Skip to content

Liecive rastliny 1 Mystery Cache

Hidden : 3/23/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Poďme sa vrátiť späť k darom prírody. S touto mini sériou keš sa môžete oboznámiť a trochu vzdelať v oblasti liečivých rastlín. Po vypočítaný súradníc v období zberu môžte v jej blízkosti tieto liečivé rastliny aj nazbierať. Poprosím prípadných zberačov aby neodnášali z miesta nadmerné množstvo bylín a nechali aj pre prípadne druhých zberačov. Keš bude prístupná celoročne.


Podbeľ liečivý (Tussilago farfara)

Opis rastliny:Podbeľ je trváca bylina, ktorá kvitne zväčša ako prvá zo všetkých liečivých rastlín. Z podzemkov vyrastajú jednotlivo alebo niekoľko spolu do 25cm vysoké stonky, porastené ružovofialovými šupinami. Na vrchole stoniek sa nachádzajú veľké žlté kvetné úbory. Po dozretí a opadaní semien sa rozvíjajú listy v prízemnej ružici. Listy majú dlhé, často fialové stopky. Listová čepeľ je srdcovitá, dlaňovito žilová, dlhá 15-20cm, po okraji riedko a plytko zúbkatá, z jednej strany zelená a hladká, na opačnej strane husto plstnatá, až biela.
Výskyt: Rastie na vlhkých pôdach, od nížin až do podhoria ako burina, často na obnažených ílovitých pôdach, rumoviskách, násypoch a v priekopách.
Zber: Kvitne v marci až apríli. Zberajú sa kvety a listy, zriedka aj podzemok. Kvety zbierame na začiatku kvitnutia, najlepšie medzi 14 a 16 hodinou. Kvet sa trhá ručne alebo sa odstrihuje s krátkou stopkou. Treba zozbierať iba úbory len na začiatku rozkvetu, inak pri sušení dozrievajú. Úbory nestláčame, lebo sú náchylné na zaparenie. List podbeľa zbierame v máji a júni, najlepšie do 9 hodiny dopoludnia. Môže sa kosiť kosákom. List musí mať čo najkratšiu stopku, nesmie byť napadnutý hrdzou alebo škodcami.
Sušenie: Kvety sušíme rýchlo na tienistých miestach alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C v tenkých vrstvách za dobrého vetrania, aby semená počas sušenia nedozreli. Musia si zachovať pôvodnú žltú farbu. Listy sušíme v jednej vrstve. Rozložia sa lícnou stranou nadol, aby plstnatá spodná strana čepele rýchlejšie uschla. Môže sa sušiť aj na slnku. Najlepšie je ho sušiť umelým teplom do 40 °C, lebo sa veľmi ľahko zaparí.
Liečivé účinky: Podbeľ je veľmi známa a v súčasnosti využívaná liečivá rastlina, ktorá sa používa vnútorne aj zvonka. Je súčasťou viacerých farmaceutický pripravovaných čajov. Využíva sa najmä pri chorobách dýchacích ciest, na zahlienené priedušky a pľúca, pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus, na ťažko sa hojace rany, ekzémy, opuchliny, bolestivé reumatické miesta, pri zápale žíl a konečníka, na kloktanie pri paradentóze.
Užívanie: Na prípravu záparu z kvetnej drogy sa používa priemerná jednotlivá dávka 1,5 g, alebo najčastejšie 1 kávová lyžička na šálku vody, pije sa 2 krát denne. Zápar z listu sa pripravuje z jednotlivej dávky 1,5 g, alebo z 1 lyžičky na šálku vody, pije sa 3 krát denne. Zvonka, v podobe obkladov sa používa odvar z listov (10-15 g na 2 poháre vody).

Upozornenie: Napriek tomu, že toxický a karcinogénny vplyv na pečeň je so zreteľom na nízky obsah pyrolizidínových alkaloidov nepatrný, neodporúča sa ani prekračovanie terapeutických dávok, ani dlhodobé užívanie drogy. Pri aplikácii v zmesiach, keď objem drogy neprevyšuje 15%, nie je nutné dodržiavať zvláštne "bezpečnostné" opatrenia, pretože takú zmes môžeme považovať za netoxickú, samozrejme pokiaľ jej toxicitu nezapríčiní iná zložka zmesi.

Prvosienka jarná (Primula veris L.)

Opis rastliny: Prvosienka je trváca bylina s holou stonkou (stvolom). Listy vyrastajú priamo z podzemku. Rastlina dosahuje výšku do 30cm. Listy sú podlhovasté, vajcovité, zelené, na okraji zúbkaté, vytvárajú ružicu a majú širokú krídlatú stopku. Kvetý sú veľké, žlté, usporiadané do okolíkov na vrchole stvolu. Plod je jednopuzdrová tobolka. Veľmi rozšírená je aj prvosienka vyššia (Primula elatior /L./ HILL). Na vysokom stvole vyrastá okolík jasnožltých kvetov. Kvety len slabo voňajú. Je takisto liečivá a môžeme ju užívať. Tretí druh, prvosienka holá (Primula auricula L.), rastie v horách a je zákonom chránená, preto ju nezbierame.
Výskyt: Kvitne v apríli až v júni. Prvosienka rastie na suchých stanovištiach, na lúkach, pasienkoch, slnečných stráňach, ale aj v riedkych lesoch. Rastie najmä na vápenatých pôdach.
Zber: Zbiera sa kvet s kalichom bez stonky v období plného rozkvetu rastliny (apríl-máj).
Sušenie: Sušíme ich rýchlo v tieni alebo v tmavej miestnosti alebo v sušiarni pri teplote do 40 °C, aby si zachovali prirodzenú farbu. Drogu uskladňujeme na tienistom, suchom a vzdušnom mieste.
Liečivé účinky: Hlavné terapeutické pôsobenie určujú saponíny, ktoré zrieďujú hlieny v dýchacích cestách, a tým uľahčujú ich vykašlávanie. Súčasne účinkujú protizápalovo. Prípravky z drogy sa ordinujú pri suchých zápaloch dýchacích ciest a pri tvorbe zasychajúcich sekrétov so zlou expektoráciou, pretože zmierňujú bolesti v dýchacích cestách a odstraňujú neproduktívne dráždenie na kašeľ. Jej ďalšími dobrými vlastnosťami sú upokojujúce účinky, preto sa používa ako prísada do čajov proti stresu, neuróze, migréne a nespavosti.
Užívanie: Na prípravu záparu z kvetu sa obvykle ordinuje 1 lyžica drogy na šálku vody, užíva sa v dávke 2 šálky denne. Terapeuticky účinné sú však aj menšie dávky.

Upozornenie: Vnútorne prvosienku vo väčších množstvách samostatne neužívame, lebo môže vyvolať nevoľnosť a vracanie. Ako súčasť čajov podľa vyskúšaných receptov ju môžeme užívať bez obáv. V praxi boli zaznamenané niekoľko prípadov pomerne prudkých alergických reakcii na drogu. Podzemné časti prvosienky (koreň) nezbierame pretože je zákonom chránený.

Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica)

Opis rastliny: Pŕhľava je veľmi známa a rozšírená 50 – 120 cm vyso­ká trváca bylina, celá pokrytá žľaznatými pŕhlivými chlpmi. Z jej plazivého, bohato rozkonáreného pod­zemku vyrastá väčšie množstvo štvorhranných sto­niek. Má krížmo proti stojné stopkaté listy so široko kopijovitou tmavozelenou čepeľou, ktorá má hrubo pílkovitý okraj. Kvety sú drobné, zelené a zložené v pazušných metlinách.
Výskyt: Rastie ako burina od nížin až do podhoria v prieko­pách, pri cestách a pri vodných tokoch, najmä v blíz­kosti ľudských obydlí. Obľubuje vlhké pôdy s vyšším obsahom dusíka.
Zber: Zbierame od mája až do septembra mladé listy a to aj viac ráz do roka. Pri zbere používame rukavice. Spravidla režeme, alebo žneme mladé a zdravé olistené výhonky, nie dlhšie ako 40 cm, alebo odtŕhame, prípadne zo stonky zhora nadol zošmýkame svieže listy.
Sušenie: Sušia sa v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 50 °C. Vysušené listy sú na líci tmavozelené, na rube svetlejšie a sú bez vône, chuti a zápachu. Uskladňujú sa na suchom a tienistom mieste.
Liečivé účinky: Jej medicínske využitie ponúka širokú paletu možností. V prvom rade, keďže obsahuje kyselinu močovú, zmierňuje dnu, reumatizmus a artritídu. Zápar tiež vyrovnáva nadbytočné menštruačné krvácanie. Takisto pomáha pri poruchách močových ciest, podporuje liečbu cukrovky, látkovú premenu a tvorbu krviniek. Nadzemné časti obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý pomáha zabezpečiť dôkladné vstrebávanie železa z rastliny do tela. Preto sú dobrým tonikom pri anémii. Jarné očisťujúce kúry z pŕhľavy dodávajú človeku silu a sú účinné proti chorobám pečene a žlčníka, sleziny, pri žalúdočných kŕčoch alebo aj pri pľúcnych chorobách. V kozmetike sa silný zápar pŕhľavovej vňate používa na oplachovanie vlasov, posilňuje pokožku na hlave a odstraňuje lupiny. Vlasy zhustnú, stanú sa mäkkými, lesklými a dobre sa češú.
Užívanie: Umývanie hlavy - 8 až 10 plných hrstí čerstvej alebo vysušenej pŕhľavy sa dá do 5-litrového hrnca a na slabom plameni zohrieva až na bod varu. Nechá sa 5 minút lúhovať a môžeme použiť.
Zápar - 1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody sa zaparí vriacou vodou a nechá sa vylúhovať.
Tinktúra - Účinná pri artritických ochoreniach, kožných vyrážkach a silnom krvácaní z maternice. Usušené nadzemné časti uložte do nádoby s 38 až 40 percentným alkoholom a nechajte 14 dní lúhovať na slnečnom mieste.
Obklad - Zložte gázu, namočte ju do tinktúry a prikladajte na bolestivé artritické kĺby a miesta postihnuté dnou, vyvrtnutím a pod.

Zdroj: internet, kniha Prírodná lekáreň

Niektoré informácie z rôznych zdrojov o účinkoch sa môžu mierne líšiť alebo dopĺňať. V žiadnom prípade nenahrádzajte liečbu predpísanú lekárom len bylinkami! Ak ste bylinky nikdy nezbierali, dajte pozor aby ste uvedené bylinky nezamenili z inými, poprípade s jedovatými rastlinami! Zber a konzumácia je na vlastnú zodpovednosť.


A teraz ku samotnej keš. Pre získanie súradníc musíte správne odpovedať na tieto otázky:

Ktoré časti prvosienky jarnej nezbierame? (A)
koreň=1
kvety=2

Ako vyzerá podbeľ ktorý kvitne ako prvý spomedzi liečivých rastlín skoro na jar? (B)
zo zeme vyrastajú najskôr listy podbeľu až potom kvety=3
zo zeme vyrastajú vysoké stonky s ružovofialovými šupinami na ktorých sú kvety=4
zo zeme vyrastajú súčasne listy a kvety podbeľu=5

Akú má pŕhľava dvojdomá stonku? (C)
guľatú=6
štvorhrannú=7
šesťhrannú=8

Koľko druhov prvosienok sú spomenuté tu v listingu? (D)
jedna=9
dve=10
tri=11

Ktorý vitamín a minerálnu látku obsahuje pŕhľava dvojdomá ktorá pomáha pri anémii? (E)
vitamín C a železo=12
vitamín K a magnézium=13
vitamín A a vápnik=14

Môže droga z prvosienky jarnej vyvolať nevoľnosť, vracanie a taktiež pomerne prudkú alergickú reakciu? (F)
áno=15
nie=16

Kvet podbeľa zbierame len (G)
keď je úplne rozkvitnutý a za pekného počasia=17
na začiatku rozkvetu v poobedných hodinách=18
po odkvitnutí=19

Ktorú časť rastliny pŕhľavy dvojdomej zbierame? (H)
celú časť rastliny=20
len podzemok=21
mladé listy=22

Prečo sa neodporúča prekračovanie terapeutických dávok, ani dlhodobé užívanie podbeľa? (I)
je neškodný a môže sa používať neobmedzene=23
môže spôsobiť alergické reakcie=24
má toxický a karcinogénny vplyv na pečeň=25

X=A+B+C+D+E+F+G+H+I

FINAL:
N 49° [E-D-A][E+C+B-H].[G-D-C]0[(X*((C*B)-G-A))-1028]
E 020° [H+G-I+A].[((I+F)*D)+F-A]


SK: Dôležite: Ďakujem že xWG meníte len za xWG, nie za iné predmety. Krabičku zamaskujte vždy lepšie, ako ste ju našli.

EN: Important: Thank you that you exchange xWG coin only for another xWG coin and not other thing. Box camouflage always better than you found it.


Additional Hints (Decrypt)

yvfgvat...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)