Skip to content

Pamatky Noveho Mesta Multi-cache

Hidden : 1/22/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

V první řadě bych rád začal tímto:

Výchozí souřadnice Vás zavedou na parkoviště.

Je doporuceno nechat auto zde podle souradnic, ale parkovat muzete samozrejme kdekoli jinde.

Stejne tak trasu multiny doporucuji jit jak jde za sebou, ale zase, pokud chcete muzete jit svým smerem.


Tato cache je zalozena z duvodu, abych Vam co nejste z tohoto mesta jake zajimavosti se u nas nachazi.

Toto mesto neni jen mestem sportu, ale i kultury a to poznate i Vy behem teto multiny.

 

Trocha historie města:

Historické počátky Nového Města na Moravě spadají do poloviny 13. století, kdy zdejší území poblíž hranice mezi Čechami a Moravou bylo ještě téměř celé zarostlé pomezním pralesem.

Vznik Nového Města na Moravě úzce souvisí se založením cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou. Klášter založil v roce 1252 znojemský purkrabí Boček z Obřan na pomezním zalesněném území, které získal jeho tchán Přibyslav z Křižanova. Část zděděného území daroval Boček klášteru a na druhé části pokračoval on i jeho dědicové v kolonizaci. Dříve než Boček v roce 1255 zemřel, založil ještě v místě dnešního Nového Města na Moravě osadu. Když olomoucký biskup Bruno v roce 1267 potvrzoval Bočkův odkaz klášteru, je tato osada uvedena pod názvem Bočkonov (Bočkov) spolu s Bobrovou a Žďárem při vymezení území, ze kterého náleží desátky žďárkému klášteru.

Založená osada se rychle zdárně vyvíjela, protože již v roce 1293 je v listině krále Václava II. nazývána městečkem s latinským názvem NOVA CIVITAS. Touto listinou král stanovil soudní pravomoc kláštera nad některými městečky. Je mezi nimi i naše Nové Město.

V roce 1850 se Nové Město stalo sídlem okresního hejtmanství a zároveň jednoho ze tří soudních okresů. Od roku 1906 má Nové Město přívlastek "na Moravě" pro odlišení od ostatních Nových Měst. V roce 1949 bylo sídlo okresu přeneseno do Žďáru nad Sázavou.

Novější dějiny města výrazně ovlivnilo založení reálného gymnázia v roce 1894, vybudování železnice z Tišnova do Žďáru nad Sázavou v roce 1905, rozvoj lyžování od konce 19. století a s ním související výroba lyží a rovněž tak výroba chirurgických nástrojů zahájená v roce 1949.

Zde bych Vám ještě vložil i jeden bonbónek, ať máte o trochu víc památek na tuto multinu, neboli řekněme místní recept, který můžete poté vyzkoušet i doma.

Couračka ( nezaměňovat název :-D )

Popis

Asi 400 g kysaného zelí drobně pokrájíme, přidáme dle chuti sůl, pepř, kmín a vaříme v 1,5 litru vody. Na pánvi rozpálíme 10 g slaniny, na které osmahneme 1 větší posekanou cibuli. Přidáme 30 g hladké mouky a ještě trošku tuku, aby vznikla světlá jíška. Tu přidáme do polévky a vaříme. Nakonec vložíme 400 g syrových brambor pokrájených na kostky a vaříme do měkka. Závěrem přidáme 1 lžíci škvarků a případně ještě špetku drceného kmínu. Můžeme zajídat chlebem nebo slaným pečivem.

 

Nove Mesto a ukazka památek

1) Kaple sv. Jana Nepomuckeho na Janske ulici

Kaple barokních tvarů byla postavena na půdorysu pětiúhelníku, kryje ji cibulová věž završená křížem s naznačenou svatozáří v křížení ramen. Letopočet 1810 ve štukovém rámečku je pravděpodobně rokem stavby kaple.

2) Boží muka, Jánská ulice v Novém Městě na Moravě

Pocházejí z 16. století. Pozdější úprava byla provedena v roce 1785. Jedná se o polygonální pilíř s patkou, završený čtyřbokou kapličkou ze dvou stran otevřenou. Ve vrcholu je kříž s patkou s reliéfem Ukřižovaného. Jsou umístěna v zahradě domu čp. 258.

3) Busta J. A. Komenskeho

Autorem je Julius Pelikán, rodák z Nového Veselí.  Dne 15. listopadu roku 1920 u příležitosti  250. výročí úmrtí J. A. Komenského byla v rámci oslav pořádaných českobratrskou církví evangelickou slavnostně odhalena na místě bývalé toleranční modlitebny. Je umístěná na novobarokním podstavci s nápisy na přední a zadní straně, na kterém do roku 1918 stávala busta císaře Františka Josefa I. Celý památník spočívá na uměle vytvořeném pahorku.

4) Pomnik padlym vojakum

Kamenné pískovcové sousoší uniformovaných legionářů na mohutném podstavci bylo vytesáno v roce 1932 podle předlohy dřevořezby Jana Štursy z let 1917 – 1918. Původní návrh, vytvořený během války, který zobrazoval postavy v rakouských uniformách, přepracoval později sochař Jan Štursa pro pomník obětem 1. světové války v Předměřicích nad Labem a Místku.

5) kasna v parku se sloupem sv. Anny

Nejstarší sochařská výzdoba na kašně v parku, zobrazující sv. Annu s postavičkou Panny Marie, byla pořízena roku 1727 na památku požáru a z vděčnosti uchránění před morem. Postavy na podstavci sloupu představují světce Jana Nepomuckého, Karla Boromejského, sv. Jana Sarkandra a sv. Šebestiána. Na mladší původ i autora upozorňuje signatura umístěná u poslední sochy: Karel Dvořák v Praze 1875. Svatá Anna byla pro velké poškození nahrazena roku 1992 kopií a její originál je umístěn v Horácké galerii. V rohu kašny je litinový chrlič na vodu.

6) Busta T.G. Masaryka

Busta, autor Jan Štursa. Byla pořízena z podnětu Štursovy obce k 10. výročí vzniku republiky. Jde o odlitek z polopostavy, určené pro výzdobu zasedací síně poslanecké sněmovny. Od války došlo již k třetí reinstalaci busty. T. G. Masaryk byl jmenován čestným občanem města, které navštívil v roce 1906 a 1928. 

7) Raneny

Socha Raněný je vrcholným protiválečným dílem sochaře Jana Štursy. Bronzová plastika stojící před Štursovým rodným domem byla odlita a odhalena v roce 1965 jako památník obětem druhé světové války. Sádrový originál z let 1920 – 1921 je vystaven v Horáckém muzeu.

8) Rodný dům Sekanina

Nejznámějším dočasným obyvatelem domu čp. 119 byl František Sekanina, profesor novoměstské reálky, básník a literární kritik. V Novém Městě na Moravě působil pouhé tři roky. Dne 30. října 1900 se mu v domě čp. 119 narodil syn Ivan, v období mezi světovými válkami známý obhájce dělníků a komunistů. Ivan Sekanina se proslavil především svým angažováním v procesu s bulharskými komunisty Georgi Dimitrovem a jeho druhy obviněnými ze zapálení Říšského sněmu. Byl také jedním z organizátorů petiční akce československé inteligence Věrni zůstaneme na obranu republiky před hitlerovským Německem.

9) Vratislav z Pernstejna

Autorem je pražský sochař Karel Dvořák. Kamenná kašna tvaru kvadrilobu byla postavena na místo dřevěné v roce 1870. Práce na kašně provedl kameník z Poličky Jan Eigl. Socha, umístěna na středovém pískovcovém soklu, představuje majitele novoměstského panství, Vratislava z Pernštejna, který drží v ruce svitek významných výsad, které roku 1580 udělil Novému Městu. Byla vytvořena na zakázku obecního výboru roku 1871 a o rok později osazena na kašně. Nápis na podstavci sochy připomíná nejen autora, ale i restaurování Janem Štursou roku 1902.

10) Horacke muzem (stara radnice)

V budově Horáckého muzea sídlila již v roce 1555 radnice, což dokládá kámen s letopočtem a pernštejnským znakem umístěným nad vchodem. V průběhu času byl v objektu mimo jiné obecní sklad a prodej soli, vrchnostenský výčep vína a kořalky. Pořádaly se zde taneční zábavy a provizorně tu sídlila i škola. Dnes si zde můžete prohlédnout expozici o historii lyžování na Novoměstsku, dále sbírky mapující lidovou tvorbu, sklářství, železářství. Děti i dospělé potěší školní třída z 30. let 20. století a Vírský mlýnek, což je soubor dřevěných figurek poháněný vodním kolem. K Vírskému mlýnku je bezbariérový přístup.

11) Frantisek Palacky

Autorem díla je Jan Štursa. První veřejná umělcova zakázka vznikla v roce 1902 za studií na pražské Akademii výtvarných umění. Financoval ji bývalý starosta Josef Jelínek, Štursův poručník a velký ctitel Františka Palackého. Pomník vysekal sochař podle modelu korigovaného J. V. Myslbekem za pomoci spolužáka Jaroslava Krepčíka ve starostově domě (č.p.39 s věžičkou). Původně měl být umístěn na kašně tohoto náměstí.

12) Kasna na Palackeho namesti se sochou Pisen hor

Kašna  tvaru kvadrilobu pochází z roku 1891. Kopie sochařské výzdoby kašny byla zhotovena ve Škole umění ve Zlíně pod vedením Vincence Makovského roku 1942. Originál z roku 1905, ztělesňující alegorii rodného kraje, vytvořil Jan Štursa na náklad obce. Je vystaven v chodbě Horáckého muzea, první dva návrhy se nacházejí ve sbírkách Horácké galerie. V rohu kašny je litinový chrlič na vodu.

 

Tak jste seznámeni s výčtem památek, které poznáte z důkladné blízkosti a doufám, že se Vám procházka po památkách bude líbit a že i úspěšně odlovíte bonus v podobě cache.

 

Nyní k tomu co máte zjistit pro zdolání keše.

 

Stage 1 – Kaple sv. Jana Nepomuckeho na Janske ulici

otázka: počet obvodových zdí bez té vstupní s bránou - A

nápověda: sudá

Stage 2 – Bozi muka na Janske ulici

otázka: Vedle, blíž k hospodě se na stěně nachází erb, kolik je na něm pivních džbánků? - B

Stage 3 – Busta J. A. Komenskeho

otazka: Kolik je tůjí za sochou? - C

Stage 4 – Pomnik padlym vojakum

otazka: kolik nizkych lamp se nachazi v bezprostredni blizkosti sochy? - D

Stage 5 – kasna v parku se sloupem sv. Anny

otazka: kolik schodu vede ke kasne? - E

napoveda: liche

Stage 6 – Busta T.G. Masaryka

otazka: jaky je počet dveri na budove za sochou? Konkrétně na ZŠ a jen ta strana budovy za sochou! - F

Stage 7 – Raneny

otazka: Jaky je počet oken za sochou, konkrétně jde o budovu ZUŠ a nepočítejte střešní okna! - G

napoveda: liche

Stage 8 – Rodný dům Sekanina

otazka: Jaký rok byl podle pamětní desky nad tebou umučen v táboře? - H

napoveda: vyctes z pametni desky

Stage 9 – Vratislav z Pernstejna

otazka: jaky je počet svetel od zeme, které osvetluji kasnu? Napoveda: stejny je pocet odpadkovych kosu na tomto ostruvku - I

Stage 10 – Horacke muzem (stara radnice)

otazka: Kolik oken ma muzeum pokud stojis od vstupu? - J

Stage 11 – Frantisek Palacky

otazka: Jaky je počet knofliku na veste sochy? - K

napoveda: sudy

Stage 12 – Kasna na Palackeho namesti se sochou Pisen hor

otazka: kolik ovecek drzi socha v naruci? - L

 

Výpočet finálky:

N 49°3(A-E+B+L).((H+D+F)/K)-30)

E 016°04.((C+I)*J+G)

Additional Hints (Decrypt)

Fgebz zr hxelin, xnzra cnx cerxelin

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)