Skip to content

Na Josefa u Josefa Event Cache

This cache has been archived.

Jana1902: Tak zase někdy jindy někde jinde..:-)

More
Hidden : Thursday, March 19, 2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na Josefa u Josefa

Kdy?

ve čtvrtek 19. března 2015 v 18,30 – 19,00 h

Kde?

Na úvodních souřadnicích

Příležitostí k setkávání face-to-face, po našem tváří v tvář, je v této uspěchané době míň a míň. Vypněte tedy facebooky a přijďte na chvíli splknout v reálu, poznat nové tváře a pozdravit (staré) známé, vyměnit nějaká dřeva a cestovatele...

Proč na Josefa? A proč ne? Vždyť je to u nás stále ještě populární svátek jména, jehož nositelů tu žije na 225 tisíc lidí a je tedy šestým nejčastějším jménem u nás (po Jiřím, Janovi, Marii, Petrovi a Janě). Dokonce jsem se dočetla, že věkový průměr Josefů je 56 let.

Význam má toto jméno krásný - Ať Hospodin přidá! A má také mnoho tvarů – Pepa, Pepík, Pepíček, Pepan, Jožka, Josífek, Jožin, Joža ..O významných nositelích tohoto jména se rozepisovat nebudu, používat vyhledávače umíme všichni…

A proč u Josefa? Kde že je tu jaký Josef? Nevíte, co  Vězte tedy, že v blízkosti našeho setkání stávala socha císaře Josefa II. s třírohým kloboukem za zády a tolerančním patentem v ruce.

(Ano, právě ten Josef, syn té Marie Terezie, ale o tom někdy později…).

Získat informace o tomto pomníku bylo velice nesnadné, v podstatě jsou o něm zmínky pouze na stánkách města Vyškova, v dokumentu Karla Lochmana, kronikáře Rousínova:

K odhalení pomníku císaře Josefa II. došlo dne 4. června 1882, které je popsáno v práci profesora vyškovského gymnázia Vojtěcha Procházky „František Jáchymek, rolník a starosta v Křečkovicích“:

„Na slavnost byli pozváni němečtí poslanci, oficielní osobnosti města, c. k. úřednictvo a důstojnictvo, čestní občané, korporace a spolky německé i české a všechny obce okresu. Byl pozván také sedlák Václav Trnka ze Slavíkovic, přímý potomek sedláka, na jehož poli císař Josef II. vyoral brázdu. Večer se měla konat lidová slavnost a vrcholem mělo být bengálské osvětlení parku a pomníku. Bylo těžké a nebezpečné odříci účast při projevu oddanosti a věrnosti dynastii. Přesto však některé vyškovské spolky a obce účast odřekly pro německý charakter slavnosti. Očekávané tisíce z venkova nepřišly, během slavnosti byl vyhlášen hasičský poplach a zvony zvonily k odpolednímu pohřbu a rušily průběh slavnosti, jen vybraní hosté si připíjeli všeněmeckými projevy a utvrzovali se, že vyškovské němectví je zabezpečeno „na věčné časy".

Dále se píše, že na novém náměstí mezi kostelem, školou a německým spolkovým domem, pojmenovaném Kaiser Joseph Platz, byl postaven pomník, stojící postava s třírohým kloboukem, odlitá v Salmovských železárnách v Blansku. Představoval Josefa II., jak ruší nevolnictví.

O dalším osudu pomníku se mi bohužel nepodařilo víc zjistit. Zjevné však je, že tu prostě není, stejně jako onen Spolkový dům, před kterým stála.

Socha císaře Josefa II. před Německým spolkovým domem, v pozadí budova vyškovského gymnázia

Jo a CWGčka budou, klasický kulatý, za klasickou pětku (10,-Kč). Objednávejte tedy ve vašich WA ;-)

A třeba přijde i nějaký ten Josef ;-)))

Naviděnou na Josefa u Josefa!!!

Additional Hints (No hints available.)