Skip to content

(VK-982) OH - netradicni sporty - sachy Mystery Cache

This cache has been archived.

pinkturtle: zrušeno v rámci VK

More
Hidden : 6/1/2016
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš byla založena pro 9. ročník geomaratonu Valašské keškobraní, jehož tématem v roce 2016 byla historie i současnost olympijských her.


Olympijské hry
Rok 2016 je rokem olympijským, a protože olympijské hry znají úplně všichni, rozhodli jsme se devátý ročník keškobraní pojmout v olympijském stylu a připomenout si alespoň něco z jejich slávy, bohaté historie i současnosti. Nezapomněli jsme ani na hendikepované sportovce a tak je část keší věnována také paralympijským hrám.

NETRADIČNÍ SPORTY
Ne že by řada dnešních olympijských disciplín nebyla divná. Ale proti tomu, v čem museli zápolit atleti v minulosti, je to ještě pohoda.

Když se řekne olympijský sport, tak si asi představíte disciplínu, která je atraktivní, zábavná, a přitom bezpečná. Jenže minulost na olympijských hrách vypadala úplně jinak. Zde je pár příkladů:

Pankration – boj bez pravidel
Představte si kombinaci boxu, zápasu a karate – jen bez zákazů. A přesně tak vypadala nejoblíbenější sportovní disciplína antických olympijských her. Tedy, nějaká pravidla tam byla: nesmělo se kousat a bodat do očí – historici však dokazují, že se oba zákazy porušovaly prakticky pořád. Není divu, že celá řada sportovců při těchto zápasech zemřela po jediném úderu.

Nechvalně se proslavil například jistý Kleomodes, který nepovoleným chvatem zabil svého protivníka. Za to byl z her vyloučen. Tím to však nekončí: když se vzteklý vrátil do svého rodného města Astypalaie, ve vzteku z prohry tam ve škole strhl sloup, jenž budovu podpíral. Padající střecha pak zabila 60 dětí. Tak to alespoň popsal historik Pausaniás.

Příznačné také je, že dvojnásobným olympijským vítězem v pankrationu byl slavný filozof Platon. I když člověka pak napadá, z čeho vlastně vzešly některé jeho komplikované myšlenky…

Plavání pod vodou
První moderní olympijské hry se konaly opravdu hlavně kvůli sportovcům a na diváky se při nich moc nemyslelo. Jinak by těžko vznikla sportovní disciplína jménem „plavání pod vodou“. Mohli ji vidět (vlastně vidět ne) návštěvníci letních olympijských her v Paříži roku 1900.

Tato disciplína vypadala přesně tak, jak zní její název: 14 účastníků naskákalo do řeky, kdy se pokusili uplavat co nejrychleji co nejdelší trasu pod vodou. Diváci pochopitelně neviděli vůbec nic – neexistovaly vodotěsné kamery, takže se jen čekalo, až a kde (a jestli vůbec) se plavci vynoří. Vítěz (jistý Charles de Vendeville) pokořil nakonec 60 metrů v čase těsně nad jednu minutu.

Další rok už se originální sport na hrách neobjevil, a to na přání samotných závodníků. Někteří si stěžovali, že se v prudkém proudu málem utopili, pro jiné zase představoval problém fakt, že v rozvířeném bahně nic neviděli, a tak vůbec netušili, jestli zrovna vyhrávají, anebo jsou poslední. Proti zrušení nic nenamítali ani diváci…

Plavání přes překážky
Ve vodě se odehrával další netradiční olympijský sport. A také na letních olympijských hrách v Paříži roku 1900. Tehdejší hry byly totiž spojené se Světovou výstavou, takže diváků moc neměly – lidé víc obdivovali zázraky moderní techniky než sportovce, kteří se ztrapňují v podivných disciplínách. Jednou z těch úplně nejhorších bylo plavání přes překážky.

O bazénu si tehdy mohli sportovci nechat jen zdát – a tak se plavalo v Seině. To nevypadá jako žádná velká výhra, ale ani jako extrémní průšvih. Nezapomeňte však na to, že roku 1900 do Seiny odtékala většina domovního odpadu, a tak plavci museli v průběhu závodu čelit nejen překážkám připraveným, ale také těm kanální povahy… Oficiální překážky byly tři: plavci museli vyšplhat na tyč zaraženou do dna a pak překonat dvě řady lodí – jednu museli přelézt, druhou podplavat.

Tohoto dramatu se zúčastnila jen hrstka plavců: a všichni po fenomenálním trapasu prohlásili, že další rok už si to rozhodně nehodlají zopakovat…

Přetahování
Ano, na olympijské hry se dostalo i přetahování. Asi vás nepřekvapí, že i ono mělo premiéru roku 1900 v Paříži. Vynikalo tím, že se v něm soutěžilo v mezinárodních týmech – a tak se prvním vítězem stala skupina tří Švédů a tří Dánů, kteří přetáhli domácí francouzské družstvo.

Přetahování patřilo mezi atletické disciplíny, ale dnes už je z této kategorie vyřazeno. Na olympijských hrách se přetahování objevovalo do roku 1920, kdy zmizelo pro malou atraktivitu. Utkání totiž byla extrémně zdlouhavá a nudná – soupeře se často nepodařilo přetáhnout dlouhé desítky minut. Diváci od sportu tím pádem prchali.

Dvanáct hodin cyklistiky
V roce 1896 se objevila a hned zase zmizela nová disciplína - dvanáctihodinovka na kole. Závod začínal v pět ráno, už před obědem ze startujících sedmi cyklistů zůstali pouze čtyři. Závod dokončili dva, vítěz ujel přibližně 290 km.

Střelba na živé holuby
Tato sportovní disciplína se odehrála jen jednou, a to na v mnoha směrech inovátorských pařížských hrách v roce 1900. Během masakru plném krve a peří bylo zastřeleno přibližně 300 holubů. Co bylo následně na jídelníčku v olympijské vesnici jsem nedohledala:-)

Souboj pistolí
Tato sportovní disciplína spočívala ve střelbě na figuríny oblečené do kabátů ze vzdálenosti 20 a 30 metrů, terč se nacházel v blízkosti krku. Souboj pistolí se konal dvakrát - v roce 1906 na hrách neuznaných MOV a v roce 1912.

Šachy
Výše uvedeným kontroverzním sportům se na olympijské hry podařilo proniknout, i když jimi mnohdy prolétly jako kometa a všichni si možná přejeme, aby se už nikdy nevrátily. Naopak už dlouho jen o prsa před cílem jsou šachy. Mezi oficiálními olympioniky tvoří rozpaky, jak dalece patří tato hra mezi sport. Definice sportu vychází z pohybu, ale myšlenkový pohyb je také pohyb, snad to platí nejvíce o šachu. Žijeme ostatně v době, kdy člověk ztrácí aktivitu fyzickou a rozvíjí aktivitu psychickou.

Šachová olympiáda je šachová soutěž národních týmů, od roku 1927 se dvěma výjimkami organizovaná Mezinárodní šachovou federací FIDE. I když je FIDE členkou Mezinárodního olympijského výboru, nejde o součást běžných Olympijských her, ale o nezávislou sportovní soutěž. Pro letní Olympijské hry v roce 1924 byl podniknut pokus zahrnout šachy do olympijských sportů. K tomu však nedošlo, protože se nepodařilo rozlišit amatérské a profesionální hráče. Jak letní Olympiáda 1924 tak 1. neoficiální Šachová olympiáda se konaly v Paříži. Dne 20. července 1924 v závěrečném dni Šachové olympiády došlo k vytvoření šachové federace FIDE. Ta organizuje šachovou olympiádu každé dva roky.


Ale šachisté se nevzdávají. V nedaleké budoucnosti, kdy hlavní disciplínou na OH bude hraní on-line her, budou patřit šachy k nejnáročnějším sportům. Už teď tvrdí, že i v jejich hře o vítězích často rozhodují vteřiny. U šachistů sice hrají hlavní roli mozek, myšlení a taktika. Ale i výdrž. Málokdo ví, že průměrná soutěžní šachová partie trvá 4 hodiny. I když se to na první pohled nezdá, dobrá fyzická kondice je také nutným předpokladem úspěchu. Proto se také všem šachistům doporučuje, aby v rámci tréninku dělali doplňkově nějaký fyzický sport.

Šachovou partii je třeba dobře rozehrát hned z úvodu a samozřejmě musíte znát pravidla. Dobrá paměť a trpělivost je výhodou. V dalším pak hodně rozhoduje propočet a hlavně šachové koncovky.

Keš najdete na souřadnicích
..ke kterým se stejně jako k šachové výhře můžete dostat mnoha způsoby. Jsou seřazeny od nejpomalejšího k nejrychlejšímu a možná záleží na vaší odvaze a znalosti šachů, kterou z nich si zvolíte. Všechny vás dovedou ke stejnému výsledku.

1) vědomosti a pravidla

- o kolik polí se může při jednom tahu pohybovat král:
o jedno až dvě pole - A = 3
o jedno pole - A = 4

- může dáma při svém tahu přeskakovat ostatní figury:
ano - B = 8
ne - B = 9

- při rošádě se mění:
král se střelcem - C = 4
král s věží - C = 2

- mrtvá pozice nastane když:
situace na šachovnici neumožňuje mat - D = 6
někdo z hráčů usnul - D = 5

- napadení krále se nazývá:
mat - E = 2
šach - E = 3

- pat nastane když:
hráč na tahu nemá ohroženého krále, ale nemůže táhnout žádnou figurou - F = 1
jeden hráč nezvládne své nervy a druhého hráče napadne - F = 4

- jezdec se může na šachovnici pohybovat:
skoky ve tvaru písmene U (dvě pole rovně a jedno nabok a dvě pole rovně zpět) - G = 9
skoky ve tvaru písmene L (dvě pole rovně a jedno nabok, respektive jedno rovně a dvě nabok) - G = 7

- proměna je:
když střelec přeskočí koně, lze za odstraněného koně nasadit pěšáka - H = 3
když pěšák dorazí na poslední řadu desky a nahrazen jinou figurkou dle volby hráče - H = 5

- při "braní mimochodem" se táhne:
pěšcem - I = 0
dámou - I = 7

Odpovědi dosaďte do vzorce:

N AB°CD.EED´

E FG°HA.IBC´


2) trpělivost a propočet

nejdříve běžte na tento odkaz:

http://two.flash-gear.com/npuz/puz.php?c=v&id=3307651&k=52156839

Po trpělivém poskládání obrázku zjistíte souřadnice dosazením čísel ze šachových políček.

N C6 - G3° B1 - F2 , C8 - G4 - B6 ´

E C2 - G2° D8 - E4 , A1 - D7 - H2 ´


3) koncovky a odvaha

Na adrese

http://www.chessvideos.tv/endgame-training/position-from-capablanca-tartakower-1924-20.php

můžete vyzkoušet slavnou koncovku mezi Capablanca-Tartakower z roku 1924. Zkuste ji dokončit. Zprávu o postupu pošlete na mail pinkturtle@seznam.cz, do předmětu uveďte slovo SACHY. Na základě vašich výsledků dostanete další instrukce.


Tradiční šachy už jste jistě zvládli, do keše budu pravidelně doplňovat kameny na hru čínských šachů, abyste stejně jako olympionici trénovali své mozky ke světovým rekordům. Čínské šachy jsou o něco složitější - uprostřed šachového pole je řeka a je tam také více typů figurek (generál, vojáci, děla, strážci, sloni a koně) a pro nás je vyšší level už v tom, že všechny hrací kameny jsou stejné, jen jsou na nich různé nápisy v čínštině - a to i pro stejnou figurku soupeřů. Jsou to dva vozy, dva koně, dva sloni, dva strážci, dva kanóny, pět vojáků a generál.

Upozornění:
Tato keš, stejně jako celá série bude na jaře 2017 archivována, proto s odlovem neváhejte.



Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Mn cnermrz 2 zrgel bq yrfav prfgl.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)