Skip to content

Po kom se jmenuji... III. - Bachackova, Milheimova Mystery Cache

Hidden : 6/23/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Třetí díl série „Po kom se jmenují…“ nás zavede do části Pardubic, která je místními nazývána Skřivánek. Tentokrát se podíváme na dvě osobnosti z doby dost vzdálené. Ani jeden z nich nebyl pardubickým rodákem, přesto v Pardubicích působili. Ulice po nich pojmenované jsou dost rušné, takže jsem umístění zvolil trochu stranou. Umístění finálky není nijak originální, ale jak píši na konci listingu, jde mi především o téma.


Bacháčkova ulice – Martin Bacháček

Martin Bacháček se narodil v roce 1539 v malé vesničce Neuměřice nedaleko Kladna. Studoval na univerzitách v Praze a ve Vídni. Své univerzitní vzdělání si také doplnil na vysokém učení v Lipsku, Norimberku a Wittenberku. Po návratu do Čech se věnoval učitelskému řemeslu a působil také v Pardubicích.

V roce 1582 byl jmenován profesorem fakulty svobodných umění na Pražské univerzitě. Jeho oborem byla matematika, geografie a astronomie, kterou také přednášel. Postupně zastával téměř všechny univerzitní úřady. Nejvyššího akademického úspěchu dosáhl na počátku 17. století, kdy zastával úřad rektora Pražské univerzity.

V roce 1591 ho za akademické zásluhy povýšil císař Rudolf II. do šlechtického stavu z přídomkem „z Nauměřic“. Zároveň obdržel velmi zajímavý erb, ve kterém je na modrém štítu vyobrazen stříbrný pegas, posázený devíti zlatými hvězdami. Kolčí přilba s točenicí a modro-stříbrnými přikrývadly nese po pás nahého muže v modrých kalhotách, opásaného zlatým pásem, držícího luk. Martin Bacháček se také stal jakýmsi předchůdcem Jana Amose Komenského. Díky jeho úsilí bylo zreformováno české školství a Bacháček prosazoval vysokou kvalifikaci pedagogů.

Martin Bacháček byl také průkopníkem pozorování Slunce, které bylo v době před vynálezem dalekohledu považováno za velmi namáhavé a vyžadující nezměrnou trpělivost. Tehdejší vědci netušili nic o existenci slunečních skvrn, a tak astronomové vlastně čekali pouze na přechody Merkuru a Venuše přes sluneční disk. Tyto úkazy nastávají nejdříve za 7 let, a to ještě nemusí být viditelné na jednom místě. Nemůžeme se tedy divit, že roku 1607 Johannes Kepler a Martin Bacháček oznámili, že pozorovali přechod Merkuru přes Slunce. Z dnešních výpočtů však vyplývá, že tohoto roku žádný přechod Merkuru ani Venuše nenastal. Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že tito dva přední astronomové pozorovali velkou sluneční skvrnu, a tím nevědomky objevili tyto útvary ještě 3 roky před pozorováním, které provedl Galileo Galilei. I když nerozpoznali, o jaký útvar se jedná, získali zcela první evropské pozorování.

Milheimova ulice – Hanuš z Milheimu

Hanuš z Milheimu pocházel z bohaté rodiny z polské Vratislavi. Pro své diplomatické schopnosti se od roku 1389 stal členem rady krále Václava IV. a v letech 1382-1393 zemským převorem řádu německých rytířů kláštera sv. Benedikta v Praze. Roku 1391 obdržel soudním rozhodnutím Pardubice stal se tak majitelem tohoto panství.

Ve stejném roce se stal jedním ze zakladatelů Betlémské kaple v Praze. Podílel se také na platu kazatele, který byl částečně hrazen z výnosu vsi Přerov, která ležela nedaleko tehdejších Pardubic směrem na Svítkov Český král Václav IV. využíval Hanuše z Milheimu i k diplomatickým misím. Pan Hanuš se mj. zúčastnil v březnu 1398 královy schůzky s francouzským králem Karlem VI. v Remeši, kde se jednalo o církevním schizmatu. Jeho podpis nalézáme i na spojenecké smlouvě s Francii.

Pochován byl v roce 1405 na své přání pod kazatelnou Betlémské kaple. Jeho náhrobek však byl zničen při bouráni Betléma roku 1786.

A nyní k samotné keši:

Tentokrát budete potřebovat něco málo najít na internetu.

Zjistěte tedy, prosím, následující:

Kolikrát se Martin Bacháček stal rektorem Pražské univerzity?

Jednou – A = 5

Dvakrát – A = 6

Třikrát – A = 9

Jaké je číslo popisné jeho rodného statku?

Č.p. 3 – B = 9

Č.p. 2 – B = 7

Č.p. 1 – B = 2

Ve kterém měsíci roku 1612 Martin Bacháček zemřel?

Prosinec – C = 3

Červenec – C = 4

Únor – C = 2

Ze které části dnešního Polska Hanuš z Milheimu pocházel?

Slezsko – D = 8

Opolsko – D = 5

Mazovsko – D = 6

Ve jméně šlechtického rodu jeho manželky se nachází jedno zvíře. O které se jedná?

Jelen – E = 5

Orel – E = 4

Zajíc – E = 0

Ve kterém roce Hanuš z Milheimu dosadil Jana Husa jako kazatele do Betlémské kaple?

1402 – F = 0

1403 – F = 2

1404 – F = 6

Nyní stačí dosadit zjištěné hodnoty do následujícího vzorce:

N 50° 01.ABC E 015° 45.DEF

Samotná keš je krabička od Tic-tac opatřená magnetem. Vím, že to není příliš originální, ale jde mi spíše o téma. Až budeme s touto sérií končit, tak se můžete těšit na daleko propracovanější bonusovku.

Nepovinným úkolem je projet si cestou k finálce obě ulice alespoň z části. :) Napište mi, prosím, do logů, kdo z vás to splnil.... :)

Za beta test velmi děkuji geokolegovi Hřbetovi.

!!! 14. 2. 2020 KOREKCE výpočtu a nový hint!!!

Proveďte, prosím korekci k nalezení nového uložení: N - 013 ; E - 014

Do série pardubických keší Po kom se jmenují dále patří:

Po kom se jmenují… I. – Sakařova

Po kom se jmenují… II. – Potěšilova

Po kom se jmenují… IV. – Kpt. Poplera

Po kom se jmenují… V. – Bubeníkova, Štrossova

Po kom se jmenují… VI. – Devotyho, V.-Kunětické

Po kom se jmenují… VII. – Winternitzova

Po kom se jmenují… VIII. – Wernerovo n., Jahnova

Po kom se jmenují… IX. – Lexova, Teplého

Po kom se jmenují… X. – Schulhofova

Po kom se jmenují… XI. – Ducháčkové, Rosůlkova

Additional Hints (Decrypt)

zntarg, mrfcbq, i ebuh qáyr bq uyniaí fvyavpr cebfíz, qáirwgr xenovpxh cerfar an gb fnzé zífgb, xeáfar fr gnz irwqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)