Skip to content

Chemie v domácnosti Mystery Cache

Hidden : 6/29/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Výchozí souřadnice jsou v nenápadné Domkovské ulici. Tato ulice je plná rodinných domů se zahrádkami vzdálenými od ruchu velkoměsta. Co chemického se může ukrývat tady? Spoustu věcí, ale cache ne, ta je ukrytá jinde, ale to jste jistě stejně nečekali. Finální souřadnice budete muset nejdříve vyluštit, protože chemii se ale ani doma v poklidné Domkovské ulici nevyhnete.

Říkáte si možná, školu už mám dlouho za sebou, nějaké divné vzorce, samá písmenka a číslíčka, divné kapaliny na první pohled vypadající jako voda, ale potom vyžírající díru do oblíbeného trička a způsobující neskutečný zápach. Tohle nemám zapotřebí, chemii já už nikdy potřebovat a využívat nebudu. Navíc když náhodou o chemii ještě uslyšíte, pravděpodobně to bude o spoustě škodlivých chemických látek v potravinách, kosmetice a jiných výrobcích o škodlivinách v ovzduší nebo vodě. Málokdo si ale uvědomuje, že někdy nám může znalost chemie značně pomoci. Ukážeme si na několika příkladech, při jakých činnostech doma je chemie užitečná.

Vodní kámen, kam se podíváš

Na zástěně od sprchového koutu se stále tvoří nějaký bílý povlak, vypadá to strašně. Usazuje se nám tam totiž vodní kámen, podobně se nám zanáší i rychlovarná konvice. Pokaždé, když si naléváte horkou vodu, tak to skončí tak, že mezi zuby vám skřípe něco jako písek a vy si nemůžete pořádně vychutnat svoje kafe nebo čaj? Na to vám chemik dá snadnou radu. Vodní kámen je totiž usazený uhličitan vápenatý, ten reaguje s kyselinou. Na vyčištění rychlovarné konvice se nejlépe hodí kyselina citronová, lze ji koupit v potravinách a běžně se přidává třeba do marmelád, tak nemusíte mít strach, že se otrávíte. Nasypte ji do konvice, doplňte maximální množství vody a vše povařte. Potom je nutné konvici pořádně vypláchnout, nejlépe nechat uvařit jen čistou vodu.

Aby vodní kámen zmizel ze sprchového koutu, můžeme použít kromě kyseliny citronové taky

M

a) kuchyňskou sůl A = 7

b) ocet A = 6

c) jedlou sodu A = 2

d) cukr A = 3.

Jak pejsek a kočička pekli dort

Když pejsek s kočičkou pekli svůj dort, dali tam vše, co měli rádi, mléko a slaninu, čokoládu a salám, smetanu i syrečky. Na jednu z důležitých ingrediencí ale oba zapomněli, na prášek do pečiva. Každý prášek do pečiva obsahuje nějakou sůl, která se stykem s kyselinou, někdy i jen zvýšenou teplotou v troubě, rozloží a vzniknou plyny, které dort nafouknou a nakypří tím, jak jejich bublinky unikají pryč. Hlavně v severské kuchyni se nepoužívají v takové míře na kypření kvasnice, ale častěji jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný) nebo cukrářské droždí (uhličitan amonný).

Nemějte hrůzu z éček, mnohá jsou úplně neškodná, obyčejné cukrářské droždí se označuje jako

M

a) E500 B = 5

b) E501 B = 9

c) E503 B = 4

d) E504 B = 0.

Aby bílá bílá byla

Říká reklama na známý bělící prací prášek. A jakže to s tím bělením či čištěním odolných skvrn je? Jasně, nejlepší je, když se například od borůvek nikdy neušpiníme, ale už se stalo, pozdě plakat nad rozlitým mlékem, a přitom právě kyselé mléko nám může pomoci, nebo třeba citronová šťáva. Barvivo delfinidin, díky kterému borůvky mají svoji barvu, totiž reaguje na změnu pH změnou svojí barvy, sice tam stále bude, ale není tolik vidět, rozhodně lepší než nic ne? A pokud se ho chcete zbavit úplně, použijte peroxid vodíku, ano ten, kterým vám maminka kdysi čistila odřené koleno. Když se peroxid vodíku rozloží, vznikají volné radikály. (Že už jste o nich slyšeli? A nic dobrého?) Ty jsou hodně reaktivní a pomohou nám dostat skvrnu pryč. A když už jsme u toho odřeného kolena, i skvrnu od krve, která se špatně čistí, dokážou odstranit. A peroxid se používá i na odbarvení vlasů, ale to už jsme úplně někde jinde.

Pomocí okyselení nepůjde odstranit skvrny od barviv ze skupiny karotenoidů, lze odstraňovat jen skvrny způsobené anthokyany, proto nepůjde okyselením odstranit skvrna od

M

a) rajčete C = 7

b) třešní C = 6

c) červeného vína C = 5

d) černého rybízu C = 3.

Bublinky mám rád

Neříkám, že slazené perlivé nápoje jsou nějak extra zdravé, ale čas od času se rozhodně nic nestane, když si je dopřejeme, ale ouha v lednici žádný není? A ani po prohledání spíže to nevypadá s bublinkovým osvěžením lépe? Tak teď chemiku raď. Jestli jsme všechnu jedlou sodu nedali do dortu a zbylo i trochu kyseliny citrónové použité na vyčištění rychlovarné konvice, máme vyhráno. Použít můžete například návod publikovaný v rámci chemické olympiády a vytvořit si originální nápoj podle vlastní chuti:

Chemikálie:

·  potravinářská kyselina citrónová

·  jedlá (zažívací) soda

·  cukr (řepný, třtinový, hroznový…), nebo umělá sladidla

·  potravinářská barviva a chuťové látky (esence) dle vlastní fantazie

Pracovní postup:

Upozornění: Přípravu nápoje a experimenty s mícháním ingrediencí provádějte doma v kuchyni výlučně za použití kuchyňského nádobí a potravinářských chemikálií.

Můžete si zkusit vytvořit recept na co nejchutnější šumivý nápoj v prášku. Můžete zkoušet různé příchuti, barvy, diabetickou verzi s umělými sladidly nebo energetickou verzi s cukry – fantazii se meze nekladou. Jedinou podmínkou je použití potravinářských surovin a kyseliny citrónové a jedlé sody jako „bublinkotvorných“ látek.

Jako příchutě se dají použít různé esence, jsou to většinou estery. Pokud budete chtít připravit nápoj s příchutí ananasu, použijete esenci, jejíž chemické složení je

M

a) oktylester kyseliny octové D = 3

b) isobutylester kyseliny mravenčí D = 6

c) isopentylester kyseliny octové D = 1

d) ethylester kyseliny máselné D = 2

(i ty ostatní můžete použít na výrobu svého nápoje, jen příchuť dostanete jinou).

 

Výsledky zadejte do vzorce: 

N 50°05.AAB´

E 14°35.CDD' 

 

Pro ověření správnosti vypočtených souřadnic použijte ověřovátko: 

 

Keš byla přesunuta, protože na původním místě byla krabička dvakrát zničena. Kdo máte staré řešení, tak od N  odečtěte 43 a od E odečtěte 96.

Pokud se vám keš s chemickým tématem líbila, můžete zkusit najít další podobnou. Připravila jsem sérii celkem deseti chemických keší:

Barvy ohňostroje

Vitaminy

Výstražné symboly

Chemické rovnice

Smog

Mýdlo

Mendělejevův sen

Chemik dělá pokusy

Pro opravdové chemické fajnšmekry jsou: Enzymy

 

Additional Hints (Decrypt)

cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)