Skip to content

KRZYŻ MILENIJNY Traditional Geocache

This cache has been archived.

Galician Reviewer: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować.

More
Hidden : 8/4/2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

ZOSTAWIAM W SKRZYNCE TRAVEL BUG.ZABIERAM APARAT DO WYWOŁANIA, NOWY WŁOŻĘ NA WIOSNĘ.

KRZYŻ MILENIJNY NA SZCZYCIE LITWIŃSKIEJ GRAPY

 

Na szczycie Litwińskiej Grapy (902 m n.p.m.) znajduje się 20-metrowy Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 roku przez proboszcza Czarnej Góry ks. Huberta Kasztelana dla uczczenia dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Został wykonany na wzór krzyża stojącego od wielu lat na szczycie Giewontu. Napis na tabliczce u stóp krzyża głosi: „MIEJSCE NA KTÓRYM STOISZ JEST ŚWIĘTE. Krzyż jubileuszowy został uświęcony przez dotknięcie prawdziwymi relikwiami Chrystusowego Krzyża. Ten Krzyż – jedyny w Polsce – nabrał mocy uświęcania i uzdrawiania. Ze czcią ucałuj go. Ks. Proboszcz.”

 

Rozświetlony promieniami słońca za dnia, a mocnymi halogenami w nocy krzyż widoczny jest w promieniu kilkunastu kilometrów od Czarnej Góry. Dobry dojazd, duży parking, super widoki i ławeczki czynią z Litwinki miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić!

 Jeśli trafimy na dobrą pogodę, to w którą stronę nie zerkniemy – jest na co popatrzeć. W wielkim uproszczeniu: na południe Tatry, na wschód Spisz i Pieniny, na północ Gorce a na zachód widok na Białkę Tatrzańską i kompleks narciarski Kotelnica Białczańska.Najlepsze widoki są rano, kiedy najwyraźniej widać góry, a wioski na dole zalane są morzem mgieł. Również zachód słońca spędzony w tym miejscu zapadnie głęboko w pamięci. Świetnie opisane  tablice informacyjne z nazwą szczytów i zdjęciami przybliżą nam okolicę.

 HISTORIA WSI:
Czarna Góra to tatrzańska wieś górali spiskich w dolinie rzeki Białki. Nazwa wsi pochodzi od wyglądu góry, na siodle której pierwsi osadnicy wybudowali swoje domy. Góra porośnięta była (smerekiem) ciemnym świerkowym lasem. Osadnicy, którzy byli drwalami i myśliwymi z upływem lat las wycięli, a swoje domostwa lokowali na wysokiej przełęczy, w miejscu trudno dostępnym, nieprzydatnym do zajęć rolniczych. Legenda głosi, iż  piersi z nich dotarli tutaj z Bałkanów uchodząc przed nawałą Turecką w połowie XVI wieku. Czarna Góra wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1589 roku jako zespół szałasów i owczarni w dokumentach potwierdzających sprzedaż przez Olbrachta Łaskiego dóbr klucza dunajeckiego Jerzemu Horwathowi Palocsayowi. W roku 1625 na rzece Białce ustabilizowała się polsko-węgierska granica, a dzieje wsi na trzy wieki związane były z losem węgierskich właścicieli zamku w Niedzicy. W 1637 roku  kronikarze wspominają  pasterzy z Czarnej Góry, którzy wypasali swój dobytek w Tatrach pod Jaworowym Stawem.  Na początku XVII wieku z nadania węgierskiego rodu Horwathów-Palocsayów nastąpiła lokacja wsi na prawie wołoskim. W 1655 r. w Czarnej Górze mieszkali m.in.  Budzowie, Sarnowie, Kowalowie, Plutowie, Szyszkowie, Gerczakowie, Milanowie, Gogolowie, Jezierczakowie, Kiernoziakowie, Hudziakowie, Kałafutowie, i Świerkowie. W 1773 roku w tzw. Urbarzu terezjańskim odnotowano 68 gospodarzy (gazdów). Do tego czasu we wsi osiedliło się już wielu nowych osadników z Podhala oraz sąsiednich wsi spiskich. Wieś rozwijała się wskutek karczowania i wypalania lasów. Na wyrąbanej ziemi (zarębku) usuwano kamienie (skole) przez co z mozołem powstawały pola uprawne. Wieś rozwijała się z trudem i miała charakter pastersko – rolniczy. Do połowy XIX wieku bacowie organizowali co roku średnio 5 szałasów po 500 - 600 owiec. Oprócz owiec na polanach i halach tatrzańskich wypasano krowy i jałówki. Trudne warunki gospodarowania na skalnej ziemi zmuszały mieszkańców do migracji zarobkowych w głąb Węgier. W XIX wieku, a także po obu wojnach światowych wielu mieszkańców wsi wyemigrowało do USA lub osiedliło się na przygranicznych terenach b. Czechosłowacji. W 1920 roku Czarna Góra znalazła się w granicach państwa polskiego. W 1923 roku na zboczu Czarnej Góry (902m npm) rozegrane zostały I krajowe zawody szybowcowe, zwane wtedy konkursem płatowców bezsilnikowych. Obecnie jest to ulubione miejsce spotkań lotniarzy i modelarzy, którzy co roku przeprowadzają Zawody Makiet Szybowców. Przed Wielkanocą mieszkańcy organizują plenerową Drogę Krzyżową, zaś w Zielone Świątki palą watry. 

We wsi warto odwiedzić nowe kościoły, a także zwiedzić Zagrodę Korkoszów - Muzeum Kultury Ludowej Spisza. Goście przebywający na terenie wsi mogą obserwować archaiczną gospodarkę rolną; latem suszenie siana, wiosną i jesienią pasące się na polach krowy i owce. Obecnie w Czarnej Górze dynamicznie rozwija się turystyka. Panorama Tatr, krystalicznie czysta rzeka Białka, szlaki turystyczne i trasy rowerowe przyciągają turystów. Zimą wieś gości narciarzy, na których czekają oświetlone wyciągi ze sztucznie śnieżonymi trasami zjazdowymi. Mieszkańcy Czarnej Góry coraz częściej stawiają na obsługę ruchu turystycznego, rozwija się baza noclegowa  i obiekty usługowe. Czarna Góra z uwagi na dogodne położenie jest świetnym punktem wypadowym w Tatry, Pieniny, Gorce.  

 

Jeżdżę do Białki od 13 lat ,kilkanaście razy w roku.Przywiozłam tu wielu znajomych i zawsze  wszystkich  na pierwszą wycieczkę po okolicy zabieram właśnie pod krzyż.Od każdego słyszałam tylko słowa zachwytu i wiem,że jak tylko znajdują się w okolicy za każdym razem jadą na Litwinkę podziwiać wspaniałe widoki! Właśnie dlatego chcę wszystkim przybliżyć to wspaniałe miejsce i mam nadzieję ,że po odwiedzinach jeszcze tam wrócą.Polecam przejść się kawałek dalej nad skarpę skąd rozpościera się piękny widok na zakole rzeki Białki.

 

Kesz znajduje się dokładnie na współrzędnych.W pojemniku jest jednorazowy aparat fotograficzny ,aby każdy zauroczony tym miejscem :) znalazca skrytki mógł udokumentować swój zachwyt :).Proponuję odwiedzić to miejsce przy dobrej przejrzystości powietrza :) Dodatkowo dla każdego znalazcy malutki prezencik (jest nowy,kupiony w sklepie,więc proszę się nie obawiać :) )

 

DOJAZD:

Aby dojechać do krzyża wpierw musimy wspiąć się do górnej części wsi. Tam odbijamy w lewo w wąską, asfaltową i stromą w początkowej części drogę.Uwaga skręt nie jest oznakowany jadąć od Czarnej Góry po wspięciu na szczyt wsi zwolnić i pilnować zjazdu w lewo który znajduje się za zakrętem. Skręt w prawo, w boczną dróżkę ze znakiem nakazu zakładania łańcuchów w okresie zimowym, jest ciężko widoczny dla osób jadących od strony Trybsza. Zdecydowanie lepsza widoczność jest przy dojeździe od Bukowiny Tatrzańskiej.

 

Dla niepełnosprawnych:

Na szczyt wzniesienia można dojechać samochodem.

Źródło:
(visit link)
(visit link)
(visit link)

 

Additional Hints (No hints available.)