místa vysílání uvádět tak zvaný lokátor. Lokátor je forma GPS souřadnic (v GPS zvaná Maidenhead), která určí vaši polohu na mapě (zpravidla se používá prvních šest znaků - například lokátor Ještědu je JO70LR, což je obdélník o rozměrech přibližně 4,5x6km.) Řada GPS tento formát souřadnic umí. Na Androidu na to existují aplikace. Odvysílání klasických GPS souřadnic je také možné, ale často se to právě kvůli horší srozumitelnosti nemusí podařit. Proto se používá souřadnic ve tvaru lokátoru. Nakonec bývá zvykem ještě sdělit protistanici, jak ji slyšíte. A nakonec se rozloučit, poděkovat za spojení, popřát třeba hodně dalších spojení... Prostě jako když se s někým loučíte.

Kde hledat další informace
Další informace o provozu na pásmu PMR najdete na stránkách Jerryho Nové Město (viz výše odkaz na DX nástěnku), stránkách PMR v Čechách (kde si můžete stáhnout i podrobný e-book o vysílání na PMR) a dalších. Všem uchazečům o dolov této keše bych jako první doporučil, aby se podívali na stránky pro nováčky ve vysílání na serveru dusoft, kde je vše srozumitelně vysvětleno. Kromě výše uvedených osvědčených zdrojů najdete na internetu i mnoho dalších, kde už ale informace nejsou tak koncentrované a nemusí být ověřené.

Zkuste si to sami
Kdy a kde budu na pásmu PMR vysílat já nebo kdokoli další, zjistíte nejlépe na nejnavštěvovanějším serveru pro PMR, kde jsou taková vysílání zveřejňována jako tzv. portejbly. Jedná se o tzv. DX nástěnku, kde zjistíte plánovaná vysílání na pásmu PMR.
Pak už stačí jen vzít si PMR vysílačku, nebo si ji půjčit a můžete to zkusit sami podle výše uvedeného postupu a dalších informací získaných na doporučených odkazech. Jak záhy zjistíte, klidně se při vysílání obejdete beze mě, protože na pásmu najdete řadu dalších operátorů, kteří s vámi rádi udělají spojeníčko. Tak vzhůru nakopce a těším se na slyšenou. Pokud budete mít s sebou PMR vysílačku při odlovu této kešky, zkuste cestou k ní dát výzvu na 7. kanále. Poslouchám a když vás uslyším, rád s vámi prohodím slovo.

Jak najít kešku
V podstatě asi takto:
N 446.04375 446.10625° 446.04375 nula tečka (446.10625 446.08125 446.05625)-5
E nula 446.16875° 446.05625 446.03125 tečka (446.03125 446.08125 446.01875)+26
Pokud se vám nedaří vyluštit, použijte metodu podle posledních dvou vět předchozího odstavce.

Douška pro odborníky
Odborníci v této problematice prominou autorovi četná zjednodušení, kterých se dopustil v listingu. Už tak je listing dosti dlouhý.



Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

ibyrw CZE 7, anwqv ilieng

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)