Skip to content

TOL_Wierzba Traditional Cache

This cache has been archived.

Przygodnik: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna. Z powodu braku reakcji właściciela/właścicielki na poprzednią notatkę z przykrością muszę skrytkę zarchiwizować.

Pozdrawiam
Przygodnik
Recenzent
Zasady zakładania skrytek | Dodatkowe wytyczne dla Polski

More
Hidden : 4/6/2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Skrytka to pojemnik klipsowy z dużą ilością miejsca na przedmioty podróżnę i na wymianę. Zawiera wpisownik i ołówek. 


 

Turystyczna Obwodnica Legnicy prowadzi szlakiem turystycznym o kolorze żółtym dookoła Legnicy. Jest to trasa zaproponowana przez znanego legnickiego regionalistę Edwarda Wiśniewskiego. Trasa pokazuje miejsca z najciekawszymi wydarzeniami historycznymi takimi jak Bitwa pod Legnicą 1241, Bitwa nad Kaczawą 1813 i mniejsze bitwy i potyczki. Na trasie TOL-u znajdują się różne perełki np. kolumna łez w Ulesiu. Niewątpliwie największym atutem trasy są krajobrazy. Tak więc piękne widoki spotkamy w okolicy Małej Raszowej, Kunic, Koskowic, Gniewomierza. Niewątpliwie na atrakcyjność trasy wpływa wiele zbiorników wodnych zarówno jezior z pojezierza legnickiego jak i stawów rybnych, które przyciągają ptactwo wodno-błotne.

Cała trasa liczy 82 km. Zalecamy wędrówkę pieszą lub rowerową. Niektóre fragmenty TOL nie są dostępne dla zmotoryzowanych.

Trasa w swoim zamyśle łączy stacje kolejowe tak, aby można było zaplanować pieszą wycieczkę w oparciu o komunikację kolejową.

Skrytka Wierzba

Tradycje i wierzenia związane z tym drzewem na polskich terenach są mieszaniną wpływów starogreckich, judeochrześcijańskich i pogańskich. Najbardziej rozpowszechniony jest obyczaj święcenia palm wielkanocnych – wierzbowych. Zwyczaj formowania ceremonialnych palm z gałązek wierzbowych wywodzi się (?) z żydowskiego święta szałasów – Sukkot. Wierzbowa witka była niegdyś narzędziem ludowych praktyk magicznych służącym do zamawiania piorunów, odwracania wód powodzi, okadzania położnic i zwierząt domowych oraz ściągania deszczu. Warto wspomnieć skąd wzięła się wielowiekowa kariera wierzby w świętych ceremoniach. Otóż gałęzie palmowe, jak wszystkie gatunki wiecznie zielonych gałęzi są symbolem nieustannie odradzającego się życia i pokonywania śmierci, wierzba jest jedną z pierwszych roślin budzących się z zimowego snu i zakwitających. To właśnie jej kwiatostany nazywane baziami zwiastują nadejście wiosny. Najstarsi Słowianie twierdzili, że Wierszba to święte drzewo drzew; że ziemskim odbiciem drzewa drzew jest wierzba. Wierzono, że wierzba to matka słodyczy i muzyki; kojarzyła się głównie z muzyką magiczną. Ze świeżej kory wierzbowej na wiosnę pasterze wykręcali fujarki, które miały przenikliwy, ostry ton, który łagodniał przy wilgotnym powietrzu. Niezwykłe właściwości wierzbowej fujarki pojawiały się w licznych wersjach baśni o „Balladynie”.

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)