Skip to content

Zamek Tman Traditional Geocache

Hidden : 7/16/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš se nachází v přilehlém parku. Cesta vede kolem zámku a místních zahrádek, tak se nebojte tam vkročit :-). Doporučujeme vstup přímo od parkoviště.

Není potřeba lézt do areálu zámku, ani přelézat ploty.

Pozor na mudly, občas se zde hraje tenis nebo nohejbal.


Podle logů (logu) malé varování pro lovce téhle keše. Pro odlov si raději vezměte jednorázové gumové rukavice a ještě lépe nějaký overal. Všude v okolí keše je totiž nasráno (nevím o tom, ale je to tam). Dále krabička je nechutná odporoza ( je natřená,aby nebylo tolik vidět svítivě modré víčko). A pokud možno velký pytel na odpadky at trochu ulevíte místní přírodě. Ale pokud nejste žádný outlocitky, tak to klidně nechte doma :-) V opačném případě raději zůstante doma a tuhle krabičku prosím ignorujte. Díky

Zámeček Tmaň

Původně se jednalo o tvrz s dvorcem, kterou vlastnili různí vladykové, podle toho, kdo zrovna měl v držení Tmaň. Mezi prvními majiteli jsou uváděni : v roce 1360 slavný kazatel Milíč z Kroměříže; v roce 1391 Markvart z Tmaňe;  v roce 1436 to byl Bohuslav z Tmaně.

Podstatnou změnu ve svém vzhledu získala tvrz v 16. století, kdy byla přebudována na renezanční zámeček s tím, že alespoň částečně byla zachována původní gotická stavba, k níž byla na jižní straně přistavěna dvě severojižní křídla, která byla spojena jižní vstupní frontou.

Další významná oprava byla pak provedena v době baroka, kdy byl zámeček zastřešen střechou a doplněn věžičkou.

V těchto letech jsou majiteli zámečku vedeni: na počátku 17. století Šťastný Vamberský z Rohatce; před bitvou na Bílé hoře zde byl Zdeněk Trmal z Toušic, kterému bylo v roce 1622 panství odebráno, a novým majitelem se stal Jan Kincl z Koldorfu; v 18. století byl zdejším pánem hrabě Desfours; v roce 1824 připadl tmaňský zámeček JUDr. A. Mudrochovi, jenž dal na vrchu Koukolovce postavit kapličku zasvěcenou sv. Blažejovi; od roku 1862 zdejší panství získali Noltschovi, kteří ho měli až do roku 1948.

V zámku byla také menší kaple zasvěcená Bolestné Panně Marii, již dal v psoledních letech 19. století opravit tehdejší majitel Rudolf Noltsch. Jednalo se o jednoduchou kelnutou místnost v přízemí zámku, v níž nad oltáříkem byl v obdélníkovém rámu obraz P. Marie Bolestné. Po stranách pak byly oválné obrázky sv. Augustina a sv. Antonína Pad.

Začátkem 20. století, v letech 1909 až 1912, byl významným hostem Emmy Noltschové, majitelky tohoto zámečku i malíř Mikoláš Aleš.

Poslední majitelkou zámku se stala Anna Noltschová, která se v roce 1939 ve Francii provdala za syna světově známého výrobce pneumatik Michellina. Druhou světovou válku prožila ve Francii a zámeček přešel do správy německýcj úřadů, což mělo za následek to, že ještě před koncem války z něj byly odvezeny některé cenné předměty, které se již do zámečku nikdy nevrátili.

Po únoru 1948 přešel objekt do správy národního výboru. Nábytek a ostatní zařízení bylo postupně rozprodáno a v padesátých letech zde byla ubytovna pro zaměstnance Králodvorských železáren. V té době byly také v přilehlém parku pokáceny vzácné stromy a byla rozbořena kašna. Místo toho zde bylo vybudováno přírodní kluziště, které však po několika letech zcela zaniklo, protože místní obyvatelé o ně neměli zájem. Časem došlo i ke zrušení bytů, které zde byly zřízeny, a tak ve volných prostorách JZD sušilo seno.

Není proto divu, že v šedesátých letech 20. století se zámek dostal doslova do havarijního stavu. Nějaký čas byl ještě v majetku n. p. Léčiva, až se nakonec dostal pod správu Památníku národního písemnictví. Vtento okamžik to vypadalo, že se konečně dočká tolik potřebné opravy. V roce 1969 se s ní také skutečně začalo. Nově plánovaný projekt byl velmi zajímavý. Předně zde měl být depozitář pro instalování části Karáskovy galerie. Měly zde být uskladněny obrazy a grafiky, dále interiéry pracoven významných českých básníků a spisovatelů, například Vítězslava Nezvala a Jana Nerudy. Zároveň se zde počítalo i se studovnou, přednáškovou síní a klubovnami, které měly sloužit nejen vědecké obci naší republiky, ale také místním obyvatelům a akcím, které pořádal zdejší národní výbor. Současně s tím se uvažovalo o vybudování expozice, která by připomínala pobyt Mikoláše Aleše v tomto objektu. Památník národního písemnictví chtěl také do své správy převzít i zámecký park, který by uvedl do původního stavu a jenž by byl zpřístupněn veřejnosti.

Nakonec ale ze všeho sešlo, neboť Podbrdské stavební družstvo, které se mělo o vše postarat, získalo jiné zakázky - novou cementárnu, a tak zámeček získal nového majitele - Státní knihovnu v Praze.

Ke konci osmdesátých let, v roce 1988, přeci jenom došlo k nejnutnějším opravám, které provádělo již zmiňované Podbrdské stavební družstvo. Došlo k výměně střechy a některých stropů. Park byl opět využit pro sportovní účely. Byly zde vybudovány tenisové kurty a volejbalové hřiště.

Zvrat v osudu zámku nastal až v roce 2008, kdy o tento objekt projevili zájem společnosti Euro Ventures, s.r.o., a Itaka, s.r.o. Obě společnosti navrhly vedení Tmaně zrekonstruovat zámkový areál a přestavit ho na byty.

V té době byl zámek již v dosti zdevastovaném stavu, opuštěn a nevyužíván. Přesto v něm ale stále zůstala řada památek, které stojí za to zachovat. Předně je to původní kamené zdivo, klenby a portály z pozdně gotické a tenezanční doby, věž, krov, okenní ostění z doby baroka a pravděpodobně také murální výzdoby, skryté pod současnou omítkou.

Statek, v němž byly ubytovny pro zaměstnance, chlévy pro dobytek, seníky, sýpky a špejchary, je sice v lepším stavu než samotný zámek, neboť nasštěstí neprošel žádnou násilnou rekonstrukcí. Přesto i on je v poměrně špatném stavu, zůstal tak, jak byl před lety opuštěn.

Jedná se o hodspodářský komplex budov stojích v mírném svahu. V přízemí objektu jsou zachovány původní klenuté prostory bývalýchchlévů, nad nimiž jsou krásné krovy. Zajímvá je zeď směrem do ulice. Je to pečlivá práce z cihel lokálních kamenů, jež je pro budovy českého venkova z 19. století poměrně neobvyklá. Nezvyklé jsou i nosné konstrukce v podkroví chlévů, kde jsou zkombinovány cihlové oblouky se dřevěným krovem. V nejhorším stavu je budova sýpky, jejíž záchrana bude velmi náročná.

V budoucnu by v tomto komplexu mělo vzniknout 70 bytů, v nichž budou zachovány cenné stavební prvky - kamenné a cihlové zdivo, klenby, dřevěné stropy, krovy atd.

Zdroj:

 Tmaň. Praha: Pro obecní úřad Tmaň vydalo vydavatelství Maroli, 2010, 130 s., s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-86453-32-3.

Additional Hints (Decrypt)

i qhgvar cnermh, ppn 8 z bq iryxéub fgebzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)