Skip to content

ENTERICHOVA "EXPEDICE BOROVICE" Mystery Cache

Hidden : 3/6/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Příjemná a nenáročná procházka lesem na historicky zajímavé místo, o kterém je zmínka ve staré osečenské kronice „Geschichte der Stadt Oschitz“…

Na podzim roku 1928 pořádal Okrašlovací spolek Osečná v Bergrestaurantu Schillerhöhe besedu s cestovatelem a dobrodruhem Buffalem o jeho výpravě do Tibetu … Po této vydařené besedě se jako obvykle pilo pivo, vedly se řeči a probíhaly tu různé spory. Dvě sousedky se hádaly, čí slepice víc nesou, chalupník Bär se přel s Biberem o tom, jestli je medvěd baribal chytřejší než bobr, pomocná učitelka Rauberová se s nadlesní Kokrčíkovou a chalupnicí Bärovou dohadovaly, kolik indického koření se dává do jezevčího guláše a obchodník Jarnow se málem popral s náčelníkem Sokola Wolfíkem, který tvrdil, že Rovensko je větší než Turnov – což rozčílilo i turnovského patriota Pospíchala. Mlynář Enterich si všechny sázky pečlivě zapisoval do svého notýsku…

Největší rozruch způsobila hádka o délce kořenů vzrostlé borovice. Bär (byl původem z Prahy) tvrdil, že víc než půl metru to nebude, protože borovice rostou hojně na skalách a skálu kořeny do větší hloubky neprorazí. Znalec skal Wolfík zdůrazňoval, že záleží na tvrdosti skal a tak mohou být kořeny různě dlouhé. Jarnow prohlásil, že borovice v Turnově mají kořeny rozhodně delší než v Rovensku, Kokrčíková soudila, že to bude hodně a Rauberová se přiznala, že to neví, protože to není v osnovách. Začaly se uzavírat sázky a do debaty se postupně zapojila celá hospoda - nezúčastnil se jen Biber, který po sedmi pivech u stolu usnul…

Situaci zachránil osečenský mlynář Donald Enterich. Prohlásil, že tyhle hádky nejsou k ničemu a že bude nejlepší utvořit skupinu dobrovolníků, která vyhledá v okolí vhodnou borovici na nějaké skále, vykope ji a její kořeny přesně změří. Dobrovolníků se přihlásilo víc než dost, Enterich proto provedl výběr a požádal cestovatele Buffala o vedení výpravy – ten ochotně souhlasil. Akce byla nazvána „Expedice borovice“ a termín byl stanoven hned na nejbližší sobotu…

V sobotu časně ráno byl sraz před Bergrestaurantem. Malej Stoun navrhl, aby se všichni pro zdar expedice pomodlili ke svatému Valentinu. Proti tomu ostře protestoval Biber – prohlásil, že Valentin je sice patronem zamilovaných, ale že je o něm známo, že se nevyznal v počtech a obvykle si pletl nulu s jedničkou, což by mohlo ohrozit měření délky kořenů. Všichni s tím souhlasili a pomodlili se raději k patronu Osečné sv. Vítu.

Po motlitbě vyrazila výprava v čele s Buffalem západním směrem k Enterichem vybrané borovici, rostoucí na menší skále. Členové expedice byli vybaveni krumpáči, motykami a rýči, Bär si nesl malou polní lopatku a Enterich krejčovský metr, Buffalo přinesl pro případ větší tvrdosti skály i bedničku dynamitu. Poblíž borovice byl postaven základní tábor a hned se začalo kopat. Práce šla pomalu, protože již po pěti minutách narazili kopáči na skálu. Usilovným tempem však skálu odkopávali a obnažovali kořeny borovice celé dopoledne. Skála byla měkká, dynamit ani nemuseli použít… V poledne jim Enterichová s Kokrčíkovou dovezly na trakaři velký hrnec guláše, Bärová přivalila soudek piva a Rauberová přivedla svého chotě a jeho oddíl mladých otužilců „Raubeři“ – aby chlapci viděli, jak probíhá vědecké bádání…

Po vydatném obědě a následném zdolání soudku piva se však už nikomu z členů expedice do dalšího kopání nechtělo. Po krátké poradě prohlásil proto Enterich expedici za ukončenou a označil ji jako velice zdařilou. Vítězem sázky vyhlásil nadlesní Kokrčíkovou za její odhad, že kořeny borovice jsou dlouhé hodně…

Výprava se pak spokojeně vydala na zpáteční cestu a celá akce byla ukončena v Bergrestaurantu Schillerhöhe, kde se úspěšná „Expedice borovice“ slavila až do pozdních nočních hodin. Pila se hlavně borovička – útratu platil chalupník Bär, protože jeho odhad délky kořenů byl nejhorší…

A na závěr jedna zajímavost: 10. listopadu 1951 byl sir Hugh Beaver (generální ředitel pivovaru Guinness) na setkání myslivců ve Wexfordské zátoce u řeky River Slaney v Irsku. Během večírku se dostal do sporu o tom, které lovné ptactvo je nejrychlejší v Evropě. Jestli je to kulík zlatý nebo koroptev. Ten večer Beaver dospěl k názoru, že je nemožné získat spolehlivý zdroj pro potvrzení, jestli to je nebo není kulík.

Setkání se zúčastnil i známý cestovatel a dobrodruh Pietro Buffalo. Ten Beaverovi vyprávěl o podobných sporech v Bergrestaurantu Schillerhöhe. Beavera jeho vyprávění zaujalo a napadlo ho, že musí existovat mnohem více různých "sporů" a sázek, které jsou během nocí ve všech hostincích, a že ve skutečnosti neexistuje kniha, ve které by byly sebrány informace, jež by mohly potvrdit nebo vyvrátit argumenty o tom, co je a co není pravda. Uvědomil si, že takováto kniha by se mohla velmi lehko stát populární. A tak vznikla první Guinnessova knihu rekordů, která byla vydána v srpnu 1954 v nákladu tisíc výtisků. Dnes už nikdo neví, že drobný podíl na jejím vzniku měl i osečenský mlynář Donald Enterich…( zdroj : Wikipedie, mírně upraveno)


Památná borovice roste na skále dodnes – můžete se na ní zajít podívat i vy, možná, že někde poblíž objevíte i jednu dynamitovou nálož, kterou tam Bufalo zapomněl. Stačí si doplnit jen pár čísel, přijdete na ně jistě snadno…

50.40.??? 014.53.???


Zaparkovat auto můžete na souřadnicích 50.41.078 a 014.54.252 ( je to stejné parkoviště jako na Post cache, Dezertéry, Kostelní zvony a Nočník). Z něho je nejlepší postupovat po doporučené trase – projdete se pěkným lesem, kde těžko někoho potkáte. Až na krátkou závěrečnou část se dá trasa projet i na kole…

Additional Hints (Decrypt)

I ebuh cbq xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)