Ve pátek 20. března začíná astronomické jaro. V 23:44 středoevropského času střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Od této chvíle se Slunce vrací na severní polokouli a den se prodlužuje až do letního slunovratu, kdy bude dvakrát delší než noc.
Učebnicovou větu o tom, že den a noc jsou o rovnodennosti stejně dlouhé, je dle astronomů třeba upřesnit. Jelikož sluneční kotouč má úhlový průměr přes půl stupně a v zemském ovzduší se sluneční paprsky lámou, setrvá Slunce na obloze v den rovnodennosti 12 hodin a deset minut, zatímco 11 hodin a 50 minut bude pod horizontem.
Astronomické jaro nastává obvykle 20. nebo 21. března a vzácně dokonce 19. března. V letech na počátku minulého století začínalo výhradně 21. března. V roce 1920 se poprvé objevilo datum 20. března, poté se začalo vyskytovat stále častěji, až získalo převahu. V tomto století byl naposledy první jarní den 21. března v roce 2011. V roce 2048 bude první jarní den dokonce už 19. března a ke konci století se 19. a 20. březen budou vyskytovat stejně často.
Proč to tak je? Mohou za to přestupné roky. Kalendářní rok trvá 365 nebo 366 dní, ale Země oběhne kolem Slunce za 365 dní, pět hodin a 49 minut. Proto se okamžik jarní rovnodennosti opožďuje každý následující rok o přebývajících pět hodin a 49 minut. Zařazováním přestupných roků se opoždění "předbíhá", proto je v současném Řehořském kalendáři zaveden čtyřsetletý cyklus, který "předbíhání" vyrovnává. Rokem 2000 začal nový cyklus a na jeho začátku jsou největší rozdíly.

Existují důkazy, že jarní rovnodennost slavili již staří Keltové, Germáni, Řekové, Římané, ale například i američtí Májové. Staří Sumerové a Babyloňané ve 2. a 3. tisíciletí před naším letopočtem začínali rok právě jarní rovnodenností. V dnešních časech se tomuto datu nepřikládá příliš velký význam a více se soustřeďujeme na Velikonoce, které budou letos 6. dubna.
v posledních letech slavilo kačerstvo v okolí po svém, viz například:
- v roce 2013 jsme si dali 11 jarních kilometrů
- v roce 2014 jsme si pak dali už jen 6,5 jarních kilometrů
v tomto směru jsem se rozhodl pokračovat a pro letošek dal kilometry na nulu, místo toho si hezky v klidu opečeme špekáčky a popovídáme u ohníčku - zatímco budeme čekat na jaro které letos nastane ve 23:44:56

k jaru a jeho vítání se váže mnoho tradic, všechny je asi nezvládneme, ale jednu bychom mohli :)
Síla vody
Mimořádně velký význam se dříve připisoval i očistné moci proudící vody, která prý pomáhala smývat hříchy. Podle starých bájí byla pramenitá voda vůbec všemocná. Pověst totiž mimo jiné říká: Kdo se ještě o půlnoci nebo alespoň krátce před východem slunce umyl v tekoucí vodě, byl po celý následující rok zcela zdravý.
a proto si pak po půlnoci společně zajdeme k nedaleké Vlčí Studánce abychom si pojistili zdraví.
(tato část je dobrovolná a není součástí eventu)
takže:
- sraz ve 23:00 (raději dřív - nelze se spoléhat že v altánku bude dost dříví)
- přesun k vodě - Jaro 2015 tedy 23:45 ale zaokrouhlíme to na půlnoc (oficiální konec eventu)
(samozřejmě podle chuti a nálady - kdo bude chtít může přenocovat v altánku)
- CWG
