Skip to content

TOL_Mokry las Traditional Geocache

This cache has been archived.

Silesian Reviewer: Archiwizacja

More
Hidden : 2/22/2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Turystyczna Obwodnica Legnicy prowadzi szlakiem turystycznym o kolorze żółtym dookoła Legnicy. Jest to trasa zaproponowana przez znanego legnickiego regionalistę Edwarda Wiśniewskiego. Trasa pokazuje miejsca z najciekawszymi wydarzeniami historycznymi takimi jak Bitwa pod Legnicą 1241, Bitwa nad Kaczawą 1813 i mniejsze bitwy i potyczki. Na trasie TOL-u znajdują się różne perełki np. kolumna łez w Ulesiu. Niewątpliwie największym atutem trasy są krajobrazy. Tak więc piękne widoki spotkamy w okolicy Małej Raszowej, Kunic, Koskowic, Gniewomierza. Niewątpliwie na atrakcyjność trasy wpływa wiele zbiorników wodnych zarówno jezior z pojezierza legnickiego jak i stawów rybnych, które przyciągają ptactwo wodno-błotne.

Cała trasa liczy 82 km. Zalecamy wędrówkę pieszą lub rowerową. Niektóre fragmenty TOL nie są dostępne dla zmotoryzowanych.

Trasa w swoim zamyśle łączy stacje kolejowe tak, aby można było zaplanować pieszą wycieczkę w oparciu o komunikację kolejową.

Skrytka MOKRY LAS 

Są lasy w Polsce gdzie trudno wejść ze względu na wiele cierni, kolców oraz teren podmokły. Są one trudno dostępne. Takimi lasami są na nadodrzańskie łęgi, które są naturalnymi rodzimymi lasami. Nie zawsze tak jest. W florze polski występuje wiele gatunków obcych, zawleczonych do nas choć są one w przyrodzie i kulturze Polskiej mocno zakorzenione. Dosłownie i w przenośni. Do takich gatunków należą: kasztanowiec, platan, klon jesionolistny, robinia akacjowa. Ten ostatni gatunek jest przedmiotem zainteresowania niniejszej skrytki.
Robinia akacjowa jest gatunkiem, który posiada 2 ważne cechy. Jest silnie miododajną rośliną oraz posiada twarde i odporne na wilgoć drewno. Poza tym to wielki chwast w przyrodzie polskiej, który zadomowił się u nas na dobre. W dodatku jest inwazyjny i trudny do usunięcia. W miejsce wycięcia drzewa wyrasta kilkadziesiąt nowych, na bazie systemu korzeniowego starego drzewa. Kiedy powtórzymy czynność drzewo ponownie odrasta. I tak w koło.

Dlaczego jest to roślina niepożądana w faunie polski? Ponieważ nie daje innym gatunkom szans na rozwój. Miejsce pod robinią nie stanowi dobrego miejsca rozwoju dla innych rodzimych gatunków. Sprawdź sam. Ponadto liście, kwiaty, owoce i inne części roślin nie stanowią bazy pokarmowej dla wielu rodzimych gatunków. Las robiniowy stanowi pustynię ekologiczną w naszych lasach. Bioróżnorodność jest bardzo uboga. 

Dlaczego las jest mokry? Sprawdź sam. 

 

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)