Skip to content

LEŚNE TROPY - Kleszcz czy strzyżak sarni Traditional Geocache

This cache has been archived.

gokglowczyce: archived

More
Hidden : 5/9/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kleszcze – pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde, częściowo okryte twardym pancerzem oraz pozbawione tego pancerza, oraz miękkie. Długość ciała wynosi od 1 do około 30 mm (większość nie przekracza 15 mm). Kleszcze wyposażone są w ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki pomocne w utrzymaniu się w skórze żywiciela. Gatunki z rodziny twardych ssą krew trzy razy w życiu: w stadium larwalnym, w stadium nimfy i jako postać dorosła, atakując zwierzęta na łąkach i w lasach (bez jedzenia mogą żyć do 2 lat). Kleszcze mogą przenosić różne choroby: boreliozę, anaplazmozę, tularemię, gorączkę krwiotoczną.

Zasadniczo żaden z gatunków kleszczy nie jest pasożytem człowieka. Większość kleszczy z rodziny twardych żyje na polach lub w lasach, niektóre jak kleszcz psi są pasożytami zwierząt domowych. Nacinają ciało żywiciela i ssąc krew wprowadzają do ciała neurotoksyny, niekiedy prowadząc do paraliżu i śmierci.

Strzyżak sarni (Lipoptena cervi) – gatunek owada, muchówki - pospolicie występuje na obszarach o klimacie umiarkowanym w Europie, północnych Chinach i na Syberii. Pasożytuje na sarnach, jeleniach i łosiach, żywiąc się ich krwią. Po odnalezieniu żywiciela odrzuca skrzydła, a zapłodnione samice wydają na świat w futrze żywiciela larwę. Nie rozmnaża się na człowieku, jego ugryzienia są początkowo niezauważalne, lecz mogą być dotkliwe i wywoływać reakcję alergiczną. Powstająca u człowieka po ukąszeniu na skórze grudka może utrzymywać się przez dłuższy czas, przeważnie 2-3 tygodnie, czasem do jednego roku. (źródło: wikipedia)

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :)

SKRZYNKA

Tradycyjna skrzynka na kordach. K(l)esza szukaj nisko w czymś co już nie żyje.

Additional Hints (No hints available.)