Skip to content

LEŚNE TROPY - Ropucha szara Multi-cache

This cache has been archived.

gokglowczyce: archived

More
Hidden : 5/19/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ropucha szara (Bufo bufo) – gatunek płaza – największa z żyjących ropuch w Polsce. Występuje bardzo duży dymorfizm płciowy, samce są mniejsze, samice większe. Ciało tego gada jest krępe i masywne, pysk szeroki. Skóra grzbietu chropowata ze względu na liczne brodawki. Na środkowych palcach tylnych nóg występują podwójne modzele (ograniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka) stawowe. Zabarwienie grzbietu jest brązowe w różnych odcieniach szarości, brzuch jaśniejszy.Samica składa jaja w wodzie w dwóch sznurach i rozwiesza wśród roślin (w górach owija wokół kamieni). Pojedynczy sznur ma długość od 2,5 do 5 metrów i zawiera od 3do 9 tysięcy jajeczek. Z jajek rozwijają się kijanki. Pod koniec czerwca następuje przeobrażenie i młode ropuszki masowo opuszczają wodę, w tym czasie wiele ich ginie – są zjadane przez ptaki, a także inne płazy. Prowadzi wieczorny i nocny tryb życia, lądowy – do wody wchodzi tylko w czasie godów. Jest strasznie żarłoczna, poluje na duże dżdżownice, nagie ślimaki, owady, pająki. Czasem łowi także małe kręgowce – inne płazy, gady, a nawet małe gryzonie i pisklęta ptaków. Jest bardzo pożyteczna zjadając szkodniki i ślimaki, a także stonkę ziemniaczaną. Na terenach pasiek zjada duże ilości pszczół na których jad nie jest szczególnie wrażliwa. Dorosłe ropuchy nie mają za wiele naturalnych wrogów – polują na nie jedynie zaskrońce i czasem sowy. Do obrony przed drapieżnikami ropucha stosuje gruczoły jadowe, które znajdują się w skórze. Jednym z groźniejszych pasożytów dla ropuchy jest „mucha ropuszanka”. Składa ona jaja do jamy nosowej ropuchy. Z jaj wylęgają się larwy o postaci czerwia, które umiejscawiają się w otworach nosowych i oczodołach, a następnie stopniowo wyjadają ciało żywiciela, omijając główne narządy, aby nie spowodować zbyt wczesnej śmierci.

(Na podstawie wikipedii).

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :) Skrzynka przygotowana przez mała_mi

SKRZYNKA

Stań na kordach i przemieść się o 315 metrów na azymut 358 stopni. Keszyk znajduje się pod dodatkowym waypointem. Szukaj małego gościa na liściu, on wskaże Ci drogę. Podejmujmy ostrożnie, z głową , by nie uszkodzić maskowania, nie ciągniemy przez siłę. 

Additional Hints (No hints available.)