Skip to content

GeoSavana - Zajeci rodina Mystery Cache

This cache has been archived.

kotvíci: Krabka je fuč, kryty jsou rozsekané. Posíláme do archivu.

More
Hidden : 12/22/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jedná se o mystery keš uloženou v místě, kterému říkáme GeoSavana.

Na úvodních souřadnicích kešulku nehledejte.

Motto:

Nekupuj zajíce v pytli ani starý kalendář.


Zajíc polní

Zajíc polní (Lepus europaeus) je hojný druh zajíce žijící na velkém území Evropy, na severu zasahuje až do Skandinávie a Skotska. Obývá i západní Asii. Jako nepůvodní druh se dnes však vyskytuje např. i na území Jižní Ameriky nebo v Austrálii. Jeho přirozeným  biotopem jsou otevřené krajiny, především pole, louky, okraje lesů aj., kde je díky svému hnědému zbarvení velmi dobře zamaskován.

Stavba těla

Zajíc polní dorůstá 50 – 70 cm a dosahuje hmotnosti mezi 2,5 - 6,5 kg. Je velmi zdatným běžcem, běhá běžně 40 km/h a v nebezpečí až 74 km/h a dobře kličkuje. Protože má přední nohy oproti zadním krátké, je rychlejší při běhu do kopce, než dolů. Má dlouhé uši, na koncích tmavé.

Vzhled

Žlutohnědé až hnědošedé barvy s krátkým černým ocasem s bílou špičkou a dlouhýma ušima. Většina lidí stále nesprávně řadí zajíce do řádu hlodavců. V současnosti patří do zvláštního řádu zajíci. V poměru s tělem obrovské ušní boltce mu umožňují velmi dobře slyšet. Mimo sluchu má i velmi dobře vyvinutý hmat a čich. Trošku horší už je to se zrakem, ale i tak vidí velmi dobře. Hlavně za šera a tmy. Tento druh je mimo jiné zajímavý i stavbou svého těla. Zadní nohy má mnohem silnější a delší než přední. Je to tedy velmi dobrý skokan.

Rozmnožování a způsob života

Zajíc polní žije samotářsky, v malé hloučky se zajíci sdružují jen v době páření (honcování), to začíná převážně v únoru, ale za teplého počasí i v lednu nebo v prosinci a trvá až do srpna nebo do září. Vidíme-li tedy na poli pobíhat více zajíců, první z nich je říjná zaječka a za ní průvod zajíců. Březost trvá 42 dnů a rodí se 2 až 5 mláďat. Mláďata se rodí plně osrstěna a na rozdíl od mláďat králíka divokého vidí. Každá zaječka za rok odrodí 7 až 10 zajíčků. Mnoho z nich však uhyne, a tak za rok přežijí jen 2 až 4. Je býložravý, přes léto požírá zejména různé byliny, zbytky plodin po sklizni, přes zimu okusuje i větve a na jaře vyhledává také mladé pupeny. Své území si značkuje sekretem. Mezi jeho přirozené predátory patří zejména orli a masožraví dravci např. lišky nebo vlci.

Díky novým zemědělským postupům na území mnoha evropských států jeho populace v minulých letech drasticky poklesla. Dříve docházelo k jeho přemnožení, hustota byla až 2000 zajíců na 1000 hektarů a dovedl tak působit velké škody zemědělcům i lesákům.

JAK NA KEŠ ?

Na zdejší savaně žije rodina zajíců, která čítá mámu, tátu a jejich dvanáct potomků. Dvanácterčata jsou svým počtem opravdu unikátní, a proto pro nás zajímavá. Něco málo o nich:

METODĚJ – jako první uměl psát, sice to nebylo k přečtení, ale postupem času si na to ostatní zvykli a zkoušejí to nyní po něm

ZAJDA – narodil se jako poslední, je ustrašený, postavou nejdrobnější

CECILKA – získala své jméno díky drbům, které neustále roznáší po Geosavaně

NORA – při porodu upadla na kámen a celý její život je tím ovlivněn; v hlavičce chudinka neudrží vůbec nic, dostala aspoň nápomocné jméno, aby byla schopna vrátit se zpět domů

KAZIMÍR – klasický ranař a bitkař, hraje si na frajera, rozdmýchává spory - mezi sourozenci je nejméně oblíben

KAŠPAR – neustále v dobré náladě, výborný společník a bavič

UFRNK - jako první se odpojil od rodiny a nejsou o něm žádné zprávy, snad je v pořádku

LUCIE - alkoholička, neustále nasává, "černá ovce rodiny"

KVIDO – velice přemýšlivý, sečtělý, pro jeho pohodlnost se však obáváme o jeho budoucnost

FANYNKA – naivní, krásná, milá k ostatním, fandí FC Bob a Bobek Vysočany

PROKOP – nemotora, zničil spoustu domácího zařízení, rozbil už kdeco

ELIŠKA – nemluví, v raném věku utrpěla velký šok, její poslední slova byla "e, liška"

UPOZORNĚNÍ

Pod sněhovou pokrývkou kešulku nenajdete.

Prosíme, nezajíždějte auty do GeoSavany, využijte parkoviště a projděte se.

 

Additional Hints (No hints available.)