How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Svátek fotbalu v České republice !!! A co že se to u nás dělo?

Česká republika v červnu 2015 hostila mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 21 let. Závěrečný turnaj, kterému předchází kvalifikace, se koná co 2 sudé roky a od roku 1994 se hraje už jen na jeden finálový zápas v místě(zemi) dějiště turnaje. Dříve hráli finalisti dva zápasy, vždy každý jeden na domácím hřišti. Turnaj už se hrál ve 12 různých zemích a v roce 2015 se pořádání závěrečného turnaje zhostila Česká republika. Česká republika se v turnaji v minulosti 2x účastnila i finále. V roce 2000 se na Slovenku utkali s Itálii a po prohře 2:1 získali stříbrné medaile. Následující mistrovství ve Švýcarsku se podařilo porazit ve finále Francii a získali ZLATO !!!

Účastníci letošního mistrovství se museli probojovat z kvalifikace. Kvalifikace se účastnilo celkem 52 týmů z členských zemí UEFA (Česká republika měla účast jistou jako pořadatel a Gibraltar v době zahájení ještě nebyl členem), které byly rozlosovány do 10 skupin po 5 a 6 týmech. V kvalifikačních skupinách se týmy utkaly každý s každým doma a venku. Vítězové jednotlivých skupin a nejlepší čtveřice na druhých místech postoupili do baráže. Ta se hrála v říjnu 2014 systémem doma - venku a její vítězové postoupili na závěrečný turnaj.

Kvalifikované týmy

·      Česká republika (hostitel)

·      Anglie (vítěz barážového utkání proti Chorvatsku)

·      Dánsko (vítěz barážového utkání proti Islandu)

·      Itálie (vítěz barážového utkání proti Slovensku)

·      Německo (vítěz barážového utkání proti Ukrajině)

·      Portugalsko (vítěz barážového utkání proti Nizozemsku)

·      Srbsko (vítěz barážového utkání proti Španělsku)

·      Švédsko (vítěz barážového utkání proti Francii)

Losování závěrečného turnaje se uskutečnilo 6.listopadu 2014 v Praze. Týmy byly nalosovány do dvou skupin. Česko bylo jako pořadatel nasazeno do „pražské“ skupiny A a Anglie, která měla nejvíce bodů z postupujících mužstev byla nasazeno do „moravské“ skupiny B. Dále k nim losem připadla další mužstva a tak skupiny vypadají takto

Skupina A    „pražská"   :  ČESKO, NĚMECKO, DÁNSKO a SRBSKO

Skupina B   „moravská“  :  ANGLIE, ITÁLIE, PORTUGALSKO  a ŠVÉDSKO

„Pražská“ skupina se hrála v Praze na stadionech Slavie a Sparty a „moravská“ skupina se hrála v Olomouci a Uherském Hradišti.

Rok otevření: 2003
V roce 2005 se tady loučil s reprezentací Pavel Nedvěd (ČR – Srbsko 1:3)

2

Čtyři zápasy turnaje se odehráli také na Andrově stadionu v Olomouci. Jak je vidět v rozpisu turnaje

18.6.2015  18:00         Itálie      1 : 2   Švédsko

21.6.2015  18:00       Švédsko 0 : 1   Anglie

24.6.2015  20:45       Anglie     1 : 3    Itálie

27.6.2015  18:00    vítěz skupiny B   Portugalsko 5 : 0 Německo 2.ze skupiny A 1.SEMIFINÁLE

Závěr turnaje

Do finále se probojovali fotbalisté z Portugalska a Švédska. Švédský tým byl před turnajem označen za největší outsidery turnaje, ale jejich výkony a týmová hra je dovedla až do finále. V posledním utkání turnaje byli tedy favority hráči portugalska. Ovšem švédští mladíci skvěle bránili a ustáli jak 90.minut normální hrací doby tak i prodloužení 2x15.minut. Rozhodly až pokutové kopy, které vyhrálo Švédsko 4:3. Švédsko tak poprvé v historii pozvedlo nad hlavy nejvyšší fotbalovou trofej.

vítězové turnaje ŠVÉDSKO

Hrací systém turnaje:

Základní část turnaje se hraje systémem každý s každým. Do semifinále postoupí dva nejlepší celky z každé skupiny, které následně budou hrát křížovým způsobem (A1-B2, B1-A2). Vítězové semifinálových utkání si pak zahrají o titul, oba poražení pak obsadí bronzovou příčku (o třetí místo se v soutěžích UEFA nehraje).Turnaj je však také zároveň kvalifikací na olympiádu v Riu 2016, kam postoupí čtyři nejúspěšnější týmy, tedy čtyři mužstva, která postoupí ze skupiny do semifinále. Výjimku však tvoří Anglie, ta nemůže hrát o postup, neboť její sportovci reprezentují na Olympijských hrách celek Velké Británie. Tudíž, pokud by Anglie postoupila do semifinále, následovalo by utkání o poslední volné olympijské místo mezi dvěma týmy, které skončily ve svých skupinách na třetích místech. Toto utkání by mělo na programu vyhrazenu neděli 28. června v Uherském Hradišti. V opačném případě by se tento zápas neuskutečnil. Pokud by dva nebo více týmů mělo po skončení základní skupiny stejný počet bodů, byla pro určení postupujícího použita následující kritéria:

·         1. Vyšší počet bodů získaných ze vzájemných zápasů ve skupině mezi týmy;

·         2. Lepší brankový rozdíl vyplývající z odehraných zápasů mezi týmy;

·         3. Vyšší počet vstřelených gólů v zápasech hraných mezi týmy;

·         4. Vyšší počet vstřelených gólů jako hostující mužstvo v zápasech hraných mezi týmy.;

Do semifinálových bojů a postup na OH 2016 v Riu si zajistily týmy z Portugalska, Švédska, Německa a Dánska. Česká republika skončila ve skupině na 3.místě. Ale ani Anglii se nepodařil postup mezi nejlepší 4 týmy a tak neměla česká 21 možnost zahrát si utkání o postup na olympiádu.

Olomouc

V Olomouci se na tento turnaj připravovali už od podzimu 2014, kdy začala přestavba šaten, sociálních zařízení a prostorů pro novináře na Andrově stadionu. Současně probíhala i rekonstrukce tréninkového areálu v Řepčíně, kde bylo nad jednou travnatou plochou vztyčeno umělé osvětlení a proběhla přestavba staré tribuny. Tady jsou nově toalety, šatny pro hráče a občerstvení pro diváky. Řepčínské hřiště sloužilo jako tréninková plocha pro účastníky turnaje, hlavně pro anglický tým. Po ukončení mistrovství bude areál opět sloužit jako treninkové i hrací místo mládeže olomoucké Sigmy. Investice do úprav obou stadionů byly poskytnuty z veřejných zdrojů, zejména pak z ministerstva školství a částka se pohybuje okolo 70mil korun.