Skip to content

Výstražné symboly Mystery Cache

Hidden : 7/9/2015
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na výchozích souřadnicích cache nehledejte, i když jsem je umístila tematicky před generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky. S luštěním vám nepomohou, jistě mají ale s výstražnými symboly také bohaté zkušenosti.


V chemické laboratoři jste nejspíš naposledy pracovali před mnoha lety, kdy se nám paní učitelka nebo pan učitel snažili přiblížit tuto krásnou vědu. Pro většinu to ale byla VĚDA! Samé lahvičky popsané nesrozumitelnými dlouhatánskými názvy a k tomu občas ještě sem tam samolepka s lebkou a zkříženými hnáty nebo rukou, ve které zeje díra. Tohle už sice máte za sebou, ale to neznamená, že se s nebezpečnými látkami nesetkáváte, právě naopak. Když se podíváme třeba do koupelny, garáže nebo dílny, objevíte tam množství látek, které jsou podobně nebezpečné jako ty chemikálie, se kterými jsme se setkali během hodin chemie.

Aby v tom byl pořádek, označování jejich vlastností je předepsáno. Jejich klasifikaci vytvořila OSN a je mezinárodně platná, říkáme mu globálně harmonizovaný systém (GHS). K označování látek se podle ní používají výstražné symboly nebezpečnosti, což jsou mezinárodně srozumitelné piktogramy. Označují, jakým způsobem může daná látka ohrozit naše zdraví případně životní prostředí. Dnes se můžeme setkat s dvojím označením, buď jsou to oranžové čtvercové obrázky, nebo na špičku postavené čtverce s červeným lemem. Ty oranžové symboly jsou o něco starší a dnes už by měly být postupně nahrazovány novějším označením, které rozděluje látky do více skupin podle nebezpečnosti. Od 1. 6. 2015 už je platný pouze nový systém označování.

Symboly jsou rozděleny podle typu nebezpečí do tří skupin: fyzikální nebezpečnost, nebezpečnost pro zdraví a nebezpečnost pro životní prostředí.

M

GHS01 Prvním znakem ze skupiny fyzikálně nebezpečných látek je vybuchující bomba. Toto označení najdeme na výbušninách, třeba na pyrotechnice, případně na munici, ale s tou se naštěstí většina z nás tak často nepotkává.

M

GHS02 Mezi látky nebezpečné fyzikálně patří také hořlavé látky. Nepřekvapí nás jistě, že na takových látkách najdeme symbol plamene. Z běžně užívaných látek toto označení nesou například voňavky a deodoranty, odlakovač na nehty, různé aerosolové osvěžovače vzduchu, rozpouštědla, benzín, nafta.

M

GHS03 Podobný obrázek nesou také látky oxidující. U těchto látek je plamen doplněn kruhem. S tímto symbolem se můžeme setkat třeba na bělících prostředcích, případně na nádobách s lékařským kyslíkem.

M

GHS04 Plyny pod tlakem nesou symbol tlakové lahve. Pozor na ně, nesmíme je zahřívat, protože hrozí nebezpečí výbuchu, a protože tlakové lahve obvykle obsahují plyn zkapalněný, při proražení nádoby by mohl způsobit omrzliny. Kupodivu se tento symbol dá vidět i na některých zapalovačích.

M

GHS05 Další symbol nás upozorňuje na korozivní a žíravé účinky. Na obrázku je ruka a předmět, na kterých je na první pohled vidět, že kapalina, která na ně teče ze zkumavky, asi nebude obyčejná voda, protože do nich dělá díry. Tento symbol najdeme jak mezi látkami způsobujícími fyzikální nebezpečí tak i mezi látkami nebezpečnými pro zdraví.  Toto označení nesou látky s korozivními vlastnostmi na kovy a látky leptající kůži a poškozující oči. Najdeme ho třeba na přípravcích na čistění odpadu (ty obsahují hydroxid sodný), nebo třeba na kyselinách.

M

GHS06 Další piktogram nás upozorňuje na nebezpečí související s naším zdravím. Na obrázku je lebka a zkřížené hnáty. Těmto látkám se říká toxické nebo česky jedovaté. Takové látky nemusí smrt způsobit pouze požitím, patří sem i látky způsobující otravu vdechováním nebo stykem s kůží. Lebku najdeme na obalech pesticidů, tj. látek hubících škůdce - jed na krysy, herbicidy proti plevelu v trávníku a také na rozpouštědle methanol, které nedávno stálo mnoho lidí z České republiky život.

M

GHS07 Mezi látky nebezpečné pro naše zdraví nemusí patřit jen jedy. Ostatní látky způsobující zdravotní komplikace, jako třeba dráždění očí, dýchacích cest, způsobující závratě, ospalost…, nazýváme zdraví škodlivé. Na zdraví škodlivých látkách najdeme výstražný vykřičník. Vykřičník na nás bude koukat například z mycích a pracích přípravků a také z chladicích kapalin.

M

GHS08 Látky s vážnými škodlivými účinky na zdraví jsou označeny siluetou člověka s dírou v hrudi. Tyto látky mohou způsobit smrt, nebo poškození některých orgánů, patří mezi ně také látky karcinogenní (rakovinotvorné) a mutagenní (způsobující různé změny genetické informace), můžou způsobovat poškození plodu v těle matky (takovým látkám říkáme teratogenní) nebo reprodukčních schopností. Toto označení z běžně dostupných látek nese benzín, terpentýn, petrolej.

M

GHS09 Poslední symbol nesou látky ohrožující životní prostředí. Patří sem látky toxické pro vodní organizmy. U těchto látek bychom měli dávat obzvláště velký pozor, aby neunikly do volného prostředí a v případě úniku bychom se je měli snažit dostat zpátky pod kontrolu. Patří sem pesticidy, benzín, petrolej.

Tak snad až příště vezmete do ruky nějaký obal a vykoukne na vás obrázek v červeném kosočtverci, nebude to pro vás španělská vesnice. Není důvod se takových látek bát a nutně se jim vyhýbat, což by ani nešlo, ale něco o nich vědět se rozhodně hodí. Nejčastěji se s těmito symboly setkáme na pracích a mycích prostředcích, kosmetice, lepidlech, barvách a rozpouštědlech a na mnoha dalších výrobcích.

Úkolem díky kterému zjistíte, kde se nachází cache, je přiřadit k následujícím látkám piktogram. Podle GHS jsou piktogramy očíslované, nás bude vždy zajímat pouze poslední číslo např. 1 z označení GHS01 u Semtexu. Pokud má daná látka piktogramů více, tak všechna tato čísla sečtete.

A ještě poslední rada, než se začnete pídit, jaké označení nesou výrobky na obrázcích, vzpomeňte na kouzelnou formulku bezpečnostní list. Tento list, který je (případně by měl být) k nalezení na internetu, obsahuje mnoho důležitých informací nejen o složení a nebezpečnosti látek, ale třeba i o první pomoci nebo pokynech o skladování. Už dopředu vás varuju, vypadá to snadně, zharmonizovaně (však o to se taky snažili, když to vymýšleli), ale v reálu je v tom pěkný zmatek, určitě se setkáte i se starým, neplatným značením, ne vždy se dá snadno a hned narazit na informaci, kterou potřebujete, holt chemik ani geocacher nemá život snadný, geocheck pro vás bude jistě nemalou útěchou.

A = Krtek – čistič potrubí (1 výstražný symbol)

B = Syntetická lesklá vrchní barva (3 výstražné symboly)

C = Technický benzín (4 výstražné symboly)

D = Antiperspirant (1 výstražný symbol)

E = Tlaková láhev kyslíku (2 výstražné symboly)

F = Gastoxin - pesticid na ochranu rostlin (4 výstražné symboly)

Výsledky zadejte do vzorce:

N 50°02.(E-A-D)(C-B)(A-D)'

E 14°28.(A)(A-D-D)(C-F)'

A zde je slibované ověřovátko:

Pokud se vám keš s chemickým tématem líbila, můžete zkusit najít další podobnou. Připravila jsem sérii celkem deseti chemických keší:

Barvy ohňostroje

Vitaminy

Chemie v domácnosti

Chemické rovnice

Smog

Mýdlo

Mendělejevův sen

Chemik dělá pokusy

Pro opravdové chemické fajnšmekry jsou: Enzymy

 

Additional Hints (Decrypt)

qho

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)