Skip to content

Preborov Mystery Cache

Hidden : 8/2/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato celkem jednoduchá mysterka je založena v místě obce Přeborov. Na výchozích souřadnicích jí tedy nehledejte. Tato samostatná obec má svou dlouholetou historii a při plnění této mysterky se o ní i něco málo dozvíte (pro ty co historii nemusí, tak se nebojte, není toho zase tolik). Připravil jsem vám hezkou procházku po téměř celé obci. Štěstí pro Vás, že není zase až tak velká.


O obci

Obec Přeborov se nachází v Jižních Čechách asi 4km od města Milevska směrem na obec Petrovice. V malebné krajině okolo Přeborova nalezneme několik rybníků včetně největšího v rekreační usedlosti Vášův mlýn. Zajímavostmi obce jsou kaplička s nově vysvěceným historickým zvonem a pomník věnovaný obětem 1. světové války. Přeborov pravidelně pořádá kulturní, sportovní a společenské akce, mezi které patří například pouť na začátku července, hasičský ples, nohejbalový turnaj či pálení čarodějnic a stavění májky. V obci žije trvale 135 obyvatel plus několik rekreantů.

Historie obce

První zmínka o obci je z roku 1488. Ves náležela k majetku milevského kláštera odkud pochází zřejmě i původ názvu obce odkloněný od slova převor (představený kláštera), Převorov tedy Přeborov. Roku 1575 byla ves prodána císařem Kryštofovi ze Švamberka a byla přiřazena ke zvíkovskému panství. Odtud pochází i labuť, jež byla v rodovém erbu Švamberků a která je hlavním motivem znaku obce.

V roce 1877 byla v obci zřízena škola. Největší zásluhy na založení má osvícený kaplan z Milevska páter Amant, který řadu let o její řízení usiloval. Když v roce 1866 dostal Přeborov peněžní částku 600 zlotých, jako náhradu za válkou způsobené škody, byly  tyto peníze použity na stavbu školy, ale až za jedenáct let vymohl hejtman Paris povolení k její stavbě, kterou provedl zednický mistr Koudelka z Milevska. Na stavbu přispěl Zemský výbor částkou 800 zlotých, Karel Schwanzemberk přispěl 50 zlotými. Vyučování bylo zahájeno v březnu 1878. Prvním z učitelů byl Václav Dvořák, podučitel z Kovářova.  Jedním z nejlepších byl Jan Kocourek, který zde působil od r. 1882 až do r. 1916. Roku 1826 byla přikoupena školní zahrada. V r. 1882 měla být zemskou školní radou při první otevřena rovněž druhá třída postupná, avšak pro velký odpor některých občanů byla otevřena až od 16. ledna r. 1934. Na škole bylo také zavedeno polední vyučování. Od počátku školního r. 1938-1939 byla pro tuto třídu pronajata místnost u V. Novotného č.p. 34. Do školy chodily děti pouze z Přeborov.

Roku 1894 vznikl hasičský dobrovolný sbor, kam se přihlásilo 21 členů, 2 zakládající a 6 přispívajících. První ustanovující valná hromada se konala 8. července 1894. Díky založení tohoto sboru a zakoupení modernější techniky bylo v letech 1895, 1900. 1901, 1929, 1930, kdy propukly v Přeborově velké požáry byla uchráněna značná část majetku obyvatel obce. Ač při likvidování plamenů pomáhaly i jiné sbory dobrovolných hasičů, stejně jako místní hasiči pomáhali i jiným obcím. Tento nepsaný zvyk pomáhat si mezi obcemi v případě potřeby vydržel i do této doby. Jednalo se např. o požáry jednotlivých stavení, stájí a stodol, kde bývala většinou ohrožena i stavení jejich sousedů. Nejen všichni členové sboru, ale též i spoluosadníci pomáhali ochránit majetky všech postižených sousedů a zároveň jim nabízeli nezištnou pomoc.

 K objevu patrně halltattského žárového pohřebiště došlo v r. 1937 v lesíku za Přeborovem. Jedná se o pahorek severně od vsi. K nálezu došlo při dobývání štěrku. Nedaleko již zmíněného vrchu Čihadla. Nebyla tu žádná viditelná mohyla, ale že jde o hřbitov nelze pochybovat. Na místo posledního odpočinku halltattské kultury vybral asi metr vysoký pahorek oválného půdorysu cca 41 x 16 m, další osou orientovaného od východu k západu. První hrob zachránil pan Uhlíř a do muzea jeho obsah předal konzervátor památkového úřadu Ing. Jaroslav Růžička.

Jedná se o náramek s přeloženými konci, dvě misky, které byli vykopány skoro celé a další dvě nádoby, které se sestavovaly. Střepů bylo asi 84. Železná sekyrka a bronzový kroužek byly patrně milodary. Dále byla nalezena nádoba, do které byly nasypány spálené lidské kůstky, zlomky patrné amforky a okraje jiné amforky. Protože keramika byla vyzvednuta na různých místech vzdálených od sebe několik metrů, je jisté, že nejde jen o jeden celek, ale o pozůstatky několika hrobů. V r. 1940 navštívil pohřebiště Bedřich Dubský a v západní části pahorku odkryl další hřbitov.

ilustrační foto - Halštatská kultura

Okolí

V nejbližším okolí obce jsou rozmanité možnosti pěší i cykloturistiky ať už po značených či neznačených trasách. V blízkosti obce směrem na město Milevsko se nachází kemp Vášův mlýn u znovuobnoveného rybníka téhož jména, který nabízí rodinou atmosféru jednoduchého ubytování v přírodě s možností rybaření.

Vášův mlýn

A teď k samotné kešce:

Pro získání souřadnic se projdete (projedete) po téměř celé obci, štěstí pro Vás je, že není až tak velká. Dozvíte se i něco málo z obecní historie. Zde jsou úkoly pro získání hodnot A-I, které dosadíte do vzorce a vypočtete souřadnice pro odlov kešky. Krabička se nenachází přímo v obci, ale v jejím bližším okolí.

A – číslo popisné obecního úřadu obce Přeborov

B – počet kontejnerů na tříděný odpad před hasičskou zbrojnicí (vzhledem k časté změně počtu vám rovnou sdělím, že je to číslo 6)

C – popisné číslo posledního domu po pravé straně horní části vsi směrem k obci Zbislav (má nízký dřevěný plůtek a verandu)

D – součet čísel letopočtu na kříži, který stojí kousek za obcí směrem na Něžovice

E – počet lilií, které má obec ve svém znaku

F – počet padlých za první světové války na památníku v obci

G – dovršený věk  Růženky Kazimourové, která zahynula při tragické nehodě(památníček v obci)

H – součet čísel letopočtu na štítu domu, ve kterém dlouhá léta přebývala na letním bytě slavná česká herečka Alena Vránová (nápověda pro Vás je, že dům má číslo popisné 37, můžete se ale i informovat od místních obyvatel)

I – součet čísel dlouhého čísla na bílé samolepce pod nápisem Obec Přeborov na bočním plechovém okně transfomátoru v obci

Jak už jsem řekl, krabička se nenachází přímo v obci, ale v jejím blízkém přírodním okolí. Přeji příjemný, i když pro někoho možná celkem složitý odlov. Pro první tři nálezce je v kešce CWG odměna FTF, STF a TTF.

Kontrolní součet všech čísel A-I je 134.

Vzorec pro výpočet finálních souřadnic(závorky u první souřadnice se nenásobí).

N 49°(A+B-1).(C-E)(C-B-E)(G+H-I-E)

E 014°(D+E).(G*H)+(I*C)+(D*G)+1

Navštivte i moje další kešky v blízkém okolí

Click to verify coordinates

Additional Hints (Decrypt)

Fyrqhwv borp, nyr borp zr arivqv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)