Skip to content

BLACK AND WHITE (UT 5) Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Saturday, January 21, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Drazí kolegové, milovníci kopců,

dovolte mi, abych vás co nejsrdečněji pozvala na další event z volné série ULTRATISÍCOVKY. Máme tu oblíbené roční období, (doufejme) krásnou zimu a se začátkem roku navštívíme stejně jako loni nové pohoří - tentokráte Hrubý Jeseník. Pro jubilejní páté setkání byl zvolen dosud nejvyšší vrchol našeho seriálu - méně znamá Černá stráň. Výstup opět individuálně po vlastní ose a sraz nahoře.

Černá stráň se může pochlubit výškou krásných 1237 m.n.m. a s prominencí 212 m a izolací 3 km jde o 6. nejvyšší jesenickou ultratisícovku. Je typická četnými rulovými a svorovými skalkami. Nejznámější je Kazatelna se skalním tunelem na jihovýchodním svahu. Kousek opodál nalezneme pozůstatky lesní železnice a za zmínku stojí i památník havárie maďarského letadla roku 1944 na jižním úbočí.

Zhruba 2 km severně leží vedlejší tisícovka, Černá stráň – S vrchol s výškou 1048 m.

foto: ultratisicovky.cz

Přístup na vrchol je možný od Koutů nad Desnou přes Poniklý potok (delší) nebo od nejbližšího parkoviště z Přemyslovského sedla. Je tu hustá síť lesních cest a na závěr  se prý musí kousek průsekem. Budiž vám útěchou dobrý pocit z dalšího zdolaného kopce a místní tradička.

Za předpokladu nižších teplot oficiální dobu trvání krapet zkrátíme na povinných 30 min. V zájmu krásné vzpomínky pro další pokolení - historické černobílé fotografiezvolte černou barvu oděvu či doplňků. Původně bylo zamýšleno polední rendezvous, ovšem po zvážení rizik (bude zima, bude sníh?) a abychom dostáli názvu eventu, posuneme na čas chvíli před západem slunce (ten má být 16:28).

KDY:    sobota 21.1.2016, oficiálně v čase  16:00 – 16:30

         (cca 16:15 skupinové foto); afterparty neomezeně

KDE:    vrchol – u geodetické tyče (souřadnice viz wpt!)

CWG:  nejsou a nebudou

 

Prosím pozor - pro lepší přehlednost v mapě úvodní souřadnice mírně mimo, sraz u tyče - viz waypoint !!!

Nezapomeňte na vhodné oblečení, teplý nápoj do termosky, něco energetického na zub a hlavně teplé prádlo - však to znáte wink

V případě zájmu o účast na afterparty - viz atributy!

 

Těším se na vás!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co už proběhlo:  

ULTRA 1000 - Podzimní Smrk   (listopad 2015)

ULTRA 1000 - Zimní Ropice   (prosinec 2015)

UT - Ej hora, hora, vysoká hora...   (leden 2016)

UT - Slépky na Smrku   (prosinec 2016)

 

Co nás čeká:

Na houby? Na houby! (UT 6)   (leden 2017)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TEO (co to je?)

BLACK AND WHITE (chcete-li „černobílá“) patří bezesporu k ustáleným slovním spojením. Máme černobílý film či fotografii, své nepopiratelné postavení má tato barevná kombinace i v módě. Tentokráte se zaměříme na fotografii …

Již po staletí je známa projekce obrazů na plochu, tzv. camera obscura a camera lucida. Avšak až počátkem 19. století se podařilo francouzskému vynálezci jménem Nicéphore Niépce obraz ustálit – historicky nejstarší dochovaný snímek muže s koněm na měděné destičce pochází z roku 1825. Nejstarší fotografická technika, heliografie, reprodukovala grafické listy a kresby na litografickou desku s vrstvou světlocitlivé fermeže pomocí slunečního světla (hélios = slunce, grafé = psaní, kresba). Níépceho snímek pohledu z okna domu (cínová deska a petrolejový roztok asfaltu) se však potýkal s dlouhou dobou dobou expozice – 8 hodin. Následovaly pokusy se sloučeninami stříbra na základě poznatků J.H. Schultze, který zjistil, že směs křídy a stříbra tmavnou, pokud jsou osvětleny.

Záhy přichází nezávisle na sobě dokonalejší techniky daguerrotypie a kalotypie. Daguerrotypie (1839, francouz Jacques Daguerre) využívala médium citlivé na světlo díky jodidu stříbrnému, vyvolání nestálého obrazu parami rtuti a ustálení pomocí chloridu sodného. Nejstarší český dochovaný snímek daguerrotypie je Pošta v Litomyšli od Ignáce Floruse Staška z roku 1840. Daguerrův student Antoine Claudet pomocí chloru zkracuje expoziční čas, vynalezl též červené osvětlení temné komory.

Kalotypie (1841, brit William Fox Talbot) proces zdokonalil i pro snímání lidí. Listy papíru potažené vrstvou chloridu stříbrného umožnily vytvoření okamžitého negativního obrazu a především libovolného množství kopií.

Mokrý kolodiový proces (1851, brit Frederick Scott Archem) vytváří kvalitní negativ a zkracuje expozici na jednotlivé sekundy. Smíchalo se kolodium s jodidem draselným a na skleněné desce vzniklý film se namáčel do roztoku dusičnanu stříbrného.

Suchý želatinový proces (1871, Richard Leach Maddox) přichází s lehčími bromostříbrnými suchými želatinovými deskami. Není již třeba mobilní temné komory a okamžitého vyvolání negativů, Charles Bennett nabízí tyto desky k prodeji.

Celuloidový svitkový film představuje počátek fotografického průmyslu. Roku 1884 přichází George Eastman s prvním fotografickým filmem, 1888 uveden první filmový fotoaparát Kodak. Roku 1925 je na trh uveden fotoaparát Leica, který používá 35mm film – standard maloformátové fotografie.

1935 – prodej barevných filmů, 1963 – barevný Polaroid a tzv. okamžitá fotografie.

                                     foto: Petr Foltýn   

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na tomto místě bych ráda poděkovala Maomanovi alias Martinovi, tvůrci projektu ULTRATISÍCOVKY, jež byl inspirací pro naše setkání. Byla navázána spolupráce, tudíž nově můžete sledovat aktuální eventy i na těchto stránkách (v sekci Novinky v záložce pro jednotlivá pohoří).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Additional Hints (Decrypt)

nž qb fyhapr mácnqh:-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)