Skip to content

Novomestske skokanske mustky Mystery Cache

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera.

Alex Reviewer - reviewer pro ČR

More
Hidden : 3/13/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Multicache Vás zavede na místa kde se v Novém Městě na Moravě a v blízkém okolí skákalo na lyžích a seznámí s jeho historií. Finálka je kvůli kůrovcové kalamitě v depozitu. V logu je fotografie, jak skrýš vypadala. Napište mi výsledek a já vám pošlu adresu na film. Díky za pochopení! 


 

Tato cache Vás zavede na místa která jsou spojena s neméně významnou kategorií lyžařského sportu, které reprezentuje Nové Město na Moravě. Dnes sice vede biatlon, ale už mnohem dříve se tu závodilo v té době velmi divácky oblíbeném skoku na lyžích. V dřívějších dobách bylo v Novém Městě a jeho okolí mnoho skokanských můstků, ale do dnešní doby se jich dochovaly jen dva... Na jednotlivých stanovištích naleznete malý plíšek s číslem, které budete potřebovat pro výpočet finálních souřadnic a odemčení zámku s číselným kódem. 

Jelínkův mlýn – U škrobáren: A=N 49° 32.948 E 016° 04.530

Nejdříve Vás zavedu na místo, kde stál, ještě v osmdesátých letech, největší můstek na novoměstsku. Ten tvořil nepřehlédnutelnou dominantu, která každého přijíždějícího do města upoutala. Historie skákání na tomto místě se ale psala již o mnoho let dříve. V roce 1949 byl zde vystavěn dřevěný můstek podle projektu arch. Karla Jarolímka a stavbu samotnou zajišťovala vojenská posádka z Brna pod dohledem tesaře Františka Sklenáře z Olešné. Můstek byl vysoký 30 m délka nájezdu 74 m a normový bod 52,5 m s možností skoku přes 60 m. Můstek zničila větrná smršť v roce v květnu 1958.

V roce 1964 zde byl vystavěn 38 m vysoký ocelový můstek pouze se dvěma podpěrami podle projektu ing. Jaroslava Dokoupila z Brna. Vyrobili ho ve firmě ŽĎAS ve Žďáře nad Sázavou. Nájezd měl dlouhý 74 m a normový bod 60 m, který umožňoval skoky až 70 m dlouhé. Na tomto můstku skákal i pozdější olympijský vítěz Jiří Raška. Poslední závody se zde konaly v roce 1972 a můstek sám byl zrušen v roce 1982 kvůli stále se rozšiřující těžbě kamene v nedalekém lomu. Doporučuji zaparkovat nad lomem N 49° 32.978 E 016° 04.725 od čističky se dá jít taky, ale je to o dost hůře schůdné... Nepřekračujte zákazy vstupu do lomu, nápověda je na hraně původního dopadu, terénní úpravy jsou stále ještě znát...

 Pohled na můstek v osmdesátých letech, kdy byl ještě dominantou města

Dopad skokanského můstku je stále patrný

 

Skokanský můstek na Studnicích B=N 49° 36.088 E 016° 05.587

Tento můstek postavili za pomoci lyžařského spolku dva zapálení lyžaři bratři Cyril a Bohumil Musilové. Byl dřevěný 10 m vysoký a stál zde od roku 1937 až do roku 1949, kdy spadl při vichřici. Můstek měl normový bod 25 metrů a jeho dopad tvořil svah dřívějšího vápencového lomu s dojezdem na hladinu zamrzlého jezírka. Můstek měl normový bod 25 m. Nápověda není přímo u lomu s jezírkem kde můstek stál, ale opodál, protože se tu nalézá ještě jiná cache.

Jako dopad sloužila stráň vápencového lomu

Na zamrzlém jezírku byl dojezd skokanů

 

Můstek na Oboře C=N 49° 33.758 E 016° 05.063

Zde se závodilo již mezi světovými válkami na sněhových můstcích.

První dřevěný můstek na oboře byl vystavěn v roce 1950 opět podle Karla Jarolímka. Výšku měl cca 8 m a normový bod 20,5 m a v roce 1951 byl dokonce osazen umělým osvětlením. I tento můstek strhla větrná smršť v květnu v roce 1958. Nedaleko místa s ukrytou nápovědou je kamenný křížek, který byl nalezen při rozorávání sousedního pole. Směrem k Bille tu stával ještě jeden dřevěný můstek, na kterém se závodilo ve třicátých letech. Místu se říkalo „v trní“ a jsou zde nyní soukromé zahrady.

Pohled na můstek z roku 1952

 

Pekárny (na Bělisku) D=N 49° 34.289 E 016° 04.272

Na pekárnách se skákalo od roku 1971, kdy zde vznikl menší ocelový můstek podle projektu ing. Dokoupila pro mladší a starší žáky ke kterému po čtyřech letech přibyl ještě menší s normovým bodem 10 m. Dnes je patrný již pouze dopad a betonové pilíře původní železné konstrukce.

pohled na můstky v roce 1980

keramické nájezdy na můstku v roce 2003

 

Šibenice: =N 49° 33.959 E 016° 03.009

Poslední zastávka je na jediném místě, kde se skáče dodnes a zároveň na místě nejstarších historicky doložených můstků, na kterých probíhaly mezinárodní závody. Byly pouze sněhové, případně vyztužené prkny a stály v roce 1912 na Šibenici nebo v roce 1922 na Harusáku, kde se již tehdy skákalo do vzdálenosti 15m. První celodřevěný můstek zde vznikl v roce 1925. Autorem byl ing. Karel Mrkvička, tehdejší náčelník Sportovního klubu. Projekt vypracoval stavitel Šmída. Můstek umožňoval skoky okolo 30 m. Můstek byl průběžně opravován a využíván dalších 20 let.

Pohled na můstek na Šibenici v roce 1929

 

Nový, takřka stejný můstek byl vybudován opět ze dřeva podle projektu ing.Tulise v roce 1955 a měl normový bod 35 m a dalo se zde skákat až do 42 metrů. Můstek byl zrušen v roce 1974.

V roce 1982 byly postaveny podle návrhu Jiřího Slonka nové můstky s normovým bodem 26 a 42 m určené pro sdruženáře. Můstky byly rozebrány v roce 2004 a v roce 2005 nahrazeny novými můstky s normovými body 28 a 53. Tyto můstky jsou osazeny keramickými nájezdy a plastovým dopadem. Společně s novými můstky byl zvětšen dojezd a vylepšené zázemí pro rozhodčí a závodníky.

Zde už nápovědu nehledejte, zadejte výsledné souřadnice a vyrazte na finálku.

 

Na jednotlivých stanovištích naleznete malé štítky na ocelovém lanku s dvoucifrným číslem, které si musíte zapsat a přiřadit k písmenům u názvu zastavení.

 

Finální souřadnice keše zjistíte jednoduchým dosazením čísel, do rovnice:

N 49° 34.(A+C)/65 E 016° 02. (B+4)*D

Keš je uzamčena zámkem na číselný kód. Sečtěte všechny čtyři nalezené číslice dohromady a to je číslo, které potřebujete k odemčení zámku.

Věřím, že tato cache Vás pobaví a že nebudete mít velké připomínky k tomu, že na některých místech jste již třeba byli a museli jste tam znovu. :-) Odměnou pro lovce je odkaz na velmi zajímavý film o těchto můstcích, který dostanete po zapsání v listingu do zprávy.

jo a podle mě to je taky klasická multina, ale při schvalování jsem to musel přepsat na mystery ... tak to nechám na Vás, jak to kdo vidíte...

 

Additional Hints (No hints available.)