Skip to content

H-Krutovladce Mystery Cache

Hidden : 4/15/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


H-Krutovládce


Ferdinand II. /1578-1637/

Tak - jak měla svého krutovládce Anglie v Jinřichovi VIII., Německo v Adolfu Hitlerovi, Rusko ve Stalinovi, tak Habsburkové měli dokonce takové tyrany dva. Ve španělské větvi Filipa II. a v rakouské větvi Ferdinanda II.

Ten byl vnukem Anny Jagellonské a jejího manžela Ferdinanda I. Habsburského. A bratrancem císařů a českých králů Rudolfa II. a Matyáše. Ferdinand II. jako panovník vladařskými schopnostmi nevynikal. Do života českých zemí však zasáhl neobyčejně tvrdě a krutě, jako žádný jiný z Habsburků.

Roku 1598 se Ferdinand ujal vlády ve Štýrsku, Korutanech a Kraňsku a provedl v nich nekompromisní tvrdou protireformaci. Zosobňoval nesmiřitelnost a útočnost vyhroceného katolicismu. Všemi možnými prostředky se dal do pokatoličtění jeho zemí. Používal ozbrojenou sílu, aby obměkčil tvrdé mysli. Protireformace Štýrska byla dokončena roku 1600 a Korutan s Kraňskem 1602. 1. července 1618 je Ferdinand II. korunován svatoštěpánskou korunou a současně volen králem římským. Čeští stavové, kteří věděli o jeho protireformačním tažení v Korutanech a Štýrsku, jej zvolili za příslib respektování Rudolfova majestátu, který zaručoval náboženské svobody šlechty a měšťanů. Jak se však brzy ukázalo, svůj slib on sám nehodlal dodržet. Vlády se ujal po smrti císaře Matyáše v dubnu 1619. Šlo o absolutistického vládce, jenž popíral světská práva šlechty, která se v nově ovládnutých zemích dosud těšila značným výsadám a měla významný podíl na vládě. Vzhledem k vysokému počtu protestantů (a to i mezi šlechtou) se nový král stal brzy nepopulárním. Někteří jeho odpůrci zahájili dne 23. května 1618 pražskou defenestrací české stavovské povstání, kterým začala v Evropě třicetiletá válka. Na stranu českých nekatolických stavů se dala také protestantská šlechta z Horních a Dolních Rakous, která nechtěla Ferdinanda přijmout za arcivévodu. Čeští stavové 27. srpna 1619 slavnostně prohlásili sesazení Ferdinanda II. z českého trůnu a zvolili místo Ferdinanda králem Fridricha Falckého.

Ferdinand II. v Mnichově ujednal tajnou dohodu se svým příbuzným Maxmiliánem I. Bavorským, s jehož pomocí a s pomocí polských a španělských katolických spojenců se mu již v září podařilo uklidnit poměry v rakouských zemích. Jako odměna za pomoc byly Bavorsku zastaveny Horní Rakousy. Spojenci pak porazili 8. listopadu 1620 české stavovské vojsko v bitvě na Bílé hoře. Fridrich Falcký pak z Čech utekl a už se v nich nikdy neukázal. Tato bitva, ač nepříliš rozsáhlá, znamenala zásadní obrat v dalším vývoji. Po porážce českých stavů opustil Fridrich Falcký zemi, a Ferdinand II. se tak mohl opět ujmout vlády. Místodržícím v Čechách jmenoval Karla Lichtenštejna a zrušil Rudolfův Majestát tím, že ho jednoduše přestřihl nůžkami.



Po bělohorské porážce českého povstání se Ferdinand znovu ujal vlády v českých zemích a zahájil zde tvrdý postup proti povstalcům a proti českému národu. Došlo k přísnému trestání českých stavů. Ferdinand II. neznal milost. Přes rady jeho rádců, nabádajících k mírnosti, došlo 21. června 1621 k hromadné popravě sedmadvaceti vůdců odbojných stavů na Staroměstském náměstí v Praze. Zkonfiskoval majetek většiny české šlechty a měst. Prováděl násilnou rekatolizaci spojenou s nucenou emigrací šlechty a inteligence a s ničením české literatury. Platnost zemské ústavy byla ukončena. V Obnoveném zřízení zemském z roku 1627 byly zakotveny důsledky porážky stavovského povstání. Obnovené zřízení založilo absolutní vládu v zemích Koruny české, potvrdilo dědičnost českého trůnu v habsburském rodě a omezilo pravomoc českého sněmu, zemských úřadů a českých stavů.

V této době v důsledku tvrdé protireformační politiky musela zemi opustit velká část české inteligence, která odmítla přestoupit na katolickou víru (např. Jan Amos Komenský, Pavel Stránský, Pavel Skála ze Zhoře aj.). To v praxi znamenalo postupný kulturní a jazykový úpadek českého národa. Zástupci stavů měli na výběr, zda přestoupí na katolickou víru nebo emigrují. Poddaný lid však byl ke katolictví nucen přestoupit povinně.

Ferdinand v květnu 1635 uzavřel separátní mír se saským kurfiřtem Janem Jiřím, kterému jako dědičné léno podstoupil Horní i Dolní Lužici. Učinil tak bez souhlasu českých stavů, čímž opět okleštil země České koruny. V roce 1637 Ferdinand II. umírá a vlády se ujímá jeho syn Ferdinand III., který pokračuje v pokatoličtění všech zemí, kterým po svém otci vládne. Několik tisíc rodin v době pobělohorské odešlo (30 rodin vyšší šlechty, 300 rodin nižší šlechty, 30 000 ostatních). Odešli hlavně do Polska, Saska, Holandska. Původní česká šlechta mizí a jejich majetky a tituly získávají cizí generálové a nižší šlechta. Buquoyové získávají panství Nové Hrady, Rožmberk a Libějovice a statky Žumberk, Chválkov a Cuknštejn z bývalého Švamberského majetku. Schwarzenbergové v roce 1660 získají Třeboň a v dalších desetiletích ke svým državám připojí Český Krumlov, Hlubokou nad Vltavou, Netolice, Prachatice, Volary, Vimperk či Orlík. Karel z Lichtenštejna se po bitvě na Bílé hoře se z pověření císaře stal zemským místodržícím v Čechách a ke svým jihomoravským državám získal Krnovsko. Dále zde získávají význačné majetky Colloredové, Piccolominiové, Stadiónové, páni z Albenreuthu….

Vláda Ferdinanda II. byla nejkrvavější v našich dějinách a pro mě bylo nejtěžší vybrat, o jakém skvělém panovníkovi napsat v keši věnované Habsburkům. K našemu národu do nástupu Lotrinců byl jeden panovník horší než druhý, tak jsem vybral toho nejhoršího z nich.

G-D I+E G/G C-D H-I F+F A+D

F-B H-F B+E B+D B-B D-D I-F



Additional Hints (Decrypt)

0,5 z ilfbxb.oboíx gb araí :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)