Skip to content

Vazany Multi-cache

This cache has been archived.

Vitex26: Keš je podle všeho zničena, proto ji posílám do archivu.

More
Hidden : 12/29/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

POZOR: Finálka je terén 4! Prosili bychom o opatrné zacházení s "obalem" keše, aby nám dlouho vydržela. Čeká vás příjemná procházka, okořeněná menším tělocvikem v závěru. Jednoduchá multinka vám ukáže Vážany, někdejší hanáckou obec, která je dnes už součástí Kroměříže. Na úvodních souřadnicích krabičku nehledejte. K jejímu nalezení musíte navštívit čtyři místa a nakonec prokázat znalosti matematiky pro první stupeň základní školy.

O Vážanech

Vážany se rozkládají v mírně zvlněné rovině. Osu obce tvoří silnice spojující Kroměříž se Zdounkami. Na konci zástavby ve směru na Kotojedy býval obecní rybník, který vyschl. Později na jeho místě stávala požární nádrž. Dnes je lokalita Sádek zčásti zastavěna domy, zčásti ji tvoří hřiště.
Průměrná nadmořská výška Vážan je 200 metrů nad mořem. Ke katastru patří výměra 227 hektarů. K roku 2009 zde bylo evidováno 309 adres. Trvale ve Vážanech na začátku tisíciletí žilo 1128 obyvatel.
Místní jméno Vážany představuje osadu, kterou založili kolonisté od řeky Váhu. První písemná zmínka o obci se objevuje v roce 1238. Před husitskými válkami a zřejmě i nějakou dobu po nich odváděly Vážany plat k johanitskému špitálu u svatého Jana v Kroměříži. V 16. století byla obec velmi zámožná. Půjčovala peníze i olomouckým biskupům.
Za třicetileté války v roce 1643 vypálili Švédové nejen Kroměříž, ale také Vážany. Obec byla zcela pobořena. V roce 1660 Vážany opět vyhořely. O tři roky později se při vpádu Tatarů na Moravu v obci ubytovalo zemské vojsko a doslova ji vyjedlo. K roku 1777 stálo ve Vážanech dvanáct chalup. Obec měla i šenk, ale mohla v něm čepovat jen panské pivo. Výkup z poddanství spadá na rok 1851, v roce 1864 se připomíná poslední fojt. Později už se mluví i ve Vážanech o starostovi.
Zahraničního odboje se za první světové války účastnili čtyři lidé z Vážan – Josef Zbořil a bratři Antonín, Stanislav a Alois Hýžovi. Působili v ruských legiích a domů se vrátili až v roce 1920. Takové štěstí nemělo dalších osm obyvatel obce, kteří za války padli nebo zemřeli. Konkrétně šlo o Floriána Humpu, Aloise Adamce, Josefa Bučka, Antonína Kočaře, Jana Vařechu, Františka Hýžu, Josefa Svobodníka a Aloise Kraťocha. Za nezvěstné byli prohlášeni Josef Roubal a Antonín Smýkal. Následkem věznění zemřel Metoděj Kraťoch.
Na památku osvobození byly v květnu 1919 vysazeny na návsi dvě pamětní lípy: Svobody a Masarykova. V srpnu bylo zvoleno první obecní zastupitelstvo. V dalších volbách ve 20. a v první polovině 30. let byla v obci nejúspěšnější republikánská strana. Od roku 1935 získaly Vážany veřejné osvětlení, dařilo se i místní parní cihelně společnosti KAMPF.
Za druhé světové války obec dostává německý název Waschan. Okupační vojska přes obec často mašírovala ke střelnici a cvičišti na Hvězdě. Za heydrichiády byl ve Vážanech zatčen rolník Karel Pospíšil. Po šesti týdnech jej Gestapo pustilo. Méně štěstí měl Alois Gerák, který prošel několik nacistických koncentračních táborů. Z toho posledního, Dachau, byl propuštěn po třinácti měsících. V únoru 1945 se ve Vážanech na více než měsíc ubytovaly na tři stovky maďarských vojáků. Němci se z Vážan stáhli 4. května 1945. Od 10 hodin se pak k obci blížily ze směru od Hvězdy první sledy osvobozovacího rumunského vojska. To brzy obsadilo celé Vážany, přestože lehké německé dělostřelectvo obec krátce ostřelovalo. Následného útoku na Kroměříž se pak účastnilo i deset obyvatel Vážan.
Ihned po osvobození vzniká dvacetičlenný prozatimní národní výbor. Ustaveny jsou čtyři politické strany – komunistická, národně socialistická, lidová a sociálně demokratická. Na schůzi 24. května byl ustaven dvanáctičlenný národní výbor se třemi zástupci z každé strany. Domů do Vážan se po válce nevrátili Florián Richter s manželkou Annou, které nacisté umučili v Osvětimi.
Ve volbách v roce 1946 ve Vážanech jednoznačně vítězí komunisté. Po Únoru dochází ke kolektivizaci zemědělství, družstva z Vážan a Kotojed se v roce 1959 spojují do JZD Mír. V roce 1960 se při reformě státní správy stávají Vážany místní částí Kroměříže, kterou jsou dodnes.

Kde hledat?

STAGE 01 – Hostinec U Klimešů: Naleznete na úvodních souřadnicích.
1) Který rok je napsán na štítu hostince? - 1899 (J=7) - 1904 (J=0) - 1909 (J=5)
2) Kaplička postavená na prostranství před hostincem má zezadu několik větracích otvorů. Výsledek si zapište jako D.
3) Jen několik kroků od kapličky ve směru na Kroměříž se nachází socha Panny Marie. Sečtěte počet písmen „i“ a „o“ v nápisu na přední straně podstavce sochy. Výsledek si zapište jako B. 

STAGE 02 – Náves: Naleznete na souřadnicích N 49° 16.731, E 017° 23.440.
4) Na zadní straně podstavce kříže se nachází letopočet. Sečtěte jeho první a čtvrtou číslici a výsledek si zapište jako C.  

STAGE 03 – Sádek: Naleznete na souřadnicích N 49° 16.599, E 017° 23.517. 
5) Sečtěte počet kamenů, které ohraničují dětské hřiště. Číslo vydělte 23 a výsledek si zapište jako I. (pozn.: počet kamenů je dělitelný beze zbytku)
6) Z tabule s provozním řádem hřiště zjistěte, jaká je spodní hranice věkového limitu vstupu na průlezky a houpačky. Výsledek si zapište jako G.
7) A = 1 (indicie je dočasně nedostupná)
8) Na tabuli s provozním řádem hřiště se nachází i telefonní číslo na jeho správce. Zjistěte jeho pátou číslici a výsledek si zapište jako F.

STAGE 04 – Starý hřbitov: Naleznete na souřadnicích N 49° 16.615, E 017° 23.042.
9) Kdy nechala Anna Jurášková z Vážan kříž vystavět? - 1902 (H=6) - 1909 (H=4) - 1918 (H=8)
10) Na kolik laviček se můžete v přilehlém parčíku posadit? Výsledek si zapište jako E.

Keš hledejte na souřadnicích:

N 49° AB.(C+1)(D-3)(E+6), E 017° FG.(H-4)I(J+1)


Kontrolní součet vypočítaných čísel je 34.

Zdroje:

Dubovský, Aleš: Z historie Kroměříže: Místní část Vážany, Kotojedy.
Peřinka, František Václav: Dějiny města Kroměříže.

Additional Hints (Decrypt)

Wnx mcíiny obžfxý Xáwn...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)