Skip to content

Prochazka pod povrchem - LETTERBOX Letterbox Hybrid

Hidden : 5/8/2015
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš věnovaná všem, kteří se podíleli a podílejí na budování a péči o opevnění


Procházka pod povrchem - zajímavosti nejen z podzemí

Pojďte se s námi projít pod povrchem země, podzemím tvze Bouda. Procházka to není ani dlouhá, ani krátká je prostě tak akorát. Celkem pod zemí ujdete asi 1500 a zdoláte 125 schodů (nahoru a pak i dolů) - celkem v podzemí strávíte kolem 85 minut. Paradoxní je, že na naší nejmenší tvrzi dnes můžeme v rámci klasických prohlídek zažít nejdelší podzemí procházku ze zpřístupněných objektů.

Při Vaší cestě podzemním se určitě dozvíte mnoho zajímavých informací a protože Vám je nechci prozradit předem, bude obsahovat listing jen pár zajímavostí, které při prohlídce občas zazní a občas ne - každý průvodce má svůj výklad a něco v něm je a něco ne (jsou to vesměs amatérští nadšenci co zde provádí jen za nocleh a každý má nějakého toho koníčka -ten mluví více o železnici, druhý o vodním hospodářství) . A tak proč si o některých zajímavostech, na které většinou při prohlídce není čas neříct dopředu.

Práce na tvrzi započaly 1.10.1936 hloubením dvou pracovních šachet - celkem byly zřízeny 3 šachty. Šachta P1 měla rozměry 3*5,5m a hloubku 56,7m. nacházela se v místě odbočky ke K-S-24 , šachta P2 měla rozměry 3*5m a hloubku 22,5. nacházela se v místě odbočky ke K-S-22. šachtu P3 bychom pak našli nad místnostní s čerpadly - naproti sálům M1) a měla rovněž rozměr 3*5m. její hloubka byla 33,8m. Původně měly být budovány 4 šachty o rozměru 3,5*3,5m,a le ty rozměrově nevyhovovaly a tak od nich bylo upuštěno.

Prvními pracemi na vlastním objektu tvrze bylo hloubení šachty pro nouzový výlez - pro malý průřez a lomení se ji nedalo použít jako šachty pracovní

Pro potřeby stavby byla jako příjezdová komunikace využívána cesta z Lichkova, kterou si fa ing. Zdeňka Kruliš prodloužila až do prostoru tvrze. Ta pak byla využívána k dopravě materiálu po celou dobu stavby.

Dříví vykácené v prostoru staveniště bylo zpracováno a užíváno jako stavební a užitkové.

Rozhodnutím ŘOP bylo povoleno používat vytěženou horninu na beton do podzemí. Za každý kubický metr vyrobený z této horniny platil stavitel vojenské správě 20Kč. Použití horniny na povrchových objektech bylo zakázáno neboť se jednalo o zvodnatělou vrstevnatou rulu, která by nezajistila dostatečnou pevnost betonu.

Původní délka sálů pro strojovnu a skald PHM byla 14,3 a 10,9m. Výnosem ŘOP byly délky zvětšeny na 30 a 25m

Chodby v podzemí mající šířku méně než 2,5m mají stěny a klenby silné 30cm, chodby širší mají stěny a klenby silné 60cm. Klenby v místech po pracovními šachtami byly patřičně zesíleny

Stavitelem byl rovněž zesílen most přes Divokou Orlici v Lichkově na nosnost 48 tun. Práce trvaly od 24.11. do 21.12. 1937

Revizní šachty původně navržené na koncích odvodňovacích štol a vyvedené až na povrch terénu byly výnosem ŘOP z roku 1937 zrušeny. Štoly byly zaklenuty a vyhloubené šachty později zahrnuty.

Při stavbě tvrze došlo k pěti smrtelným úrazům. Ke třem z nich došlo dne 10.11.1936 v pracovní šachtě P1, kdy došlo k výbuchu části dynamitové patrony. Dnes je v podzemí malý pomníček. K dalšímu došlo dne 22.3.1937 v jedné z pracovních šachet. O posledním úrazu toho moc nevíme - pouze to , že dne 17.10.1936 podlehl dělník Jan Fišera těžkým zraněním v nemocnici v Červené Vodě.

O tom, že i mistr tesař se někdy utne svědčí následující drobnosti z výstavby:

Kolem muničního skladiště měla být elektřina vedena ve žlábku v podlaze. Na konci muničního skladiště pak měla být pomocí žlábku ve zdi vyvedena na konzole a dále vedena na konzolích pod stropem. Na žlábek ve zdi se však při betonáži zapomnělo a vysekával se dodatečně v září 1938. Dodnes zůstal nedokončen a na stěně chodby je tak k vidění nejen ručně sekaná část žlábku, ale i tužkou načrtnuté čáry, kudy má žlábek vést.

Při betonáži podzemí byly v betonu vytvořeny kapsy na konzole, na kterých v budoucnu měla vést elektřina, telefon a místy i vzduchotechnika. Z téměř 600 kapes jich bylo skoro 400 vytvořeno na špatné straně chodby a musely se následně ručně vysekávat a ty špatné byly zazděny. Dodnes jsou znatelné jak zazděné kapsy, tak i kapsy, které se zazdít nestihlo (ty špatné byly ve směru prohlídky vlevo a dnes slouží jako ložnice netopýrů).

Co je to letterbox?

Letterboxing je hra podobná geocachingu, ale namísto GPS používáte k dohledání psané instrukce nebo obrázky. Nedílnou součástí kešky (letterboxu) je kromě logbooku a tužky také razítko (tyto věci samozřejmě nejsou určeny k výměně). Každý hráč letterboxingu nosí při sobě svoje osobní razítko se sešitkem, v letterboxu zanechá otisk svého razítka a do notýsku si otiskne razítko z letterboxu. Tato keš je hybridem. Je jak letterboxem, tak geokeší. Pokud máte svoje vlastní razítko, otiskněte ho k logu do logbooku. Nemáte-li vlastní razítko, vytvořte do logbooku návrh svého razítka, případně otisknete palec namočený do inkoustu. Více informací o letterboxingu najdete na adrese letterboxing.org

A teď k našemu letterboxu

Trasa letterboxu je shodná s Kompletní prohlídkou, pokud budete mít štěstí a vydáte se na Velký okruh či Nadstandardní prohlídku lze finálku vyluštit také, ale v podzemí strávíte mnohem delší dobu a zdoláte více schodů. Vzhledem k teplotě (cca 5°C) a vlhkosti v podzemí doporučuji teplejší oblečení a dobré boty

Trasa letterboxu je tedy následující (je i vyznačena v pdf příloze): ke stažení zde   UPOZORNĚNÍ: Chystáte se stahovat soubor obsahující informace potřebné pro odlov keše. Jako majitel keše garantuji, že stažení souboru je bezpečné, i když nebyl zkontrolován Groundspeakem ani Reviewerem na možný výskyt škodlivého kódu. Přesto je stažení souboru jen na Vaše nebezpečí.
 

Začátek hlavní galerie - posuvné uzávěry - sklad M1 - nevybetonované štoly - odbočka ke K-S-24 - kasárenské sály - výhybna s dílenskou kolejí - sklady M2 - K-S-22.

Po cestě si pozorně všímejte okolí a pečlivě si zapisujte pořadí níže uvedených fotografií. Tedy přiřazujte fotografiím čísla dle toho, jak jednotlivé objekty v podzemí uvidíte. V plánku jsou naznačeny i kontrolní stanoviště - ty jsou vždy po 5 fotkách, aby dohledání chyb bylo snazší (pokud tedy např. na 2 stanovišti budete mít jen 9 fotek, můžete začít přiřazovat dále čísla 11 a výše) .

Vzhledem k tomu, že trase zpět je prakticky totožná s trasou tam, projdete většinu trasy (až na kasárenské sály a část skladů M2) dvakrát - pokud něco nezahlédnete na cestě tam, máte šanci ještě na cestě zpět. ALE NEZAPOMEŇTE, PAK INDICII SPRÁVNĚ ZAŘADIT NA CESTU TAM. (pozor toto neplatí pro případ Velkého okruhu a Nadstandardní prohlídky, kdy je trasa pro návrat odlišná). A pokud ani potom nebudete mít vše, zkuste slušně poprosit průvodce.

Podzemí je přístupné od května do září zpravidla denně, v říjnu pak o víkendech. V ostatních měsících je pak lepší se předem informovat.

Poděkování:

Muzeu na tvrzi Bouda a všem jeho dobrovolným pracovníkům - za vstřícnost a práci, kterou odvádějí

Cyberfann - fotografie použité v listingu

Ištván - betatest a výroba skrýší

Fanda199 - betatest

Additional Hints (Decrypt)

Ohqxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)