Skip to content

Korenecke krize/ Crosses in Korenec Multi-cache

Hidden : 2/22/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Účelem této multi-cache je provést vás po obci a ukázat vám kříže, které se v ní a v jejím blízkém okolí nachází. Ideální je pro horská kola nebo pro pěší procházku. Menší část trasy vede po nezpevněných komunikacích a polních cestách a je pro běžné osobní auto sjízdná s obtížemi. Při cestě vás čeká pět zastavení. The goal of this multi-cache is to invite you to village Kořenec. Five stages will show you crosses a krucifixies placed in the village and near of it.

Stručně o historii křížů:

    Drobná sakrální architektura v podobě božích muk, křížů a svatých obrázků vznikala jak v intravilánech obcí, tak i ve volné krajině. Nejčastěji byly postaveny na místech odedávna významných, podél cest, na návrších, na krajích obcí, v polích či rozcestích. Často u nich byly vysazovány dlouhověké a mohutné stromy (lípy apod.).  Objekty tak představovaly důležité orientační body, byly využívány jako mezníky na hranicích pozemků či katastrů obcí, nebo sloužily jako rozcestníky. Někdy označovaly místa uložení ostatků padlých vojáků, či připomínaly jiné tragické události, jindy byly stavěny jako projev díků za odvrácení neštěstí, moru, či za usmíření sporu o majetek mezi sousedy a vrchností. Především však byly místem určeným k modlitbě, zastavení a rozjímání na cestách. Jsou nedílnou součástí krajiny domova a kolektivní paměti jejích obyvatel.

    Na Kořenci se nacházely dvě tzv. kapličky, které však již beze stopy zanikly. Nejednalo se však o pevné stavby. Šlo spíše o malé mohyly z nasucho kladených kamenů, což je tradiční způsob místní výstavby. Jejich význam mi není znám.

    Stage vás provedou okolo pěti křížů a krucifixů. Uvidíte i kapli Panny Marie Fatimské, které se však tato multi-cache netýká.

 

Vysvětlení některých pojmů:

Kříž je jedním z nejstarších a nejznámějších symbolů, který užívá několik náboženství, a to zvláště křesťanství. Jedná se o geometrický obrazec, skládající se ze dvou úseček či obdélníků, které zpravidla svírají pravý úhel, a dělí tak jednu nebo obě úsečky na dvě části.

    Tento symbol může označovat rozdělení světa na čtyři elementy či světové strany, případně popisovat spojení božského (vertikála) a lidského či světského prvku (horizontála).

Kříž (lat. crux) však také označuje popravčí nástroj, užívaný v starověku Babyloňany, Féničany, Peršany nebo Kartáginci, od kterých jej převzali Římané (neužívali jej však Egypťané a Řekové). V římské říši sloužil k popravě zločinců – otroků, politických buřičů a těch, kdo nebyli římskými občany. Jedním z největších a nejznámějších užití tohoto trestu byla poprava 6 000 účastníků Spartakova povstání v roce 72 př. n. l. Kříže s popravenými byly vztyčeny podél silnice Via Appia z města Capua do Říma, vzdáleného 132 římských mil (asi 200 km).

    Kříž mohl mít různou podobu; kromě tradičního tvaru † se mohl podobat písmenům T nebo X. Vzhledem k tomu, že na kříži byl popraven i Ježíš Kristus, stal se kříž, počínaje cca od 5. století typickým znamením křesťanství (alternativním symbolem křesťanů je např. stylizovaná ryba).

 

Krucifix (z lat. cruci fixus  - pověšený na kříž) je umělecké zpodobení ukřižovaného Krista. Skládá se z kříže a korpusu Ježíšova těla. Krucifix je nejvýraznějším symbolem křesťanství. Význam tohoto symbolu vzrostl zvláště během středověku, kdy na Západě úcta k ukřižovanému Kristu byla zdaleka nejvýraznějším bodem křesťanské nauky.

 

Dále v textu budu používat obvyklejší pojem – kříž/cross.

 

Stage 1 – Kříž v předzahrádce/Cross in the Garden (N 49°31.917, E 016°44.961): V předzahrádce domu čp. 142, vpravo od cestičky, stojí kovový kříž na zděném soklu. Je to nejstarší kříž, kterého se tato multi-cache týká. Ještě v 60. letech se nacházel před plotem, poté se ocitnul za ním. Každopádně je v soukromém vlastnictví, takže by se o něj měl starat majitel. To je zjevně nad jeho síly nebo mimo jeho zájem. Obec se o něj bohužel starat nemůže. Kříž je zkorodovaný a sokl poškozený. Obrázek, či nápis na oválné cedulce je zcela nečitelný. Ve spodní části kříže je figura klečícího anděla. V období vegetace není na kříž příliš vidět, což je možná cílem majitele pozemku. Proto se otočte. Asi 5 metrů za vámi je: /Turn around. 5 meters behind you is:

 

- autobusová zastávka/a bus station, pak/then A =1, nebo/or

- strom/a tree, pak/then A=2, nebo/or

- socha/a statue, pak/then A=3.

 

 

Stage 2 -  Kříž u mateřské školy/Cross at the Kindergarten (N 49°31.807, E 016°45.248): Naproti mateřské škole je zděný kříž, který zde nechala postavit Barbora Zemánková v roce 1893. Na kříži je nápis: „Choď si kam choď, hledej co hledej, vznešenější aniž bezpečnější cesty vzhůru nenalezneš, kromě cesty kříže“. Tento kříž byl v roce 2014 péčí obce zrenovován. Písmeno B získáte, když sečtete počet písmen v jménu a příjmení tvůrce kříže (jméno je zkráceno)./Value of letter B is number of letters in the first name and the second name of the sculptor (first name is reduced).

 

 

Stage 3 - Kříž u památníku padlým/Cross at the Memorial to Fallen in Wars (N 49°31.786, E 016°45.484): Ve stínu lípy naproti památníku padlých je třetí z kořeneckých křížů. I on byl v roce 2014 rekonstruován. Je ze všech křížů nejzdobnější a nejbarevnější. Vystavět ho nechala Františka Krčová v roce 1898. Pod křížem je sousoší Piety (ukřižovaný Ježíš na klíně Marie). Mezi dvěma klečícími anděly v podstavci kříže je/ Between two angels on the base of the cross is:

 

- zlatý kříž / golden cross, pak/then C=1, nebo/or

- zlatá číše / golden goblet, pak/then C=2, nebo/or

- zlatá monstrance/golden monstrance, pak/then C=5.

 

 

Stage 4 – Zapomenutý kříž/Forgotten Cross (N 49°31.431, E 016°45.780): Pod dvěma vysokými stromy u cesty, která od nynějšího fotbalového hřiště na Kořenci vedla polem, loukami a lesem k benešovskému hřbitovu, stojí kamenný kříž s kovovým Ukřižovaným. V postavci byla zasazena deska, která byla odstraněna. Cesta už zanikla, ale kříž zůstal stát. Přesněji řečeno. Stál podstavec a ulomený kříž ležel pod ním. Nyní je ale kříž perfektně opravený. Nachází se však uprostřed pole na souřadnicích N 49°31.399, E 016°45.589. Pravidla geocachingu mi zakazují vás k němu poslat. Podívat se na něj zblízka můžete jen v zimě nebo po sklizni. Teď jsou jeho nejčastějšími návštěvníky zajíci a srnky.

Místo, kde se nacházíte, je jedno z mála, odkud se kříž dá vidět. Je od vás asi 100 m severně v mírné terénní prohlubni. Pod kamenem u kmene stromu je schránka. Najděte ji a zjistíte hodnotu písmene D. Nacházíte se mj. i na místě s hezkým výhledem na Malou Hanou. / Value of letter D is stated under the stone at the tree.

 

 

Stage 5 – Kříž u polní cesty/Cross at Field Road (N 49°32.023, E 016°45.528): Pod vysokými jasany, v zatáčce polní cesty vedoucí z Kořence přes les na Horní Štěpánov najdete poslední kříž. Je prostý - kamenný na kamenném podstavci. U tohoto kříže se zastavovala procesí poutníků na cestě z Horního Štěpánova přes Kořenec do Křtin. Ukřižovaný Ježíš je pozlacený. V podstavci je zasazena deska s nápisem „POCHVÁLEN BUĎ PÁN JEŽÍŠ KRISTUS“. Deska je poněkud netradičně usazena šikmo. Pokud je vychýlena o cca 10 stupňů (doprava, po směru hodinových ručiček), pak E=4. Pokud je vychýlena o 350 stupňů (o 10 stupňů doleva, proti směru hodinových ručiček, pak E=9.

If the board with sign is out of the true for 10 degrees (to the right), then E=4. If the board is out of the true for 350 degrees (for 10 degrees to the left), then E=9.

 

Finální souřadnice/Final position: Keš je ukryta na souřadnicích, které získáte následovně:

N 49°32.(A)(B+1)(C)

E 016°45.(D)(E)(A+5)

 

15.2.2016 došlo z důvodu poškození původního úkrytu k přesunu finálky. Listing byl změněn. 5.11.2017 byl pokácen strom, jež byl předmětem stage 1. Listing byl změněn. Ostatní stage a finálka beze změny. 27.1.2019 byla opravena a změněna stage 4. Listing byl změněn.

Additional Hints (Decrypt)

Uyhobxb/Qrrc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)