Skip to content

PraGeo - Louis Leger Street / Legerova ulice Traditional Geocache

This cache has been archived.

Jedelákovi: Děkuji za návštěvu a pěkné logy.

More
Hidden : 12/24/2014
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Leger Street separates Prague quarters New Town and Vinohrady. Roughly in this position used to be the fortification of New Town founded by the emperor Charles IV.

Leger street connects Nuselsky bridge with Wilson Street. Since 1919 it is named after french writer and professor of slavic languages and literatures at Collège de France Louis Léger (1843–1923).


Louis Léger proposed that especially polish culture had a great influence on French. His positive influence on French-Czech(oslovac) relations and his role in decreasing of polarity between revolutionary France and tsarist Russia that had developed since the 18th century is well established.

The name of the boulevard was shortly changed to Havlicek street during the occupation and WWII.

During the communist era the street was renamed again and in the years 1978 to 1990 had the name Avenue of People's Militias. People's Militias also called The armed fist of the working class (reffered to as "LM") were established by the Communist Party in February 1948 shortly before February 25 when the communist party took the power. LM consisted in fact of armed workers that have later been trained. The LM were under control of the party and were never included in any Act of Parliament. The LM is in this respect similar to German Nazi SA that were parallel to regular armed forces. The LM took place in brutal attack against demonstrations during the 1st anniversary of soviet invasion. In August 1969 at least five people were shot dead in Prague and Brno under circumstances that were never fully explained nor investigated. These victims had injuries that couldn't be caused by soldiers of the regular army armed with machine guns and it is unlikely that these incidents were caused by professional policemen who were used to hold guns.

During the communist era the street became a highway together with Sokolska street. But what was before taken as a victory of socialism and labouring class nowadays became a nightmare. After the Velvet Revolution the density of transportation increased significantly and the lack of sufficient parallel highways and outer ring highway lead to concentration of all the transport in narrow area near the very city centre.

Legerova 63 used to be a hospital for regime prominents. Nowadays the building is closed. Street art paintings cover the façade to commemorate two historical persons that both died in the building. First of the is Josef Toufar, a catholic priest who was tortured to death during political process against catholic church. Josef Toufar died on February 25 1950, exactly two years after the so called "Victorious February of Labouring Class". The second portrait belongs to student Jan Palach who committed suicide by self-immolation as a political protest against the end of the Prague Spring resulting from the 1968 invasion of Czechoslovakia by the Warsaw Pact armies. Jan Palach died on January 19 1969.


V těchto místech stávaly hradby Nového Města pražského, které založil císař Karel IV. Postupně se Nové město pražské i sousední město Královské Vinohrady rozvinuly natolik, že po zbourání hradeb je oddělovala právě Legerova ulice. Města byla ve 20. letech 20. století sloučena a dnes tato ulice odděluje pražské čtvrti Nové Město a Vinohrady.

Legerova ulice spojuje Nuselský most s Wilsonovou ulicí. Od roku 1919 nese jméno francouzského spisovatele a profesora slovanských jazyků a literatur na Collège de France Louise Legera [čti léžer] (1843–1923). Profesor Léger se stal zprostředkovatelem komunikace mezi francouzkým a slovanským prostředím. Od osmnáctého století se stupňovala polarizace mezi revoluční Francií a carským Ruskem. Léger také aktivně upozorňoval na vliv polské (a slovanské kultury obecně) na tu francouzskou zejména v období druhé francouzské republiky. Pro české země je podstatné to, že se Louis Leger zabýval i českou historií a zajímal se žive o slavné české padělky, tzn. rukopisy Zelenohorský a Královédvorský. Leger díky svým znalostem minoritních slovanských jazyků zprostředkoval francouzsky, anglicky a německy mluvícím vědcům informace o malých slovanských národech. Ruští vědci té doby se malými slovanskými národy nezabývali. Perličkou je to, že právě díky Légerovi se do trilogie Pán prstenů dostalo slovo Radagast, v němž ne náhodou vidíme inspiraci slovanským bohem Radegastem. Léger se zajímal o slovanskou mytologii a díky němu se k těmto informacím dostali autoři, kteří neuměli slovanské jazyky.

Louis Léger se intenzivně zabýval myšlenkou tzv. panslavismu, tedy jakési jednoty Slovanstva. Pro Légera byla základem představa o silné pozici ruského státu. Tyto myšlenky ho dokonce odváděly od původního postoje na podporu polského státu. Panslavismus byl z německého pohledu vnímán jako riziko, které však nemělo reálné kořeny, neboť Slované nebyli sjednoceni. Dodnes se na myšlenku na panslavismu díváme zejména s pocitem, že jsme v devatenáctém i dvacátém století uvěřili iluzi, jaké Rusko je. A i v jedenadvacátém století trvá snaha o nalezení optimální vzájemné pozice Ruska a Evropy...

Původní pojmenování Táborská vystřídalo pojmenování Legerova, které bylo v době protektorátu dočasně změněno na Havlíčkova. V letech 1978 až 1990 nesla název Třída Lidových milicí, ostatně to bylo vhodnější propojení Mostu Klementa Gottwalda s Třídou Vítězného února. V roce 1990 se vrátil původní prvorepublikový název.


V ulici stojí zchátralý objekt s číslem orientačním 61 a 63. Kdysi se jednalo o sanatorium pro stranické prominenty a nacházelo se zde popáleninové centrum. Tuto někdejší historii připomínají na fasádě budovy portréty dvou osobností, jejichž životy v této budově vyhasly. Prvních z nich je Páter Josef Toufar, který se stal terčem zinscenovaného procesu po tzv. Číhošťském zázraku. Byl ve vězení mučen a nic nepomohl ani převoz na zdejší kliniku, kde zemřel přesně dva roky po tzv. "Vítězném únoru". Druhým byl student Jan Palach, který se 16. ledna 1969 nedaleko odtud zapálil na protest proti okupaci Československa a zemřel 19. ledna právě v této budově.

Dokument o vzniku streetartu na budově Legerova 63

Additional Hints (Decrypt)

[en] oynpx pbex [cs] preal xybobhprx [fr] obhpuba abve

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)