Skip to content

Po stopach masinky Vitka Multi-cache

Hidden : 4/14/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Velice jednoduchá multinka na pomezí Žižkova a Karlína.

Tato snad jednoduchá multi-keš vás provede po zrušeném železničním spojení pod pražským Vítkovem, své době nejvytíženější jednokolejné trati České Republiky. Celá cesta včetně přístupů je zpevněná, pouze finálka je umístěna mimo cestu ve výšce cca 190cm vysoko. Umožním ji však odlovit i invalidům, protože se dá dostat až na vzdálenost 2m od keše, zájemci se dozví více na konci listingu. Ke keši se dá také dostat na kolečkových bruslích (jen prosím opatrně). K odlovu je zapotřebí cca hodina (Mapy.cz udávají 55 minut) a ujdete celkem 3,1 kilometru.

Ještě než přistoupíme k samotné procházce, dovolte mi pár slov k místům, kudy se budeme pohybovat. V dobách Rakouska-Uherska zažívala oblast České Republiky, stejně jako zbytek světa, velký technický vzestup. Součástí bylo i budování železničních tratí soukromými subjekty, kteří poté na těchto tratích i provozovali dopravu. Tehdy město, které nemělo železnici jako by nebylo. Naši trať, Praha-Neratovice, začala v roce 1870 stavět společnost Turnovsko-Kralupsko-Pražské Dráhy, jež byla dokončena 1872. Plánovány byly tři varianty, zvolena byla střední, procházející po jižním úbočí vrchu Vítkov (jehož ve východní části podchází tunelem) hned za obytnými domy. V roce 1926 pak byla na již znárodněné trati zřízena výhybna Vítkov napojující trať i ve směru na Olomouc přes stanici Praha-Libeň. Dva roky na to byla železnice, stejně jako celý pražský uzel, elektrifikována. Dne 14.12.2008 bylo zprovozněno takzvané Nové Spojení a původní přetížená jednokolejná trať byla opuštěna, přičemž její zrušení následovalo v relativně rychlém sledu a již v roce 2010 byla v ose jejího tělesa postavena cyklostezka, po níž se projdeme.

Výchozí bod: Zhlaví stanice:
Na výchozích souřadnicích se nacházíme na mostku přes ulici Seifertovu. Vidíme severní kolejové zhlaví (tak se nazývá část stanice s výhybkami) pražského Hlavního Nádraží a v pozadí krásná panoramata jak Starého Města pražského, tak zastřešení nádraží. Nás zde zajímá jedna indicie: Za plotem, v kolejišti, se nachází ocelový sloup trakčního vedení. Je označen trojciferným číslem ABC. Toto číslo si zapište. Až se dokocháte pohledem na přijíždějící a odjíždějící vlaky (ocení zejména děti), vydejte se na první stage. Její souřadnice jsou N 50°05.A(B-A)C' E 014°26.(C-A)(B-A-A)(B)'.

Stage 1: Rozvětvení tratí:
Nacházíme se v místě, odkud je před vámi zřetelně vidět rozvětvení tratě pod Vítkovem (vpravo) a Hrabovské spojky (vlevo dolů), odděluje je úzký zděný domek asi 50m od vás. V úrovni tohoto místa (stále ještě nejsme v ose bývalé trati) bývaly už jen dvě koleje, když se však podíváte doleva na současnou trať po Novém Spojení, můžete vidět, že na vaší úrovni je stále ještě dost výhybek spojujících koleje od nástupišť do 4 hlavních traťových kolejí. Po levé ruce také vidíte opět hodně sloupů trakčního vedení a jeden vyšší sloup osvětlení. Na něj se zaměřte. Na jeho vrcholu je několik světel. Jejich počet bude vaše indicie D Pozorně počítejte, pro kontrolu: D je dělitelné 3.
EDIT: Během existence cache bylo několik světel sneseno. Nyní je k současnému počtu potřeba přičíst 2!!!
Opět popojdeme kousíček k další stage, ta se nachází na souřadnicích N 50°05.(C/2)(B-C-A-C)(D+A)' E 014°26.C(C+A)B'.

Stage 2: Elektrorozvodna:
Stojíme u vjezdových bran do někdejší elektrorozvodny (nebo chcete-li napájecí stanice), do níž se v případě nouze daly "zaparkovat" vozy s generátory (tzv. mobilní měnírny). Dnes již budova neslouží úplně svému původnímu účelu, má s ním však mnoho společného. SŽDC v ní po rekonstrukci zřídila dispečerské stanoviště napájecího systému pro celé Střední Čechy a Prahu. Celkem 30 lidí (3x10 pracovníků) odtud 24 hodin denně 7 dní v týdnu 365 dní v roce řídí a kontroluje veškeré trakční napájení železnice ve středních Čechách. My zde budeme hledat jednu indicii, kterou si označíme jako E. Tou je mírně zapeklitá hádanka, kterou však vyřešíte, pokud se pořádně podíváte na budovu: Kolik mobilních měníren se vešlo do rozvodny, vezmeme-li v úvahu, že na jednu kolej se vešel pouze jeden vůz? Po zjištění indície popojdeme opravdu maličký kousíček na další stage, která se nachází na souřadnicích N 50°05.E(C-A-E-A)(D-C)' E 014°26.(C+E-A)(B-D-E-A)(C-E)'.

Stage 3: Elektrorozvodna 2:
Nyní stojíme před vstupem do dispečerského pracoviště z minulé stage. Zde vás čeká jednoduchý úkol: Každá budova v Praze má svoje specifické označení ulicí, číslem popisným a číslem orientačním, kterému říkáme adresa. Dispečery tak zastihneme na adrese Příběnická FGHI/J. Máte nalezeno? Výborně, posuneme se na další stage, která se nachází na souřadnicích N 50°05.F(B-G)A' E 014°26.H(I+A)(J+F+A)'. Cestou projdeme například okolo domu, odkud Zdeněk Svěrák sledoval vlaky projíždějící esíčkem z okna svého bytu ve filmu Vratné Lahve.

Stage 4: Most Velká Hrabovka:
Nacházíme se u jedné ze dvou největších památek na železniční trať - na předmostí ocelového mostu nazývaného Velká Hrabovka. Jde o 31 metrů dlouhý ocelový nýtovaný most, klenoucí se 15 metrů nad ulicí Husitskou. Kdysi po něm hlučně projížděly vlaky, dnes je využíván jako kombinovaná pěší a cyklistická stezka. Vlaky vážívaly i stovky tun, dneska je však jeho nosnost omezena. Vaším úkolem je zjistit, jak moc je omezena. Výsledné hmotnost je ve tvaru K,L tuny. Velký propad, že ano. Další stage se nachází na souřadnicích N 50°05.K(K+L)(G+E-J)' E 014°27.(I-K)(L+C-I-F)D'.

Ještě, než vyrazíte, se podívejte z mostu na obě strany Husitské ulice. Pokud se v našem směru podíváte vlevo, můžete spatřit křižovatku Hrabovka, nad níž vedl druhý železniční most patřící spojce mířící z kopce vlevo od Stage 1 a ústící na trať mezi Masarykovým nádražím a nádražím Praha-Libeň. Z mostu nezůstalo nic, byl snesen 9.5.2009. Věděli jste, že pod ním dávno jezdívaly i tramvaje? Vlevo od sneseného mostu, ještě v Husitské ulici, stávalo kino Ponec, jehož filmová představení pravidelně rušily projíždějící vlaky. Dnes se zde odehrává například TalkShow Jana Krause. Po pravé straně ulice pak doposud stojí rockový klub Kain. Po cestě od mostu směrem k další stage se například můžete zastavit v hospůdce U Vystřelenýho Voka nebo obdivovat dvory pavlačových domů. Zajímavě je také vyřešen tunel vedoucí pod Vítkovem z Tachovského náměstí směrem do Karlína. Nad ním totiž vede ještě jeden "tunel", respektive podchod pod vlakovou tratí. Jsou zde tedy dva tunely nad sebou.

Stage 5: Sokolovna Žižkov:
Nyní stojíme za budovou patřící Sokolu Žižkov. V ní se nachází tělocvičny. Venkovní cvičiště (zejména tenisové kurty a fotbalové hřiště) se však nachází na kopci Vítkov a od základny je dělila právě naše železniční trať. Byly dvě možnosti, jak se na kurty dostat: Buď sejít po Husitské ulici na Tachovské náměstí, podejít trať a pak šlapat zpátky kilometr do kopce. A nebo přejít po mostě nad tratí vedoucím ze třetího patra sokolovny přímo ke kurtům. Samozřejmě byla oblíbenější druhá varianta. A na tento most se zaměříme. Podobně jako most Nuselský je postaven z předpjatého železobetonu. Celkem má 3 pole a je podepírán M pilíři (dívejte se pořádně na obě strany). Toto přemostění se zřejmě doposud užívá. Můžeme vyrazit k další stage, která se nachází na souřadnicích N 50°05.J(G-M)(H+F+A)' E 014°27.HC(D-E-F-M)'. Cestou si ve skále můžeme všimnout kamenných kapes. Tyto sloužily jako základy pro stožáry trakčního vedení. Plánovalo se zde s dvojkolejnou tratí, k její výstavbě však nikdy nedošlo. Proto je však zářez tak široký (8m).

Stage 6: Tunel pod Vítkovem:
Druhou výraznou stavbou na trati je tunel pod vrchem Vítkov. Původně byl projektován jako dvojkolejný, nakonec jím však byla trať vedena pouze po jedné koleji, což umožnilo "natáhnout" oblouky (zvětšit jejich poloměr pro vyšší rychlost vlaků). Jeho délka je NOP metrů, výška v nejvyšším bodě elipsovitého průřezu 7 metrů. Od roku 2010 je v esovitě zahnutém tunelu položen asfalt, zkolaudován pro chodce a cyklisty však byl až v roce 2012... My tímto tunelem projdeme na další stage, která se nachází na souřadnicích N 50°05.P(B+O)(J+P)' E 014°27.G(I-M)N'. V tunelu bohužel nezůstaly žádné stopy po železnici (člověk by alespoň očekával oka, na nichž byly zavěšeny troleje), přesto se budeme dívat ke stropu. Spočítejte počet světel (včetně nefunkčních), které osvětlují tunel. Jediná dvojciferná indície (dělitelná 4) je označená písmenem Q.

Stage 7: Nové Spojení:
Nacházíme se nad výjezdy z tunelů Nového Spojení - souboru tratí, které nahradily původní Vítkovskou trať, kterou nyní procházíme. Nové spojení se směrově dělí už na Hlavním Nádraží do dvou tunelů: Jižního pro tratě směrem na sever (do stanic Vysočany a Holešovice) a Severního pro tratě na východ vedoucí přes nádraží Libeň. My se nyní budeme pro získávání indícií soustředit na tunel blíž k nám, tedy jižní. Jeho portál je "zdoben" několika betonovými půlkruhovými pásy. Jejich počet si označíme písmenem R.

Každá trať dále musí být značena vzdáleností od počátku. Kilometrovníky (správně staničení) se umisťují vedle tratě a informují strojvůdce o vzdálenosti. Používá se to například pro akceleraci za výhybkami, kdy smí jet vlak jen omezenou rychlostí a až po projetí posledního vozu se smí zrychlovat - a takový vlak má třeba i šestset metrů. Dále strojvůdci dostávají takzvaný traťový rozkaz, na kterém je psáno, že například od kilometru 17,4 po kilometr 18,6 je zavedena pomalá rychlost, ať s tím počítá. Staré kilometrovníky bývaly kamenné, dnes se již používají velké bílé plechové tabulky s černým písmem, kdy horní číslo znamená počet celých kilometrů od počátku trati a spodní číslo udává stovky metrů. Nové Spojení má počátek ve stanici Praha Hlavní Nádraží a vy jeden kilometrovník vidíte na vjezdu do tunelu. Zjistěte, jak daleko je po kolejích stanice Praha Hlavní Nádraží, přičemž výsledná hodnota vám vyjde S,T kilometru.

Dvěstě metrů doprava se pak k trati připojuje spojka od Masarykova Nádraží. Každé takové místo musí být chráněno návěstidlem (lidově semaforem), aby nedošlo k srážce vlaků. My můžeme na trati dvě taková návěstidla samozřejmě vidět (jedno je v zákrytu za keři, ale opravdu tam je, při vegetačním období si lze popojít k brance a k získání souřadnic lze využít i návěstidla na vzdálenější trati). Spočítejte, kolik světel toto návěstidlo obsahuje a zapište si je jako indicii U. Přesuneme se na další, už poslední, stage, která se nachází na souřadnicích N 50°05.(T-S)(R+U)O' E 014°28.RT(Q-B-K)'. Cestou již po rekultivaci nemůžeme vidět původní stopu kolejí, po pravé straně však občas vykukuje opěrná zeď, pod níž vedla kolej z depa Praha-Libeň a stejnojmenného nádraží. Ano, v těchto místech již byla trať dvojkolejná.

Stage 8: Kolej:
Nyní se nacházíme pod Krejcárkem, v místě, kde zůstal ležet poslední kus kolejí pamatující Vítkovský provoz, sloužící pro vlaky směřující na východ přes Libeň. Dnes tato kolej slouží pouze jako výtažná kolej pro nedaleké depo Praha-Libeň (k napojení na běžnou kolejovou síť využívá právě původní spojku Vítkovské tratě a nádraží Libeň), vlak zde tedy lze občas vidět (například během letních víkendů okolo devatenácté hodiny zde lze spatřit Cyklohráček). Vy však na vlak nebudete čekat (za celou cestu jste jich zajisté viděli mnoho), ale zjistíte si poslední indícii. Stejně jako na úvodních souřadnicích, i zde se nachází sloup trakčního vedení. Na něm se nachází konzole, na níž jsou zavěšené troleje. Tato konzole se skládá z několika tyčí a ocelových výlisků. A já se ptám: Z kolika dílů se skládá celá konzole? Nepočítejte troleje na ní zavěšené, pouze ocelové části, kterých je celkem V (nápověda: Výsledné číslo je prvočíslem). Jsme skoro na konci putování, už stačí nalézt samotnou krabičku. Ta se nalézá na souřadnicích N 50°OV.HAT' E 014°SG.MBD'.

Finálová stage:
Keš se nachází v klidném místě ve výšce cca 190cm. Jde o kulatý Lock-Lock o objemu 0,8l, takže se do ní vejdou malé hračky, CWG, TB i další předměty. NEVKLÁDEJTE NEBEZPEČNÉ PŘEDMĚTY, TAMPÓNY A VĚCI PODLÉHAJÍCÍ ZKÁZE!!! V blízkosti keše se prohání tramvaje a jde vidět na Nové Spojení. Původně byla keš plánována jako vhodná pro invalidy, avšak kvůli kolizi s jinou keší musela být tato přemístěna. Současné umístění se nachází 190cm nad zemí v hůře dostupném terénu (na invalidním vozíku se dá dostat po asfaltce až do vzdálenosti 2m od keše) však invalidům odlov znemožňuje. Pokud ji však někdo hůře pohyblivý bude chtít zalogovat, bude stačit přiložit k logu foto sebe (neboli selfie) od Stage 8, na zápisu v logbooku v takovém případě nebudu trvat. Jde zde totiž zejména o procházku/projížďku po trati.

Závěrem: Doufám, že jste si procházku/projížďku na bruslích/kole užili. Na následujícím videu (a případně i zde) si starou trať můžete alespoň virtuálně projet z pohledu strojvůdce.

Additional Hints (Decrypt)

[Final]: Uavmqb ceb qngyn. [Vychozi]: Ibfv znfxbinav [Stage 2]: Xbyvxrel iengn? [Stage 8]: Q2

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)