Skip to content

Wędrówki św. Jakuba - JASNOGÓRSKA DROGA ŚW. JAKUBA Traditional Geocache

This cache has been archived.

grazkami: koniec

More
Hidden : 10/8/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Mapa Dróg św. Jakuba w Polsce – wyk. Zbigniew Ilkow Ostatnia aktualizacja: lipiec 2015 (http://www.camino.net.pl)


Skrytka powstała przy współpracy z Golubsko-Dobrzyńską Organizację Turystyczną w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

W ciągu wieków powstała cała sieć dróg, które wiodły od Morza Bałtyckiego - szlak Camino de Santiago zaczynał się niegdyś w Estonii - przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję aż do Santiago.

Od kilkunastu lat w wielu krajach Europy pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli: to Drogi św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege). W odpowiedzi na apel Rady Europy również w Polsce zaczęto odtwarzać dawne szlaki pątnicze 

Służyć one mają pielgrzymom, którzy w samotności lub małej grupie przemierzać chcą Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności. Pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, odkryć pierwotną spójność naszego Kontynentu albo po prostu – zwiedzić ciekawe miejsca, poznać nowych ludzi czy zażyć ruchu zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Bo właśnie przeżycie duchowe jest najważniejsze na tym szlaku. Nie jest to więc szlak turystyczny: jest to raczej szansa na „rekolekcje w drodze”.

Jasnogórska Droga św Jakuba - Szlak wpisujący się w sieć Drogi św. Jakuba w Polsce przeznaczony jest zarówno dla pielgrzymów pieszych, jak i dla cyklistów.  Mimo niezbyt okazałej długości (68 km) jest niezwykle ważny, gdyż łączy Warszawę (poprzez Warszawską Drogę św. Jakuba) i Częstochowę z trasą pątniczą wzdłuż Via Regia, ale także umożliwia wędrówkę w stronę Moraw i Austrii. Wytrawny pielgrzym może pokonać Drogę Jasnogórską w ciągu dwóch do trzech dni nawiedzając dwa sanktuaria maryjne (Jasna Góra i Piekary Śląskie) oraz trzy kościoły św. Jakuba Apostoła: w Częstochowie, Lubszy i Sączowie.

Znaczna część trasy przebiega przez duży, niezwykle urokliwy kompleks leśny, przez który przebiega także wododział największych polskich rzek; Mała Panew jest dopływem Odry, a Brynica – poprzez Czarną Przemszę i Przemszę – zasila swoimi wodami Wisłę.

Jasnogórska Droga św. Jakuba łączy się (na 56. km trasy) z Drogą św. JakubaVia Regia w Sączowie, gdzie znajduje się blisko 800-letnia parafia pw. św. Jakuba  przechowująca od XVIII wieku relikwie Apostoła oraz dysponująca otwartym w 2013 r. niekomercyjnym schroniskiem dla caminowych pielgrzymów. Stąd już tylko 12 km wspólnego przebiegu obu szlaków do bazyliki w Piekarach Śl. Szlak można przemierzać także w kierunku przeciwnym, bez pomocy oznakowania z Piekar do Częstochowy, dzięki czemu uzupełnia on sieć Szlaków Maryjnych.

 

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)