Skip to content

PRZYGODA W FOJUTOWIE Letterbox Hybrid

Hidden : 1/21/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Przygoda w Fojutowie


Pruscy inżynierowie wymyślili, że wody Brdy mogą posłużyć do nawodnienia rozległych pustkowi w okolicach Legbąda, a nazwanych później Czerskimi Łąkami. Trzeba ją tylko dostarczyć kanałem. Do przeprowadzenia takiej operacji należało jednak spiętrzyć Brdę o ok. 12 metrów i wykopać 30-kilometrowy rów. Zapora powstała w Mylofie i tam też - 12 m nad lustrem naturalnego koryta Brdy - rozpoczyna się bieg Wielkiego Kanału Brdy. Niedaleko osady znajduje się unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej , wzorowany na antycznych rzymskich budowlach – akwedukt , będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Budowla ma 75 m długości, co czyni z niej najdłuższy taki obiekt w Polsce. Akwedukt wzniesiono w latach 1845-49 w celu doprowadzenia wody z Brdy do kompleksu Łąk Czerskich w rejonie Czerska. Akwedukt powstał z kamieni i żółtej cegły łączonych wapnem, w dnie uszczelnionych szkłem wodnym (wodą szklaną) i lepikiem. W latach 70 XX wieku podczas remontu sklepienia część cegieł zastąpiono płytami żelbetowymi, które naruszyły pierwotny wygląd obiektu i bardzo go zeszpeciły. Dopiero podczas kolejnego remontu w 2002 roku płyty zostały pokryte płytkami na wzór cegły. Pod sklepieniem tunelu biegnie kładka, którą można przejść wzdłuż Czerskiej Strugi. Różnica poziomów dna obydwu cieków wynosi 11 metrów. Dziś akwedukt można zwiedzać po wyznaczonej trasie. Spaceruje się górą wzdłuż kanału, przekraczając go potem po drewnianym mostku, następnie dołem - idąc w tunelu pomostem nad Czerska Struga .  

Tu startujemy

Zaczynamy pod kordami


( N53 43,374 E017 54,663 )


Do kesza można dotrzeć na dwa sposoby poruszajac się scieżka opisowa lub dla niecierpliwych kordy finałowe podane sa w waypointach jako "CEL" - powodzenia.

Stan plecami do wielkiego kanału Brdy po prawej stronie zobaczysz

po lewej stronie w oddali zobaczysz tablice podejdź do niej

po zapoznaniu się z jej treścia rozejrzyj się i ruszaj droga wzdłuż kanału.

aż dojdziesz do kolorowego płotku(po prawej stronie).

za płotkiem skręć w prawo przed tablica w lewo idź dalej ścieżka po drodze miniesz ławkę po lewej, oraz dwie poręcze po prawej, idź dalej mijasz dwie ławki po lewej, dochodzisz do mostku stan na nim i rozejrzyj się.

jesteś blisko, po lewej stronie zauważysz u podnóża skarpy drzewo z stojacym obok pniakem udaj się w tym kierunku.

Podejdź do pienka i poszukaj wewnatrz  

 

W pojemniku jest dziennik, poduszka, okolicznościowa pieczątka i ołówek oraz kredki do rysowania. I tak ma pozostać jest to wyposażenie stałe proszę nie zabierać

.

Jak zaliczyć skrzyneczkę.

  • w dzienniku skrzynki odbijamy swoją pieczątkę;
  • jeśli jej nie posiadasz to coś narysuj – po to jest ołówek oraz kredki;
  • pieczątką w skrzynce odbijamy odcisk w swoim dzienniku (ma swoją gumkę więc tą stroną robimy odcisk, to chyba jest jasne ? - poduszka w pojemniku);
  • chowamy wszystko do pojemnika i zamykamy;
  • pozostawiamy skrzyneczkę na miejscu i maskujemy;
  • po powrocie logujemy znalezienie w serwisie internetowym.

Pozostaw tak, jak zastałeś. Odstaw na miejsce.

Proszę nie zabieraj nic ze skrzyneczki z wyposażenia stałego. Nie psuj innym zabawy.

Takich skrzynek jest mało, a ta jest jedyną w okolicy.

Życzę miłej zabawy.

 

Additional Hints (No hints available.)