Skip to content

Jihoceska raseliniste EarthCache

Hidden : 8/18/2015
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Rašelina

Dopředu prosím všechny nadšence, co se na tuto náročnou keš vydají, ať respektují zákaz kouření jak v chráněných oblastech, tak na těženém rašeliništi. I když někdy není vyznačen, z důvodů vysokého rizika požáru či ochrany přírody tam tento zákaz je. A až k těžebním prostorám smíme jen pod podmínkou dodržení tohoto zákazu.

CZ

Jedním ze základních prvků jihočeské krajiny jsou rašeliniště. Najdou se v nízkých polohách – kupříkladu na Blatech, stejně jako v horských polohách na Šumavě. Jednotlivým rašeliništím je tak věnovaná část jihočeských earthkeší. Ale žádná z nich tento fenomén nezastřešuje kompletně. A to je cíl této earthkeše. Proto je earthkeší hlavně pro fajnšmekry (kterým tu, stejně jako mně, chyběla) a trošku se kvůli ní nacestujete. Pro objetí jednotlivých stagí jsem ujel přes 200 km, o pěší chůzi nemluvě (tam vás čeká něco přes 20 km). Navštívíte pět různých rašelinišť. Takže kdo není milovníkem earthkeší, stejně jako ten, kdo se bojí Jóžina z bažin, nechť tuto keš raději vynechá – to utrpení za bod jeden opravdu nestojí :-)

Borkovické blato

Co je rašelina, to se podrobně dozvíte na jednotlivých zastaveních této keše. Stručně řečeno jde ale o nahromaděnou a částečně rozloženou organickou hmotu obsahující značné množství vody. Nahromadění této hmoty navíc proběhlo z geologického hlediska prakticky v současnosti. Přesto jde o poměrně významný fenomén, neboť rašeliniště zabírají 2 % pevniny Země (podle wikipedie).

Člověk bral zprvu rašeliniště jako nebezpečnou pustinu. Postupně ale zjistil, že těžbou a vysušením rašeliny může získat cenné palivo i stelivo. A s časem se začala rašelina využívat i v lázeňství či v zahradnictví. Tato keš vám pak ukáže, jak vypadá rašeliniště netknuté, jak vypadá rašeliniště těžené, jak dopadne po těžbě a jak si jej příroda bere nazpět. Více ale nechám k tématu mluvit odborníky prostřednictvím infocedulí na naučných stezkách.

Chalupská slať

Cestou se seznámíte s vývojem rašelinišť i s tím, jak se vypořádají s lidskými zásahy. Poznáte nedotčená místa (na S1 a S3), poznáte, jak se příroda vypořádala s následky ruční těžby (nejlépe na S2 ale i na S3) i strojní těžby (na S1 i S2), jak vypadá rašeliniště po pár letech revitalizace (na S4) a nakonec i jak vypadá rašeliniště strojně těžené (S5 a S6), včetně mechanizace (S7). Stagí se výjimečně nemyslí body o daných souřadnicích, ale celé naučné stezky (výjimkou je S5, S6 a S7, kde žádná naučná stezka není). Uvedenými souřadnicemi stage dané naučné stezky začínají a pro získání odpovědí je potřeba tyto naučné stezky projít celé. Pořadí, jakými je projdete, je libovolné. Předem ale varuji před starými fotkami – leccos se mohlo změnit (a také změnilo).

A ještě jedno důležité upozornění. Všechna rašeliniště jsou přístupná po celý rok, pouze Soumarské rašeliniště je přístupné jen od června do října!!! (proto jsem přidal atribut sezóního přístupu)

Soumarské rašeliniště

A teď k vlastnímu bádání. Pro splnění úkolů je potřeba zodpovědět následující otázky – všechny odpovědi na ně zjistíte na místě. Vygooglíte-li jakékoliv informace v rozporu s těmi zjistitelnými na místě, log vám neuznám. Odpovědi na otázky mi pošlete prosím přes profil a tam raději volte e-mailem (je to pro mě pohodlnější). Případné fotografie přiložte k logu. A nyní úkoly:

                                  1.             Kdy vznikla (kdy byl počátek vývoje) rašeliniště u stagí S1, S2, S3 a S4?

                                  2.             Kolik druhů rašeliníku roste v ČR, na Šumavě a na rašeliništi Soumarského mostu? (podle S3, S4)

                                  3.             S3: Co je vyobrazeno vlevo dole na malé cedulce, kde jste na S3 získali předchozí informaci?

                                  4.             Jaké rašeliníky rostou na vytěžených plochách na S1?

                                  5.             Jaké vrstvy rašeliny rozeznáváme (dle S1)?

                                  6.             Na S3 víte podle infocedule, jak vypadá nenarušené rašeliniště. Na jakou stranu od chodníku (cestou tam) je? Popište je.

                                  7.             S1. Na jedné ceduli najdete větu „Jsme téměř v centrální části rezervace. Kamkoliv se podíváte, převažují …“ Jaký je nad ní nadpis (2 slova)? Máte to kolem sebe – stručně popište, co vidíte.

                                  8.             S2: Do jaké hloubky (maximálně) probíhala ruční těžba?

                                  9.             S2: Na konci slepého chodníčku směrem „prostor po ruční těžbě“ najdete poslední malou infoceduli (nemyslím škrtlou botu – zákaz vstupu, ale informační ceduli). Jaký je její název? A co vidíte okolo sebe (tady prosím neopisujte z cedule, ale pozorujte)?

                              10.             Jaká vrstva (minimálně) se při průmyslové těžbě ponechávala? Co by se stalo, kdyby se vytěžilo vše? (dle S2)

                              11.             Jak vypadají plochy po těžbě na S1, S2 a S3 – podle čeho je poznáme?

                              12.             Jak se liší S4 od vytěžených ploch na S1, S2 a S3?

                              13.             V jakém roce byla rašelina státem doporučena za topivo a v jakém bylo naopak zakázáno rašelinou topit? (S4)

                              14.             Čemu pomáhá mulč při revitalizaci rašeliniště (S4)?

                              15.             S4: Co je za malou sochu u plošiny u informační cedule č. 2 (naproti ceduli)?

                              16.             S6: Jaká rašelina se tu těží (podle blízké cedulky)?

                              17.             Popište, co vidíte na S5 a S6

                              18.             S5: Kousek před sebou vidíte mourovku (co je mourovka, víte z Borkovických blat). Jak je vysoká (ta nejvyšší)?

                              19.             S5: Podívejte se na zem na kraji rašeliniště. Co vidíte na povrchu?

                              20.             S7: Prohlédněte si těžební stroje (toto je bonusový úkol – nic mi psát nemusíte, ale můžete se tu vyfotit, když budete chtít). A prosím nehlaďte psy – s ukouslou rukou se těžko píší odpovědi.

                              21.             (nepovinné) pořiďte svou fotku spolu s  něčím typickým pro každé z navštívených rašelinišť (splnění nepovinného úkolu silně zvýší mou toleranci k nepovedeným odpovědím), fotografiemi prosím nespoilujte.

                              22.             (povinné) Je to dlouhá a náročná earthkeš – D5 nemůže být zadarmo. Připomeňte si proto prosím, že jsem vás do ní nenutil, ba dokonce, že jsem vás od ní v úvodu odrazoval.

                              23.             Dodržujte zákaz vstupu na Soumarské rašeliniště od listopadu do května.

                              24.             Dodržujte prosím zákaz kouření na S5, S6 i S7. Nevstupujte do těžební plochy, a když už vás přemůže zvědavost, tak opravdu jenom na okraj.

Doporučuji si cedule fotit (raději všechny). A předem se ujistěte o kvalitě paměťové karty. V rámci přípravy keše jsem po objetí všech stage zjistil, že mi karta selhala, a musel jsem se tak na cestu vypravit znovu. Nedoporučuji zažít.

Přeji pěkné bahenní zážitky.

Upozornění pro logující :
A) Kdo
chce logovat, musí poslat odpovědi. (při skupinovém odlovu bude log ponechán pouze tomu, kdo odpovědi zaslal, ostatním bude smazán, viz pravidla)
B) Nejdríve odeslat odpoved , pak logovat!!! Nemám-li odpovědi log ihned mažu.

C) Zalogujte si cache ihned po odeslání odpovedí, pokud by byla nejaká chybka, ozvu se.

Těžba

EN

Sorry, the English version will be as soon as possible. Only be prepared that most information on the stages are in Czech language only :-(

Červené blato

Additional Hints (Decrypt)

Arm fr ilcenivgr an ceiav mr fgntv, qbcbehphwv fv cerpvfg IFRPUAL bgnmxl :-) nq. 2 - an F4 wr gngb vasbeznpr arancnqar!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)