Skip to content

monty python #1 Mystery Cache

Hidden : 7/1/2015
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Připravil jsem si pro vás mysterku, která vás seznámí s tvorbou britské komediální skupiny Monty Python. Nebude se jednat o žádné složité luštění ani šifrování. Spíš by vás to mělo hlavně pobavit. Britský humor v této podobě nesnesou všichni a ne každému sedne. Ale pokud vydržíte a najdete si k Pythonům nakonec cestu, nebudete litovat. Teda aspoň někteří z vás. Než se pustíte do luštění, tak vám něco povím.

 

Už je to hodně dávno, kdy jsem jednou v sobotu po obědě přepnul další nudný program v TV a tam se najednou ozvalo: „...Albatros! Albatros!“. Jakýsi chlapík převlečený za prodavačku nabízí o přestávce v divadle albatrosa (Albatross). Dal jsem tomu šanci a za chvíli jsem zjistil, že se nekontrolovatelně směju. Až po skončení tohoto pořadu jsem zjistil o co se jedná - Létající cirkus Montyho Pythona. Do té doby jsem tento pořad přehlížel. Myslel jsem si, že televize vysílá záznam z nějakého cirkusového představení nebo jiný podobný nesmysl. Nemohl jsem se dočkat, až se za týden bude vysílat další díl ……a tak to vše začalo..... a poznamenalo mě to na celý život.

Jsem si naprosto jistý, že bez těchto pánů by můj život vypadal jinak. Monty Python jsou jeden z pilířů, využitý při budování mé životní filozofie. Kdo zná, chápe, kdo nepoznal, nepochopí. Kdo poznal a nechápe...tak si aspoň může odlovit tuto kešku.

A kdo vůbec tvoří skupinu Monty Python? Jsou to: Eric Idle, Graham Chapman, Michael Palin, John Cleese, Terry Jones, Terry Gilliam. Postupně si o každém něco řekneme.

 

 

 

 
Ale začněme od počátku.

Postupně budete zjisťovat indicie a1 - f4, které doplníte do tabulky. Do předposledního řádku „Součet“, jak už správně tušíte, zapíšete součet v odpovídajících sloupcích (a1 + a2 + a3 + a4, atd.). To, co vás bude nejvíce zajímat, je poslední řádek „Ciferace“, což není nic jiného než jednociferný součet čísel z předchozího řádku „Součet“.

Všechny odpovědi lze bez větších problémů nalézt v odkazu.

 

 

a

b

c

d

e

f

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

Součet

 

 

 

 

 

 

Ciferace

A = 

B = 

C = 

D = 

E = 

F = 

 

 

 

 

Rada na začátek. Nespěchejte s luštěním, čtěte pořádně listing, jinak to bude vaše noční můra..

Prvním milníkem Pythonů je bezpochyby reportážní pořad Davida Frosta s příhodným názvem  The Frost Report. Největší úspěch z této reportáže těžil John Cleese, jelikož on byl ten, komu byla jako prvnímu nabídnuta smlouva na pokračující již hranou show - The Frost Report - a dále v televizním seriálu At Last the 1948 show.

Pokud by měla být show The Frost Report prvním milníkem, jako nultý hraný by jsme v tom případě měli považovat pořad I'm Sorry I'II Read That Again (Omlouvám se, přečtu to znovu). První výstup se vyvinul z materiálů napsaných pro Cambridge Circus, což bylo nějaké univerzitní revue, kde spolu s ním vystupoval jeho přítel Graham Chapman - druhý člen Monty Pythonů a zároveň zde poznal pozdějšího animátora Monty Pythonů - Terryho Gilliama.

Seriál How to Irritate People (Jak naštvat lidi) je celý založený na skečích, které zobrazují situace, jak si lidé navzájem znepříjemňují život. Když se podíváme na rok vzniku (1968), zjistíme, že je to přímý předchůdce Letajícího cirkusu. Tento pořad byl nejen inspirací, ale také zdrojem pro „kopírování“. Například Pythoňácká scénka Dead Parrot je více-méně kopií. 

John Cleese v tomto skeči (Dead Parrot) použil několik výrazů, že papoušek již není mezi živými. Při hledání takových výrazů lze použít tzv.: homonymum [a1 = 4], palindrom [a1 = 81], tezaurus [a1 = 1] (doporučení: podívejte se i do wikipedie). Prodavač ho potom poslal za svým bratrem do města: Bolton [b1 = 77], Notlob [b1 = 781], Ipswich [b1 = 41].

Historku o tom, jak se šestice dostala k vysílání v BBC, publikoval Terry Jones: „Když jsme šli do BBC poprvé, seděli kolem stolu všichni ti šéfové, kteří se nás ptali, o čem ten náš pořad bude. A my jim suše oznámili, že ještě nevíme. Tak chtěli vědět, na koho to má být zaměřené. Odpověděli jsme, že ještě nevíme. Pak se zeptali, jestli v tom bude nějaká hudba, na což jsme po pravdě odpověděli, že ještě nevíme. Nakonec řekli, ať jim alespoň prozradíme, jak se to bude jmenovat. A my pokrčili rameny, že ještě nevíme. Chvíli bylo ticho a pak jeden z těch šéfů pronesl: Aha. Ale bude to mít jen třináct dílů, platí?" Jejich volnou ruku při tvorbě jim mohli všichni jen závidět. A také toho náležitě využili.

Skupina oficiálně vznikla v roce [c1], ale její aktéři se znali a působili spolu už velmi dlouhou dobu. Slovo "cirkus" bylo dodáno do názvu po stejnojmenném označení herců pracovníky BBC. Bylo jim vytýkáno, že jsou na chodbách BBC hluční a chovají se jako cirkus. Ani samotní aktéři si ale už nevybavují, jak se vlastně do názvu dostalo jméno Monty Python.

 

 

 

 

 

Když jsem se rozhodoval, koho vám představím jako prvního, netušil jsem, že to bude takový problém jednoho vybrat. Všichni jsou nečím výjimeční a originální. Komu tak dát přednost? Nakonec jsem zvolil toho, který mě vždy svými skvělými hereckými výkony pobaví - Michael Palin.

 

Michael Edward Palin se narodil v Sheffieldu (Anglie) 5. května 1943. Roku 1962 se dostal na Oxfordskou univerzitu, obor historie. Nedlouho po příchodu na Oxford začal hrát divadlo. A právě tady se poprvé setkal s dalším členem skupiny Terry Jonesem.

Po Oxfordu trávil Michael nějaký čas v Bristolu, kde uváděl hudební show pro mladé. Oženil se s Helenou Gibbins a mají spolu tři děti. V roce 1967 se s Terry Jonesem dali dohromady s Erickem Idlem a Terry Gilliamem a vymysleli pořad pro děti Do not adjust your set, který získal Prix Jeunesse na Mnichovském TV Festivalu. V roce 1968 se objevil v satiře Johna Cleeseho a Grahama Chapmana How to Irritate People.

A pak už netrvalo dlouho a dostali od BBC příležitost natočit svůj Létající cirkus. Je mu přisuzováno autorství několika kultovních skečů (Dřevorubcova píseň, Španělská inkvizice). Jeho zamilovaným výtvorem je ale Rybí políčkovaná (Fish Slapping Dance!), kde se s Johnem Cleesem fackují rybami. Takže kolik facek během tance celkem padlo? Jedna ryba se rovná jedna facka [d1].

Ale nic netrvá věčně, a tak skončil po čtyřech letech i Cirkus. Všichni se sešli ještě později, když natočili tři celovečerní filmy. V dalších letech spolupracuje často i s ostatními Pythony na divadelních hrách, knihách i filmech (Žvahlav, Zloději času, Brazil, Ryba jménem Wanda, Divoká stvoření). Jeho nejúspěšnější TV show Neskutečné historky, měla takový úspěch, že získala Broadcasting Press Guilds Award za nejlepší komediální sérii roku 1977.

 

 

Michael Palin se též stal uznávaným spisovatelem. V 80. a 90. letech napsal mnoho knih, několik ve spolupráci s Terry Jonesem. Ale jeho nejslavnější knihy jsou založené na cestování po světě. Michael se stal jedním z nejslavnějších cestovatelů naší doby. Dokonce ho časopis Wanderlust zvolil jako jednoho z deseti největších cestovatelů všech dob. Na svých cestách po celém světě prožil mnohá nebezpečí a těžkosti, jako zlámaná žebra, výšková nemoc nebo ho břitvou holil jeden indický slepý holič. Také mu naštvaný dav ukamenoval auto.

Kromě mnoha cen za konkrétní díla mu 31. prosince 1999 britská královna Alžběta II. udělila titul CBE (Commander of the Order of the British Empire) za jeho služby televiznímu dramatu a cestovatelství a 1. ledna 2005 se umístil na třicáté pozici v žebříčku nejlepších komiků všech dob zpracovaného britským televizním kanálem Chanell 4.

Michael Palin kdysi řekl: “Jeden z nejdůležitějších dnů mého života byl, když jsem se naučil jezdit na kole.“ Tím se dostáváme ke skeči Bicycle Repair Man. Michael tady vystupuje jako Mr. F. G. Superman, který má skrytou identitu. Je totiž opravář kol! Skutečný opravář kol v obyčejném světě superhrdinů. Při svém hrdinském činu nezapomněl na kole zkontrolovat: tlak
[e1 = 77], světelnou výbavu kola [e1 = 901], brzdný účinek obou na sobě nezávislých brzd [e1 = 3].

 

Ve filmu Ryba jménem Wanda je Michael svědomitým chovatelem a velkým milovníkem akvarijních rybek. Jak krmit takové zlaté rybky vám teď předvede (How to Feed a Goldfish). Největší pochoutkou pro tyto žravé rybky je podle něj: hovězí přední [f1 = 7], výpek [f1 = 98], vydří čumáčky [f1 = 202].

 

V předchozí scénce tedy převedl vše co se týká jeho chovatelských kvalit a schopností. Můžete se se mnou přít a hádat jak chcete, lepší recept na krmení vám nedá ani Přemek Podlaha. A když už jsme u těch pří a hádek, pokud se nutně potřebujete s někým pohádat a zrovna se ve vašem okolí nenachází vhodná osoba, zkuste zajít na jednu speciální kliniku (Argument clinic). Než se ale do nějaké pře pustíte, tak si dejte pozor, aby vás později nezatkli podle oddílu [a2], zákona o divných skečích.

 

V dalším skeči John Cleese dostal chuť, jak sám říká, na kousek fermentovaného tvarohu. Jen s těmi nejlepšími úmysly vstoupil do vyhlášeného obchodu se sýry (Cheese Shop). Postupně se zeptá na [b2] jednotlivých druhů sýra (liché číslo), ale prodavač mu z nějakého důvodu nevyhoví. S množstvím vyjmenovaných sýrů roste chuť a prodavačův blízký konec je tak bohužel nevyhnutelný.

M. Palin uvádí - Historická napodobování (Historical Impersonations), kdy slavné postavy minulosti napodobují významné postavy současnosti. A hned na začátek kardinál Richelieu jako zpěvačka Petula Clark, následuje římský císař Julius Caesar jako sportovní komentátor Eddie Waring, anglická ošetřovatelka a „dáma s lampou“ Florence Nightingale jako boxer Brian London, Ivan Hrozný jako prodavač u Freeman, Hardy & Willis, dále hráč kriketu W. G. Grace jako hrací skříňka, Napoleon Bonaparte jako katastrofa britské vzducholodi R-[c2]. Na přání Jan Křtitel jako pilot F1 Graham Hill. A nyní v přestávce nám Marcel Marceau předvede jeho slavnou chůzi proti větru a dále muže, kterému na hlavu spadne [d2]-tunové závaží.

A teď něco úplně jiného. Muž s magnetofonem v nose (Man puts tape-recorder up his nose). A já se ptám. Autorem přehrávané skladby je: John Stafford Smith [e2 = 552], Claude Joseph Rouget de Lisle [e2 = 4], neznámý vojín [e2 = -44].

Jako poslední v tomto pojednání o Michaelu Palinovi nebude klasický skeč, ale píseň. Dřevorubcova píseň vyšla ze skeče, který psali o holičství a ne a ne vymyslet, jak ho ukončit. Když se už totálně zasekli, Terry Jones řekl, proč to nezakončit písničkou? Tak přece končívala kabaretní čísla, když nevěděli, jak je zakončit. Nevím, jak je napadl dřevorubec, ale napsali ho za 20 minut. Jaké je holičovo/dřevorubcovo jméno: Charles [f2 = 55], Jack [f2 = 37], Bevis [f2 = 36].

 

Jako dalšího Vám představím nejteplejšího a nejmrtvějšího ze všech Pythonů - Grahama Chapmana. Narodil 8. ledna 1941 v anglickém Leicesteru během německého bombového náletu. Jeho otec byl vrchní inspektor policie a pravděpodobně ho hodně inspiroval při hraní úředních osob. Graham úspěšně dostudoval lékařskou univerzitu a získal titul MUDr. (v Anglii M.D. – Medical Doctor), ale praktikoval jenom několik let.

 

 

 

I to bylo jistě inspirací pro malou roli mozkového chirurga ve skeči Mozkový specialista. Tady k jeho základní předoperační výbavě nepatří: kapesník [a3 = 321], brýle [a3 = 6], skalpel [a3 = 15].

 

V Cambridgi spolupracoval na sérii komediálních revue a krátce po dokončení studií v St. Bartholomew's Hospital si uvědomil, čemu chce zasvětit svůj budoucí život. Chtěl bavit lidi. Byl výstřední a dost velký kašpar. Trochu se až předváděl, ale byl velice zábavný. Lehl si třeba doprostřed ulice a kouřil dýmku a odmítal vstát, když auta nemohla projet.

O Grahamovi bylo dlouho známo, že je gay a sám se tím také nijak netajil a to již dlouho předtím, než se to stalo společensky únosné. Žil 24 let se spisovatelem Davidem Sherlockem a spolu také adoptovali mladého uprchlíka Johna Tomiczeka.

Graham hrál hlavní roli ve dvou filmech Monty Pythonů, ve Svatém grálu ztvárnil krále Artuše a v Životě Briana hrál Briana z Nazarethu. Hrál v několika dalších filmech, ale neobdržel příliš dobré ohlasy ani od publika ani od kritiky.

Scénky psali společně s Johnem Cleesem. Toto je jedna z nich (Dirty Hungarian Phrasebook). John Cleese jako jeden z kuřiva-chtivých Maďarů, kteří v roce [b3] obléhali britské trafiky. Terry Jones jako trafikant, který si řekne o jistou částku - [c3] šilinků. A samozřejmě Graham Chapman v roli jakjinak než policisty.

Policistu (seržanta Fostera) hraje Graham i v dalším skeči (Police Station Silly Voices). Na jedné policejní stanici má právě službu John Cleese, když v tom přijde Terry Jones ohlásit krádež určitého nemalého obnosu peněz [d3], která se mu ztratila z jeho bytu na ulici Halliwell Road [e3].

 

 

Většinou už dnes každý ví co to je dostat e-mailem spam. Ale jak to souvisí s Monty Pythonem? No, to se ještě budete divit. Název pochází ze značky amerických konzerv lančmítu (popř. prejtu), která se vyrábí od 30. let dodnes (v současnosti výrobce trvá na psaní velkým písmem SPAM). Za 2. světové války a po ní byla hojně rozšířená a stále méně oblíbená, hlavně ve Velké Británii. Proto se objevuje i v jednom skeči, kde všechny položky jídelního lístku v restauraci obsahují spam, i mnohokrát a opakovaně (SPAM). Erik Idle a Graham Chapman sedí v restauraci a přemýšlí co si dají k snídani. Terry Jones jim předčítá aktuální nabídku a otázkou je, kolikrát řekne slovo spam, než ho Graham přeruší (sudé číslo) [f3]? Takže teď už jistě chápete, proč označení spam bylo časem přijato nejprve pro praktiku mnohonásobného rozesílání téže zprávy na Usenetu. Pak se význam posunul k šíření různých textů a reklamy poštou. Zachoval se i poté, co se těžiště takových aktivit přesunulo do e-mailu.

 

V restauraci ještě chvíli zůstaneme. Ale tentokrát bude tříhvězdičková a v ní Graham Chapman s Carol Cleveland na romantické večeři (Restaurant Sketch). Jedno z tříhvězdičkových přikázání této restaurace zní: Nezabiješ zákazníka [a4 = 84], Úmyslně nepodáš jed [a4 = 22], Neokradeš hosta [a4 = 13].

Vítejte u letošního celoanglického finále o nejrychlejší převyprávění obsahu Proustova románu: Jean Santeuil [b4 = 0], Rozkoše a dni [b4 = 39], Hledání ztraceného času [b4 = 11] (Summarize Proust Competition). Prvním dnešním finalistou se startovním číslem [c4] (na dresu) je Graham Chapman, který se pokusí spletitost Proustova díla shrnout během patnácti sekund. Za zmínku stojí jeho i koníčky. BBC ale donutila Pythony vypustit jednu jeho vášnivou zálibu. Původně se přes poslední slovo dodal sice zvukový ruch, ale výrazný smích publika byl zachován. Během schůzky v BBC se pak zeptal Eric Idle šéfa stanice: "Každý to přece dělá, vy ne?" Odpovědi se nedočkal.

V epizodě nazvané Jak od sebe rozeznat různé části těla je skeč Výbušný tučňák. Graham Chapman a John Cleese vedou rozhovor o původu tučňáků a Graham v panice určí jako jeho domovinu Antarktidu [d4 = 221], Barmu [d4 = -5023], Arktidu [d4 = 33]. Když se na Grahama blíže podíváte, tak si všimněte, že má co dělat, aby se nezačal smát.

V poslední epizodě druhé série jsou diváci velmi nespokojeni s průběhem trochu morbidního skeče odehrávajícího se v pohřebním ústavu (Undertaker's Sketch) a nakonec vezmou pódium útokem. Vede je Ian McNaughton, což byl: Grahamův zubař [e4 = -9], právník BBC [e4 = 63], producent pořadu [e4 = 8].

V roce 1988 začal tvořit novou zábavnou sérii, ale jeho zdraví se rychle zhoršovalo. Alkoholismus, kterého se mu povedlo zbavit v roce 1977, mu poškodil játra a narušil zdraví. V listopadu 1988, při pravidelné zubařské prohlídce mu lékař našel zhoubný tumor na mandlích, který mu chirurgicky odstranili. Další lékařská prohlídka odhalila tumor u páteře, jehož odstranění jej upoutalo na kolečkové křeslo. Většinu roku 1989 strávil na operačním sále a na chemoterapii při ničení stále nově se objevujících nádorů. Prvního října toho roku byl hospitalizován se silným krvácením do mozku. Zemřel ve věku 48 let 4. října 1989 jeden den před dvacátým výročím skupiny Monty Python. Nikdo z Pythonů nevěděl až do půlky jeho terapie jak moc je nemocný. O své nemoci říkal: „To bude dobrý, jsem přece doktor“. Jeho poslední rolí měla být postava televizního moderátora v páté epizodě třetí série Červeného trpaslíka.

Terry Jones: „Zádušní mše byla výjimečná (Funeral of Graham Chapman), protože jsme z jakéhosi důvodu ztratili své angličanství. Každý se ke Grahamovi zachoval jak se slušelo, v zásadě bez respektu. Lidé řvali smíchy a o 10 vteřin později slzeli, a pak se zase smáli. Byla to opravdu oslava Grahama se špetkou vážnosti a se spoustou smíchu. Byl trapný, pobuřující, nekonveční, nepředvídatelný, netrpělivý a často opravdu velmi rozzuřený.“ John Cleese při své řeči se tak mohl stát prvním člověkem, který na veřejném obřadu řekl slovo: gotroch [f4 = 909], f*ck [f4 = 201], spam [f4 = 303].

Ještě před smrtí se Grahamovi podařila naprosto bizardní záležitost. Jedny velké noviny vydělaly hodně peněz na jeho příběhu o tom, jak se mu podařilo porazit rakovinu a je už zdravý. A když dostal honorář, umřel. Podle jedné neověřené zprávy bylo jeho posledním přáním, aby jeho popel vystřelili z děla. Takový on prostě byl.

 

 

 

 

 

Teď už byste měli mít všechny indicie. Jen to dobře spočítat (pozor na znaménka!!!) a můžete vyrazit do terénu. Keš najdete na souřadnicích:

 

N 49° 55.ABC E 017° 01.DEF

Důležité!!!: Pro úspěšný odlov budete ještě potřebovat kód, který zjistíte při ověření v geochecku (POZOR! Může se časem měnit).

Nikoho do luštění nenutím a způsob zjištění finálních souřadnic nechám také na každém z vás. Pokud bude třeba, tak rád popostrčím nebo přímo poradím. Ale zadarmo to nebude, nějakou tu aktivitu budete muset vynaložit.

Do logu můžete uvést, který skeč vás pobavil nebo dokonce doživotně poznamenal. Do logů, prosím, neuvádějte žadné nápovědy, rady a ani fotky keše - ať z toho ostatní taky něco mají.

V keši jsou nějaké věci na výměnu, takže měňte férově. Určitě si doneste svou vlastní tužku!!!

Parkovat lze na uvodních souřadnicích, ale dejte bacha při vjíždění a vyjíždění - je tady docela provoz.

Za výpomoc při tvorbě listingu děkuji braun21.

Takže přeji zábavné luštění a bezproblémový lov!

 

 

Additional Hints (Decrypt)

trbpurpx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)