Skip to content

Lapideusichthyes Bohemicus var. Moraviensis Mystery Cache

Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá avšak terénně náročná mystery keš, která vás seznámí s jedním neobyčejným živočišným druhem a prověří vaše fyzické schopnosti.

Lapideusichthyes Bohemicus je velice zvláštní a pozoruhodný živočišný druh. Jeho výskyt byl poprvé zaznamenám 13. června 2008 na vrcholu Radhoště. Na jeho českém pojmenování se prozatím vědci neshodli, ale jeho existence byla oficiálně uznána na Mezinárodním vědeckém kongresu BYE!!!GEO, který se uskutečnil 28. února 2015 v restauraci Jánoštík, symbolicky poblíž místa prvního pozorování. Po skončení kongresu proběhla náročná expedice, která se vydala ve stopách Lapideusichthyes B. a měla za úkol zmapovat jeho teritoriální znaky, zajistit stopy, vzorky trusu, odhalit jeho skrýš s kořistí a v případě velkého štěstí pozorovat tohoto unikátního tvora v akci v jeho přirozeném prostředí.

Výsledkem kongresu BYE!!!GEO a následné expedice bylo první vědecké pojednání o Lapideusichthyes B., které tímto veřejně publikujeme.

Základní popis

Pozorování v lesích poblíž Valašských Klobouků

Fotografie z pozorování v lesích poblíž Valašských Klobouků, kde je dokumentován chápavý ocas.

Lapideusichthyes B. je asi 170 cm vysoký s váhou okolo 58 kg. Má čtyři silné šlachovité končetiny a dlouhý chápavý ocas. Tmavě hnědou srstí délky 5 cm je porostlá převážně hlava. Uprostřed čela má pozoruhodný vystouplý orgán, někdy označovaný jako „třetí oko“, který za využití bioluminiscence vydává v temných prostorách silné bílé světlo. Pravděpodobně má ploutvím podobné výrůstky a šupiny, které mu umožňují snadný pohyb ve vodě.

Biotop a teritorium

Výskyt Lapideusichthyes B. je vázán na zvláštní podmínky a specifické biotopy. Pohybuje se ve tmavých a vlhkých místech, jako jsou horské potoky a strmé strže, močály či jeskyně. V blízkosti lidských obydlí se ukrývá v úzkých propustcích a pod mosty, kde je skryt před náhodnými pozorovateli. Údajně byl jeho výskyt zaznamenán i v systému městské dešťové kanalizace.
V přímém rozporu s výše uvedeným pak je, že Lapideusichthyes B. se dokáže pohybovat i na strmých skalních stěnách a v korunách vysokých stromů. Existuje předpoklad, že se dokáže rychle přizpůsobit i extrémně odlišnému prostředí, pokud je zrovna na lovu. Uspokojivě se však nepodařilo vysvětlit, proč šplhá po ocelových stožárech, kde existence potravy je vyloučena.
Jeho teritorium je rozsáhlé, neustále se mění a při svých loveckých výpravách dokáže Lapideusichthyes B. překonat velké vzdálenosti. Nejčastěji byl pozorován v Beskydech v údolí Rožnovské Bečvy, kam se pravidelně vrací, ale také v oblasti Ostravské aglomerace, v masivu Lysé Hory a v přilehlých hlubokých lesích. Nejvzdálenější místa s prokázaným výskytem jsou na Kavkaze v Gruzii, v Himálajích poblíž města Lehu, ale také ve Skotsku, Norsku, Itálii a dokonce na Islandu.

Etologie

Lapideusichthyes B. se velmi rychle a obratně pohybuje a umí splývat s okolím. Vyhýbá se kontaktu s lidmi, ale často se vyskytuje poblíž jejich příbytků. Velice pozoruhodné je, že dokáže používat nástroje a dokonce i moderní elektroniku. Je velice přizpůsobivý a dobrý pozorovatel. Za povšimnutí také stojí jeho schopnost orientace v terénu.

Potrava - lov

Zláštností Lapideusichthyes B. je, že se vydává na lov poměrně často, dalo by se říci, že je na lovu pořád, ale nikdy se nepodařilo přesně určit druh kořisti. Jasné je, že si svou kořist schovává do malých plastových potravinových boxů, které rozmisťuje na různých nedostupných místech ve svém teritoriu. Kde tyto boxy bere, je však velkou záhadou.

Zvláštní schopnosti

Pozorování v parku v Rožnově pod Radhoštěm

Fotografie z pozorování v parku v Rožnově pod Radhoštěm, kde je zdokumentována bioluminiscence.

Jak již bylo uvedeno výše, je velice dobrým lezcem, v korunách stromů se pohybuje ladně a zkušeně jako veverka. K lezení používá pravděpodobně prodloužený chápavý ocas, který využívá na způsob lana. Jeho pohyb po skalách naopak připomíná chování gekona, dokonce snad umí lézt i po svislé skleněné tabuli a není místa, kam by se nedostal. Neobyčejná schopnost generovat silné světlo svým bioluminiscenčním orgánem mu umožňuje rychlý a bezpečný pohyb v kanálech či jeskyních a v noci. Taktéž je velmi dobrým plavcem a potápěčem, rozhodně se vodě nevyhýbá. Jeho ohebné a pružné tělo se dokáže protáhnout i velmi malým otvorem.

Rozmnožování

O rozmnožování Lapideusichthyes B. toho mnoho nevíme. Vědecké kapacity, specializující se na tuto problematiku, dokázaly bezpečně vyloučit mitózu a fragmentaci. Nejpravděpodobněji se rozmnožuje pohlavní cestou, avšak není známo, jestli snáší vejce, rodí plně vyvinuté potomky či něco mezi tím. Určení způsobu rozmnožování komplikuje i fakt, že byl pozorován pouze jeden jedinec svého druhu a tak není možné rozlišit samčí a samičí pohlavní prvky či dokonce označit jej za hermafrodita. Jediným známým faktem je, že v rámci ritualizovaného chování, využívá pravděpodobně k rozmnožování, rmen sličný (lat. Chamaemelum, syn. Anthemis nobilis).

Pozorování

11. června 2010 Starý lom u Štramberka

Toto pozorování je velice netypické. Hned několik horolezců z místního horolezeckého oddílu, odpočívajících po vydatném obědě pod skalní stěnou arboreta, spatřilo Lapideusichthyes B., jak se náhle vynořil z hluboké jeskyně a vyběhl kolmou stěnu lomu jen tak jako by nic. Ač zkušení horolezci, nikdy nic takového neviděli a o rychlosti výstupu nejlépe vypovídá fakt, že než stačil vedoucí vytáhnout přihlášku do oddílu, kde by náš záhadný tvor zajisté exceloval, byl už Lapideusichthyes B. nahoře, bil se do prsou za vítězného pokřiku a následně zmizel neznámo kam.

16. července 2011 Lesy poblíž Valašských Klobouků

Kolem osmé hodiny večerní spatřil místní lesní dělník Lapideusichthyes B. v koruně stromu obrovitého buku ve svahu hory. Seděl až úplně nahoře, svíral plastovou krabici a jeho ocas visel až skoro na zem. Následně se dal dělník na zběsilý útěk, dole v údolí křičel, že viděl na stromě samotného ďábla a skončil v péči lékařů z psychiatrické kliniky.

1. září 2013 Opuštěný lom u Bruntálu

Odpoledne zahlédla Lapideusichthyes B. skupinka dětí, hrajících si v opuštěném lomu. Pozorovaný tvor vyběhl ze křoví a prošel skrz mříže „jako terminátor“ do opuštěné nepřístupné štoly. Nesl velký batoh, viditelně plný. Děti následně slyšely ze štoly podivné zvuky a neartikulované mumlání. Děti utekly, když je z jeskyně ozářilo silné světlo. Je velká pravděpodobnost, že ve štole má náš tvor své hnízdo.

28. května 2014 Městský park Rožnov pod Radhoštěm

Ve večerních hodinách byl Lapideusichthyes B. spatřen, jak vylézá z dešťové kanalizace. Svědek, vracející se z výčepu na kurtech, popsal tvora odpovídajícího popisu následovně: „Náhle vylezl z kanálu se zběsilým výrazem, oslepil mne zábleskem intenzívního světla, zaklapl poklop a zmizel tak rychle, jak se objevil.“ Na přímý dotaz si nebyl schopen vybavit, zda-li jej toho dne viděl, nebo měl opici. Nicméně tento neobyčejný zážitek dokázal s velkým štěstím zaznamenat svým mobilním telefonem, čímž prokázal věrohodnost svého tvrzení.

Keš

K nalezní keše se budete muset vydat ve stopách první vědecké geoexpedice a seznámit se s prostředím a dovednostmi Lapideusichthyes B. Čeká vás jedna stage, kde budete hledat teritoriální znaky a stopy a vašim úkolem bude speciálním přístrojem s technologií QR analyzovat nalezený vzorek. Zjištěné informace vás dovedou na místo finálky, kde Lapideusichthyes B. ukryl svou kořist. Její dosažení však prověří vaše fyzické schopnosti, nutná bude dobrá arboristická výbava. Zásadní informaci k otevření skrýše naleznete v její bezprostřední blízkosti.

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr: Cbq Svany: Anq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)