Skip to content

LEŚNE TROPY - Aleksander Majkowski Traditional Geocache

This cache has been archived.

gokglowczyce: archived

More
Hidden : 5/9/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Aleksander Majkowski (1876 – 1938) – kaszubski pisarz, poeta i dramaturg, przywódca Towarzystwa Młodokaszubów, prezes Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, działacz społeczny, kulturalny, polityczny, doktor medycyny i lekarz. Uczęszczał do gimnazjum w Chojnicach gdzie zetknął się z polską literaturą i historią. 

Został redaktorem „Gazety Gdańskiej” i jej dodatku „Drużba. Pismo dla polskich Kaszubów”. Wydał zbiór poezji kaszubskiej. Od 1908 wydawał w Kościerzynie miesięcznik „Gryf. Pismo dla spraw kaszubskich”. Tworzył też program kulturalno-polityczny i skupiał wokół siebie inteligencję kaszubską. Uczestniczył w wielu działaniach kulturalnych dla popularyzacji regionu Kaszub. 
W 1914 został wcielony do armii pruskiej jako lekarz. W tym czasie prowadził pamiętnik, pisał szkice z dziejów Kaszub oraz powieści „Pomorzanie” i „Życie i przygody Remusa” - stała się najgłębszym utworem literatury kaszubskiej. W tym utworze wspomina bliskie regionowi miejscowości: Smołdzino, Cecenowo, Główczyce, Izbicę i wiele innych.

Aleksander Majkowski został zapamiętany jako czołowa postać w ruchu kaszubskim, któremu dał postawy historyczne i intelektualne. Pracował nad pisownią kaszubską, ochroną zabytków i folkloru regionalnego, tworzył społeczne i gospodarcze instytucje kaszubsko-pomorskie, reprezentował też Kaszubów na forum krajowym i słowiańskim. Jego wielostronna działalność objęła całość życia społecznego kaszub i Kaszubów i jest nadal żywa, a postać Majkowskiego upamiętniana szeroko i przy różnych okazjach. (źródło: wikipedia)

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :)

SKRZYNKA:

Skrzynka Edukacyjna, zawierająca różne typy szyszek - zachęcamy do obejrzenia ich i pozostawienia dla kolejnych podróżników. Drogę do skrzynki wskaże choinka, która ułatwi wypatrzenie skrzynki pośród gęstego drzewostanu. Szukamy nisko, w maskowaniu naturalnym.

Additional Hints (No hints available.)