Skip to content

RsG 24.4. den laboratornich zvirat Letterbox Hybrid

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Voyager Reviewer - reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 4/23/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

ROK S GEOCACHINGEM

 

Duben


Podle gregoriánského kalendáře čtvrtý měsíc v roce. Má 30 dní. Český název měsíce pochází z dubu, který se v tomto období odívá listím. Duben začíná stejným dnem jako červenec, v přestupném roce jako leden.

Aprílové počasí označuje počastí nestálé, proměnlivé a používá se i tehdy, pokud se hovoří o proměnlivém a nestálém počasí v jiný čas.

24. duben je 114. den roku podle gregoriánského kalendáře (115. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 251 dní.

Podle keltského kalendáře je dnes den měsíce vrby.

Svátek má dnes

Jiří

Pranostika: Ondřej mosty staví, Jiří je odplaví. Jiří a Marek – mrazem nás zalek.Kolik se žába před Jiřím navrčí, tolik se po Jiřím namlčí.

 

Události 24.4. v Česku:

1912 – Založen Český skaut – Junák.

1949 – V Československu vzniká mládežnická organizace Pionýr, která měla nahradit zakázaného Skauta.

Jestli a kdy je mezinárodní den pionýrů nevím, 24. duben patří Mezinárodnímu dni skautů a skautek.

Události 10.1. ve světě:

1854 – Svatba Alžběty Bavorské (Sissi) a Františka Josefa I.

1953 – Winston Churchill je královnou Alžbětou II. pasován na rytíře.

1990 – Vynesen na oběžnou dráhu vesmírný Hubbleův teleskop.

2005 - V Jižní Koreji se narodil první klonovaný pes Snuppy.


Světový den laboratorních zvířat


A nejen tomuto pejskovi, ale všem laboratorním zvířatům je věnována tato keška. Už od roku 1979 si prostřednictvím Světového dne laboratorních zvířat připomínáme, že na světě jsou nejen v tento den, ale i každý další den stamiliony zvířat, které tráví svůj život zavřené v klecích a nejen to - během svého života mnohdy neuvěřitelně a opakovaně trpí fyzickými i psychickými podněty.

Testy a pokusy jsou prováděny jednak jako testování chemických látek a výrobků, v rámci tzv. primárního vědeckého výzkumu a také ve výuce na školách.
Z podstaty věci se, pokud se jedná o testy a pokusy pro využití člověka, vždy jedná o testy na jiném druhu organismu - a jako takové nejsou výsledky na člověka plně přenositelné. V historii se také objevilo mnoho případů, kdy látky prošly testy na zvířatech a způsobily velké zdravotní komplikace či smrt lidí.
Dalším, neméně alarmujícím a jasným důvodem pro to, proč testy a pokusy na zvířatech co nejdříve nahradit, je i často dokumentované špatné zacházení se zvířaty od samotných zaměstnanců laboratoří. Práce, při které lidé způsobují utrpení ostatním, je samozřejmě velmi psychicky náročná, a proto u ní vznikají tak často i případy dalšího týrání zvířat, nad rámec testů a pokusů.

Během posledních let se, díky tlaku věřejnosti, objevilo a procesem schvalování prošlo mnoho alternativních testů. Ty jsou v mnoha případech dokonce přesnější, proto není jediný důvod, proč by neměly být ihned nahrazeny za ty, které způsobují zvířatům ohromné utrpení. Přesto se jejich nahrazování uskutečňuje jen velmi pomalu - často díky zkostnatělosti insitucí a lidí, kteří za za tuto oblast odpovídají.

Málokdo také ví, že testy a pokusy na zvířatech jsou spojeny s velkými ekonomickými zisky firem, které dodávají samotná zvířata; objednat si dnes můžete i zvířata různě geneticky "upravená" - slepá, hluchá, ale i vybavení laboratoří - fixační aparáty a další "pomůcky" k tomu, jak utrpení způsobovat jednodušeji: zvířatům se např. vyoperovávají hlasivky, aby nekřičela.

Situace se v posledních letech nicméně změnila - a to i v tomto případě díky tlaku spotřebitelů a spotřebitelek - zejména v oblasti kosmetiky. Tam jsme se dostali až k momentálnímu stavu, kdy v EU je zakázáno provádět testy za účelem kosmetických testů, a to jak finálních výrobků, tak jednotlivých ingrediencí. Tyto testy na zvířatech omezují i země, kde je ochrana zvířat zatím na začátku, jako je například Čína. Stále je však mnoho zemí, kde tyto testy probíhají a mnoho firem si je tam objednává a může dovážet pak i na náš trh.

A protože pouhá lítost nestačí - potřeba je k ní i aktivně jednat, čím tedy můžete pomoci zvířatům, která jsou předmětem často velikého fyzického a psychického utrpení?

- Preferujte kosmetiku a prostředky pro domácnost, které na sobě nesou certifikát HCS - ta kosmetika je v současnosti jediná, u které lze použití zvířat stoprocentně vyloučit. Na webu najdete aktuální seznamy výrobků např. na webu www.netestovanonazviratech.cz a dalších.

- Pokud nemáte možnost vybrat HCS kosmetiku, preferujte přírodní kosmetiku - i ta většinou splňuje to, že nebyl ani finální výrobek, ani jednotlivé složky testovány. Protože je však v posledních letech trendem, vyrábějí ji už i firmy, které vyrábějí i jiné značky kosmetiky, které testované, např. mimo EU, jsou a k utrpení zvířat se celé roky stavěly odmítavě .

- Pokud se setkáte s použitím zvířat ve výuce, aktivně vystupte proti - konstruktivně navrhněte alternativy. Ke všem standardně vykonávaným procedurám lze dnes alternativy použít.

- Informujte se a tyto informace dál předávejte - vhodnou formou seznamujte pozitivně ostatní s alternativami a se skutečnou cenou, kterou platíme všichni.


Aby ta keška nebyla tak smutná, koukněte se na gif jak lze chytat myš - v tomto případě to kupodivu dopadlo pro obě strany dobře:-).



O keši v rámci projektu RsG:

Tato keš je jednou z 366 které vzniknou na Valašsku a blízkém okolí. Jsou určeny všem kdo ve svém okolí mají odloveny všechy keše a schází jim zaplnit některé políčko v kalendáři. Keše jsou i pro ty jež by chtěli ve svých statistikách zvýšit počet za sebou jdoucích dní s odlovem.

Nejen na videu, ale i v laboratořích se myšky dostaly na svobodu. Na úvodních souřadnicích najděte první z nich. Pak postupujte podle myší tiché pošty. Dozvíte se nejen souřadnice laboratoře, ale i proč ji myšky opustily a vzaly s sebou zkumavky s tajnými chemikáliemi. Nechte prosím ostatním možnost zábavy a neprozraďte v logu, co jste v tajné laboratoři zjistili.


SOUŘADNICE LABORATOŘE MŮŽETE OVĚŘIT ZDE:



Při hledání buďte trpěliví. Počítejte s tím, že na Valašsku nefungují GPS vždy zcela přesně, jak Vás při příjezdu do Valašského Meziříčí upozorní tato dopravní značka:-)

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw qhubibh zlšxh i (alaí) ebmxirgyéz mgebhpuaviryéz cnermh (ivm sbgbuvag), qáyr qyr zlší gvpué cbšgl, ifr cbfghcar cbqéy yrfaí prfgl ižql nfv 5 zrgeh anq av arob cbq aí. Ceb mwvšgraí svaáyxl wfbh qhyržvgé vavpváyl wzra zlšrx. Svanyxn ivm sbgbuvag.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)