Skip to content

Slatinanska stromova II. Multi-cache

This cache has been archived.

Haterie: Z důvodu dlouhodobé rekonstrukce parku bohužel keš ruším.

More
Hidden : 3/4/2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jelikož cache Slatiňanská stromová (GC3YCP0) zdaleka nevyčerpala všechny vzácné, zajímavé a nádherné stromy, které se v parku nacházejí, rozhodla jsem se pro další cache s tímto námětem. Tentokrát je to multi, která vás dovede k dalším zajímavým stromům. Zde zjistíte údaje, které vás dovedou k finálce.


1. stage  N 49° 55.176 E 015° 48.641
Kryptomerie japonská (Cryptomeria japonica)  je jediný zástupce monotypického rodu kryptomerie (Cryptomeria) a její název  pochází z řec. kryptos - tajný a meros - část, protože semena jsou zčásti skryta v paždí šupin.Kryptomerie japonská Původně pochází z Japonska a jihovýchodní Číny a pochází z jurského období před 208-144 miliony let. Do Evropy byla dovezena v roce 1842 a v Česku byla poprvé vysazena na Sychrově v roce 1845. Výška v dospělosti dosahuje 20–40 m, v Japonsku až 60 m (70 m). Nejvyšší evropská kryptomerie dosahuje 39,5 m výšky a roste ve Francii. České nejvyšší exempláře dosahují výšky 29 m. Kryptomerie u slatiňanského parku patří k největším ve východních Čechách. Rostlina je stálezelená a neopadá, roste jako široce kuželovitý strom, který je zajímavý svým barevným zabarvením jehlic. Zelené listy se na zimu mění do červenobronzové nebo purpurové barvy. V juvenilním stavu jsou jehlice dlouhé a tenké. Později v dospělosti jsou krátké, měkké a šídlovité. Šišky jsou malé, kulaté; na šupinách mají zahnuté ostny.
Když se ke stromům otočíte zády, uvidíte mříž, za kterou jsou umístěny 2 pískovcové náhrobky. Na této mříži je určitý počet zákazových a příkazových tabulek, co se v parku nesmí a co se musí. počet tabulek = A

2. stage   N 49° 55.119 E 015° 48.442
Dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos) je druh stromu z čeledi bobovitých. V České republice se dosti hojně vysazuje v parcích v různých kultivarech, trnitých i beztrnných. Trnité formy mají na kmeni zajímavě vyhlížející velké rozvětvené trny. Mimo to má dřezovec na podzim velké lusky, které opadávají později než listy. Trnitá koruna poskytuje bezpečné útočiště drobným ptákům.DřezovecDřezovec trojtrnný Je používán jako okrasná dřevina v parcích a zahradách. Rychle roste, v ČR se adaptuje bez potíží především v teplejších oblastech. Výrazným znakem jsou dlouhé a větvené silné ostré trny vyrůstající ve shlucích na kmeni (dekorativní jsou v tomto směru staré kmeny) a na větvích. Tento znak je u mladých dřevin málo viditelný. Na podzim stromy plodí nápadné lusky, které opadané na zemi rovněž poutají pozornost návštěvníka, a zvyšují tak okrasný význam dřeviny. Tyto lusky jsou někdy využívány jako dekorace.
V těsné blízkosti je umístěna pouliční lampa a na ní je B zelených ukazatelů.

3. stage   N 49° 55.016 E 015° 48.387
Buk lesní ´Asplenifolia´ (Fagus sylvatica ´Asplenifolia´). Buk lesní je statný opadavý listnatý strom se štíhlým kmenem a pravidelnou vejčitou korunou, který může dorůstat výšky i přes 45 metrů. Jeho přirozený areál zahrnuje většinu Evropy, od jižní Itálie po Švédsko a od Portugalska po Turecko. Koruna je mohutná, pravidelného vejčitého tvaru. Kmen je štíhlý, pokrytý tenkou hladkou borkou bělošedé barvy, někdy s mírným namodralým nádechem.Buk lesní Je znám v celé řadě kultivarů – jedním z nich je právě kultivar ´Asplenifolia.´ Zatímco „normální“ buk má listy celokrajné, tento kultivar se vyznačuje listem laločnatým (trochu podobným listům dubu). Pupeny jsou úzce kuželovité a pichlavě zašpičatělé, červenohnědé a pokryté brvitými šupinami. Plody jsou bukvice – trojboké nažky pokryté měkkými ostny. Plody jsou jedlé, avšak ve velkém množství mírně toxické, díky svému obsahu tříslovin.  Řada kultivarů se vysazuje v parcích jako okrasné stromy, nebo masově pro dřevo. Bukové dřevo je velmi kvalitní, má vysoce ceněné středně tvrdé a snadno štípatelné dřevo hnědé až narůžovělé barvy, a proto se používá v nábytkářství (využívá se jeho dobré ohebnosti po ohřátí párou), truhlářství, na výrobu parket, železničních pražců či kuchyňského nářadí. Je velmi výhřevné. Dříve se suchou destilací bukového dřeva vyráběl methanol (dřevný líh) a bylo i materiálem pro výrobu dřevoplynu.
Strom v parku je krásný mnohokmen. Kolik kmenů ve výšce člověka ho tvoří?  = C (sudé číslo)

4. stage  N 49° 55.003 E 015° 48.438
Nahovětvec (Gymnocladus) je rod rostlin z čeledi bobovité (Fabaceae). Jsou to opadavé stromy s velkými dvakrát zpeřenými listy a nápadnými lusky. Pocházejí z jižní Asie a ze Severní Ameriky. V České republice je občas pěstován severoamerický nahovětvec dvoudomý.NahovětvecNahovětvec
Listy a dužnina plodů nahovětevce dvoudomého obsahují jedovatý alkaloid cytisin a byl zaznamenán případ úmrtí po požití většího množství dužniny. Lusky a kůra nahovětevce čínského obsahují saponiny. Nahovětvec dvoudomý je v České republice pěstován jako okrasná dřevina a parkový strom, nápadný zejména žlutým podzimním olistěním, a samičí exempláře i velkými lusky. V zimním období vynikne koruna s tlustými řídkými větvemi. Dřevo je těžké, tvrdé a středně snadno opracovatelné. Běl je zelenavě bílá, zatímco jádrové dřevo je třešňově červené. Je občas používáno na sloupy, železniční pražce, na stavbu mostů a zřídka i jako ozdobné dřevo do interiérů. Pražená semena severoamerického nahovětevce dvoudomého byla v minulosti používána jako náhrada kávy. Saponiny z lusků a kůry nahovětevce čínského jsou používány k omývání jemných výrobků. Ze semen se spolu s dalšími ingrediencemi vyrábí mýdlo. Poblíž se nachází přístaviště u rybníčku.
Kolik okrasných pískovcových koulí je zde umístěno?  = D

5. stage   N 49° 55.050 E 015° 48.577
Katalpa (Catalpa) je rod opadavých dřevin z čeledi trubačovité (Bignoniaceae) s výraznými květy a plody. Obvykle jsou to stromy, šlechtěné odrůdy mohou mít výjimečně keřovitý růst, některé zdroje uvádí vzácně i liánovitý růst (Catalpa pubescens). Katalpa je původem z teplých oblastí, jako je Severní Amerika, Střední Amerika, Indie a východní Asie. Pěstována je široce v mírných a teplých oblastech pro svoji krásu. Katalpa obsahuje glykosid katalpol a druh C. bignonioides i tanin v kůře. Zvláštní název tohoto stromu pochází z jazyka indiánského kmene Kríků.Katalpa
Katalpy jsou si vzájemně velice podobné růstem, listy i květy. Jsou zpravidla nepřehlédnutelné, exotické, majestátní a dlouhověké. Obvykle dorůstají výšky 12-18 m a 6-12 m šířky. Zajímavostí je, že tyto impozantní stromy v mládí rostou pomalu. Kmen je krátký, u starších jedinců nezřídka nějak deformovaný. Spodní větve katalpy klesají až na zem, ale vyrůstají daleko od sebe a nevytváří pro podrost dusivý polštář. Světlá textura olistěné koruny může působit z blízka až řídkým, světlým, příjemně svěžím dojmem. Tenká borka má světle hnědou , nebo načernalou (C. speciosa) barvu. Ve stáří je borka ztlustělá a hluboce zbrázděná, odlupuje se v šupinách. Vzhledem k dlouhověkosti může vnitřek silných větví vyhnít. Je známé, že se větve katalp ve větru lámou. Sanace starých poškozených větví a krytí dutin v kmeni je proto důležitou součástí péče. Katalpa má charakteristické listy a plody. Známé katalpy z druhu bignonoides mají velké listy výrazně srdčitého tvaru. Barva listů je tmavě až světle zelená, na rubu jsou krátce chlupaté. Katalpy mají rovněž nápadné květy. Kvetou často záplavou poměrně velkých bílých nebo narůžovělých květů. Samotný květ je tedy obvykle bílý, 3-5 cm dlouhý, jícen je zdoben žlutými pruhy a purpurovými tečkami, katalpa kvete v latách. Květ je složen z dvoupyské, zvonkovité, více nebo méně cípaté koruny a dvoupyského kalichu. Květy vydávají zajímavou jemnou vůni, katalpa kvete v červnu až červenci (VI-VII), vzácně slabě opakují kvetení v září. Katalpy kvetou poprvé ve věku až 6-15 let.
Plodem jsou lusky, pukavé na dvě chlopně, vyrůstají nahloučeně po třech a více. Na pohled tenký hnědavý lusk je tobolka 20-50 cm dlouhá s několika semeny.
Kolik vysypaných cestiček tvoří křižovatku cest poblíž stromu?  = E

6. stage  N 49° 55.050 E 015° 48.508
Modřín opadavý (Larix decidua), též uváděný jako modřín evropský, je statný jehličnatý strom z čeledi borovicovitých. Modřín opadavýModřín opadavý
Jeho přirozený areál zahrnuje pohoří střední Evropy – Alpy a Karpaty a jejich předhůří. Izolovaná populace se nachází v severním Polsku. Jeho přirozený výskyt na území České republiky je ze západu ohraničen Hrubým Jeseníkem, ovšem v současné době se zde jeho přirozené porosty nevyskytují. Vyskytují se zde však záměrně pěstované vyšlechtěné produkční či okrasné odrůdy. Jeho přirozeným prostředím jsou světlé a roztroušené horské lesy. Mladý stromek vyrůstá z kůlovitého hlavního kořene, který posléze zakrní a je nahrazen větvenými postranními kořeny. Z rovného, 20-50 metrů vysokého kmenu  vyrůstají nepravidelně postranní větve vytvářející řídkou, štíhlou, kuželovitou korunu. Borka je hrubá, rozpraskaná, zvenčí šedavá, na řezu hnědočervená. Jehlice jsou měkké, světle zelené a vyrůstají ve svazečcích z na zkrácených kolcovitých větévkách, na zimu opadávají (viz české druhové jméno). Kvete od dubna do června. Samčí šištice jsou kulovité a sýrově žluté, samičí karmínově červené. Drobné vejčitě kulovité nerozpadavé šišky dozrávají na podzim. Jde o horský světlomilný strom, často se pěstuje v parcích. Jeho dřevo je značně ceněno, je měkké, ale tvrdší než dřevo našich běžnějších jehličnanů (s výjimkou tisu). Je středně těžké, poměrně pružné a trvanlivé. Má úzkou nažloutlou běl a výrazné červenohnědéjádro. Dřevo se používá k výrobě nábytku, obkladům stěn či jako stavební dříví. Dříve se z něj též vyráběly bedny a kola. Vysoce ceněna je i pryskyřice modřínu, nazývaná benátský terpentýn.
Sečti počet laviček a odpadkových košů před modříny. = F

A teď už hurá pro finálku:

POZOR ZMĚNA VÝPOČTU FINÁLKY kvůli skácení skrýše!!! N 49° 55.(A–4)(B+5)(C+5)´ 
E 015° 48.(D-1)(E+D)(F+3)´

Additional Hints (Decrypt)

Iryxý cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)