Skip to content

Rybari jedou Mystery Cache

This cache has been archived.

zachwatt100d: Keš už loví pouze finálkáři, tak už bohužel ztrácí svůj význam bavit kačery. Archiv a díky za odlovy.

More
Hidden : 8/30/2015
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Z kroniky ČRS MO Stod

Počátky vzniku stodského rybářského spolku Koncem roku 1945 se začali sportovní rybáři v našem kraji organizovat ve spolcích. Tehdejší rybáři byli členy Rybářského spolku v Plzni. Rybolov vykonávali na Radbůze a po povolení, vydaném dne 28. května 1946 Západočeskými uhelnými doly, také na propadlinách v Chotěšově.

Touha rybářů po plném rybářském vyžití vyvolala snahu o vytvoření vlastní rybářské organizace Stodska. Organizátorům tohoto počínání – jmenovitě JUDr. Stanislavu Kaiserovi, Karlu Soukupovi a Karlu Dlouhému – se podařilo získat registraci Lidového rybářského spolku v Chotěšově se sídlem ve Stodu. Poté došlo ve Stodu ke svolání schůze, které se zúčastnila řada místních rybářů, rybářů z Chotěšova, Holýšova a okolních obcí. Dne 10. prosince 1956 byl zvolen první výbor organizace v čele s Karlem Soukupem, Karlem Dlouhým - jednatelem, Jindřichem Tejmlem - hospodářem a JUDr. Kaiserem - rybničním referentem. Samotná organizace však vznikla zřejmě v roce 1954, bohužel se nedochovaly žádné dokumenty, které by to dokazovaly.

Tehdejší MěNV Stod přidělil organizaci v r. 1957 na náměstí čp. 23 „ kancelářskou“ místnost. V roce 1981 se organizace přestěhovala do areálu Starého mlýna. Byl to velký dvůr pod Šibeničním vrchem, který nechal postavit jeho tehdejší majitel pan Senecký. Po jeho adaptaci tak vzniklo pro rybářský svaz stabilizované sídlo a převzalo název Nový mlýn. V přízemí je malá společenská místnost, která byla pronajata a sloužila jako pohostinství RAJ Přeštice. V té době byla vedoucí minirestaurace a zároveň „ ochránkyní“ celého areálu paní Antonie Fejfarová. Ve vedlejší budově se nacházela společenská místnost „U vodníka“, stylově zařízená - s krbem a výčepem. Další místnost sloužila činnosti rybářského kroužku a knihovně organizace. Patro budovy slouží dodnes jako bytová jednotka správce. V areálu Nového mlýna, v těsné blízkosti Merklínky, se nalézají také výtěrové rybníčky.

Sídlo bylo postupně modernizováno a vybavováno potřebnou mechanizací jako motorobotem, motorovou lodí, nákladním autem Avia 30, které bylo nezbytné pro rozvoz krmení do odlehlých rybníků, při výlovech i pro dopravu násad z krajské distribuce. Dále se pořídily větrníky - aerátory, využívané hlavně na propadlinách a další rybochovné potřeby. Svůj podíl na tom nesou zejména tehdejší vedoucí mechanizačního odboru Jaroslav Vyšata a jeho zástupce Václav Říha.

Organizace tenkrát obhospodařovala revíry Radbůza 3 s hranicemi od Vodního Újezdu a Ohůčova a Merklínku 1 od vtoku Radbuzy k pramenům. Převzala i Vrabinský rybník, jehož výstavba byla dokončena díky JZD Stod. V roce 1956 tehdejší MNV Ves Touškov financoval výstavbu rybníku v Touškově, kterému tenkrát „kraloval“ porybný Jaroslav Podlipský. Z vlastních prostředků organizace byl vybudován rybník v Lelově. S pomocí příspěvku MěNV Stod vznikl rybník Hluboký. Z příspěvků MZVLH vznikly rybníky Krásný, Jindra a Novomlýnský. Za jejich výstavbu vděčíme zejména dnes již zesnulým členům panu Karlu Liškovi, Josefu Strejcovi a Josefu Jirkovi.

Na výstavbě a stálém vylepšování Divokého rybníku má největší zásluhu Bohumil Bultas z Úherec. Přes námitky některých členů organizace rybník spolu s Ladislavem Fajfrlíkem v roce 1980 zrekonstruoval. Poté nasadil ryby a po výlovu předal rybník do péče Pavlu Křížkovi.

Seznam ryb, které můžete vidět v rybníku Divoký :
Štika obecná, Okoun, Kapr obecný - Plotice, Candát, Lín

Něco málo o těchto rybách :

Štika obecná
Štika obecná je snad nejznámější evropskou dravou rybou. Jedná se o zástupce relativně starobylé skupiny doložené již z třetihor. Tehdy dorůstaly některé příbuzné druhy ještě větších rozměrů a pokud jsem čerpal ze seriózního zdroje, mohl se ten největší přiblížit celkové délce 5 m. Dnes je čeleď štikovití nepříliš početnou skupinou čítající jediný rod s celkem 5 druhy. Kromě štiky obecné je rybářům dobře známa o něco větší a jednotvárněji zbarvená štika muskalunga ze Severní Ameriky, ve stejném světadíle žijé nádherně zbarvená štika černá a z dálného východu (povodí Amuru, Mongolsko) známe okrově zbarvený druh s hnědými skvrnami v naší literatuře nejčastěji označovaný jako štika amurská.

Okoun říční
Okoun říční je menší dravá ostnoploutvá ryba obývající sladké vody severního mírného pásu od Evropy přes Asii až do Severní Ameriky, kde žije poddruh Perca fluviatilis flavescens lišící se od našeho evropského okouna nažloutlými ploutvemi. Byl vysazen i mimo tento areál a mimo jiné se úspěšně aklimatizoval v jižní Austrálii. Jedná se o hojný a přizpůsobivý druh dobře prospívající ve všech typech vod od malých toků na dolní hranici pstruhového pásma až po široké nížinné řeky, rybníky či údolní nádrže. Optimálně mu vyhovují velké údolní nádrže s čistou vodou a členitými břehy. Zde tvoří okoun nepřehlédnutelnou část obsádky a dorůstá také trofejních velikostí. V našich vodách je okoun široce rozšířeným a hojně loveným druhem.

Kapr obecný
Kapr obecný je původně říční rybou obývající východní Evropu a velkou část Asie. Díky některým svým vlastnostem je ale dnes jednou z nejhojnějších a nejrozšířenějších ryb světa a najdeme ho prakticky na všech kontinentech. Původní areál výskytu kapra se rozkládal od Japonska a Číny na východě přes Střední a Malou Asii až do evropských přítoků Černého moře. Nejzápadnějším místem jeho původního výskytu byla řeka Dunaj s některými přítoky - u nás šlo o Moravu a Dyji.





Plotice obecná
Plotice obecná je v našich vodách pravděpodobně nejhojnější rybou. Dokáže úspěšně přežívat ve stojatých i tekoucích vodách s výjimkou vysloveně pstruhových úseků nebo mělkých tůní se sklony k vysychání či vymrzání. Vyskytuje se ve velké části Evropy. Areál jejího výskytu začíná ve Francii a táhne se na východ až do povodí řeky Leny na Sibiři. V Evropě ji nenajdeme na Pyrenejském poloostrově, jižně od Alp a na Balkáně žije jen v povodí Dunaje. Chybí také v Irsku a ve Skotsku.
 
 
 
 
 
Candát obecný
Candát obecný je jednou z nejznámějších a nejvyhledávanějších dravých ryb obývajících sladké vody Evropy. Patří mezi ostnoploutvé ryby, což mimo jiné přesvědčivě dokládají dvě hřbetní ploutve, z nichž první podpírají silné špičaté ostny. Při pohledu na ostatní ploutve zaujme vnímavého pozorovatele nahromadění prsních i břišních ploutví v malém prostoru trupu a břicha těsně za hlavou. Hodně to vypovídá o typickém pohybu této ryby během lovu. Candát se dovede jemnými pohyby ploutví na spodku těla nenápadně pohybovat v blízkosti dna a doslova přikrádat ke svým obětem. Ačkoli ovládá i jiné způsoby lovu, tento je velmi typický a je často zohledňován například specialisty lovícími candáty na nástrahy z měkčených plastů. Poskakování nástrahy po dně a víření obláčků kalu podobných těm, které udělá rybka prudce startující z dosahu candátích čelistí, je jednou z nejběžnějších technik vedení jigů a ripperů (kopyta).

Lín obecný
Lín obecný je středně velkou kaprovitou rybou specializovanou na život v mělkých zarostlých vodách – obvykle stojatých. Díky přizpůsobení těmto podmínkám je jeho vzhled natolik typický a odlišný od ostatních ryb, že ho pozná prakticky každý. U nás je poměrně rozšířen skoro po celém území v výjimkou vyšších poloh, ale jen málokde je skutečně hojný. S línem se můžeme setkat ve vhodných vodách prakticky celé Evropy s výjimkou nejsevernějších oblastí (zhruba od 61. rovnoběžky severněji už chybí). Vyskytuje se i v některých oblastech Sibiře a introdukován byl například v Austrálii. Žije také v mírně slané vodě východní části Baltu. Pěkní líni pocházejí zejména z vod západní Evropy - Francie a Velké Británie a poněkud nedoceněny zůstávají populace v mělkých jezerech jižního Švédska.

Additional Hints (Decrypt)

Elolpxl wfbh i eloavxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)