Skip to content

LEŚNE TROPY - Mrówka rudnica, mrówka gmachówka Traditional Geocache

This cache has been archived.

gokglowczyce: archived

More
Hidden : 5/17/2015
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Mrówka rudnica(Formica rufa) – robotnica ma odwłok, tułów, wierzch głowy, a także część odnóży czarnobrązowe, pozostałe części ciała są rude. Na górnej krawędzi łuski występują pojedyncze, długie włoski. Odnóża ma długie i mocne. Długość ciała robotnicy wynosi 6-9 mm, a samca i samicy 9-11 mm. To pospolity owad leśny, żyje głównie w lasach, szczególnie iglastych. Buduje gniazda (mrowiska). Najczęściej znajdują się one w zacisznym, ale częściowo przynajmniej słonecznym miejscu, zwykle przy pniu drzewa. Mrowisko ma wysokość do 1 m. Składa się z części nadziemnej i podziemnej.Część podziemna może sięgać do 2 metrów w głębokości. Wewnątrz znajdują się komory połączone korytarzami. W jednym mrowisku może być nawet do 100 tysięcy mrówek. Występują trzy kasty – bezpłciowe robotnice, samica (królowa) i samce. W mrowisku normalnie występuje jedna tylko królowa i bardzo liczne bezskrzydłe robotnice. W lecie (od czerwca do września) z jaj wylęgają się liczne uskrzydlone samice i samce. W czasie lotu godowego uskrzydlone samce zapładniają uskrzydlone samice. Po locie godowym, samce giną. Zapłodnione samice natomiast przystępują do założenia mrowiska.Samica dziennie może złożyć nawet 300 jaj.Mrówka rudnica odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych. Latem mrówki jednego tylko mrowiska zabijają około 50 tysięcy larw owadów, broniąc tym samym las przed masowym ich rozmnażaniem się. Mrówki usuwają martwe szczątki zwierząt pełniąc rolę „czyścicieli” lasu. W Polsce podlega ochronie częściowej. Ochroną objęte są gniazda mrówek.

Gmachówka drzewotoczna (Camponotus ligniperdus) – największa Polska i europejska mrówka zamieszkująca lasy, jak również tereny otwarte porośnięte krzewami. Buduje gniazda w próchniejących pniach drzew i dużych drzewach w części częściowo podziemnej. Część mrówek osiąga rozmiar do 17 mm i posiada głowy z silnymi żuwaczkami – są to żołnierze. Mrówki o najmniejszych rozmiarach 6-8 mm i innych proporcjach ciała zajmują się larwami i poczwarkami.Średniej wielkości mrówki 11-13 mm zajmują się zaopatrzeniem kolonii. Królowa osiąga wielkość do 18 mm, natomiast samiec jest nie większy niż 12 mm. W gnieździe zazwyczaj znajduje się tylko jedna królowa. Gmachówka drzewotoczna jest terytorialna.

(Tekst na podstawie wikipedii.)

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :) Skrzynka przygotowana przez mała_mi

SKRZYNKA: Keszyk w leśnym maskowaniu, szukaj tematycznie.

Additional Hints (No hints available.)