Skip to content

SPEEDWAY DIVISOV Mystery Cache

This cache has been archived.

Kocicka30: Bohužel, místo pro keš se hodně změnilo a o keši vědí už i děti z místní mateřské školy :-( A já nejsem ochotná neustále místní obyvatele zásobovat krabičkami. Takže radši uvolním místo.

More
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátká mysterka. Krabička je mimo plochodrážní stadion! Není ani v bezprostřední blízkosti stadionu (do 5m), takže vás varuji před pokusem o BF odlov. Pro vyluštění keše není nutno vstupovat na pozemek stadionu, ačkoli je to většinou možné (a zajímavé).


Od stadionu jsou krásné výhledy do krajiny. Mám doporučení pro turisty. Navštivte nedalekou krásnou rozhlednu Špulka na kopci Březák u obce Lbosín, ze které je za dobrého počasí vidět až Krkonoše, ale i jindy je odsud úchvatný pohled na Podblanicko a Benešovsko. Vstup na rozhlednu je zdarma a rozhledna je otevřena nepřetržitě 365/7/24 s výjimkou dní, kdy je na schodech námraza. A teď už pojďme ke speedway čili ploché dráze.

Plochodrážní stadion Divišov
Není v Čechách běžné projíždět okolo plochodrážního stadionu. V Divišově to možné je. A dostanete se do jeho bezprostřední blízkosti. Jen nahlédnout. Auto můžete nechat na některém z doporučených P waypointů. Motorku i leckde jinde. Stadion provozuje Auto klub Divišov a kromě speedway závodů se na něm pořádají i další open air akce.
Pokud jste viděli plochodrážní závody v televizi a zaujaly vás, veřte, že na živo na stadionu je to ještě stokrát lepší. Pokud vás to v televizi nezaujalo, věřím, že při osobní účasti na závodech vás to chytne, nebo aspoň zanechá nezapomenutelný zážitek. Řvoucí motory, vůně metylu smíseného s ricínovým olejem, barvy, rychlost, létající štěrk, jeden závod za druhým, dramatické předjíždění... To všechno a mnohem víc zažijete na stadionu v průběhu závodů. Pak vše utichne, a když navštívíte stadion po sezoně, je to zvláštní pocit. Ten se vzhledem k roční době nabízí i při FTF odlovu téhle keše. Plochodrážních stadionů není v Česku mnoho, můžete je najít v Praze, Pardubicích, Slaném, Svitavách, Plzni, Mariánských Lázních (dlouhá plochá dráha), Liberci, Kopřivnici, Chabařovicích, Březolupech a Mšeně. Já vás zvu ale k odlovu keše na ten divišovský. Než na to vyrazíte, přečtěte si ještě pár informací o ploché dráze a její historii a také o českých plochodrážních motocyklech, které svého času byly světovou jedničkou. Ještě na něco jsem zapomněl? Jo aha, ještě souřadnice keše. Je to jednoduché, keška je na souřadnicích
N 49° TK.L(C-3)L' E 014° ER.(A-3)(T+3)(M-1)'
...a možná ještě nějaké ty údaje, které by mohlo být zajímavé na stadionu zjistit, aby člověk měl jistotu, že tam poznal i detaily. Tak třeba kolik je polí na pojízdném dílu hlavních vjezdových vrat (jedno pole jeden ocelový čtverec vyplněný dřevěnými prkénky), kolik je vlastně těch vjezdových vrat do areálu, kolik oken je v patře budovy rozhodčích směrem k oválu, kolik ocelových schůdků vede do toho patra, kolik je na okénku v přízemí směrem na západ na mříži vodorovných řad čtverců, kolik písmen má nápis na čelní kapotě kropícího vozu, kolik je na stadionu závodních oválů, kolik je střešních oken na západní části střechy hlavní budovy s restaurací a ubytováním, kolik svislých ocelových tyčí je na vstupních dveřích do patra budovy rozhodčích, kolik svislých dřevěných výplní je mezi těmi tyčemi... Mám pokračovat dál? Upřímně řečeno, nevím sám, k čemu by vám ty údaje mohly být, ale když už jsem to napsal... Tolika detailů si na stadionu mudla určitě ani nevšimne. Ale my nejsme mudlové! Tak ať se vám dobře loví!

Plochá dráha a její historie
Plochá dráha jsou motocyklové závody na oválné dráze. Uznávaným místem zrodu a původu tohoto sportu je Nový Jižní Wales v Austrálii. Ve městě Brisbane se na dráze určené pro koňské dostihy konaly motocyklové závody na čtyři kola už v roce 1920. Právě australští jezdci první zvládli techniku jízdy, zejména kontrolovaný smyk motocyklu v zatáčkách, a zanedlouho se stali vzorem pro evropské jezdce. Po roce 1923 se závody rozšířily po celé Austrálii. Vzhledem k velmi úzkým vazbám na Austrálii se tento sport záhy rozšířil do Anglie, kde se v roce 1928 uskutečnil v High Beech v hrabství Essex první plochodrážní závod. Anglie se stala brzy centrem tohoto sportu. Konají se zde nejpopulárnější závody s účastí nejlepších světových jezdců.
V tomto sportu se závodí se na oválné dráze proti směru hodinových ručiček. Tvoří ji dvě protilehlé rovnoběžné rovinky a dva půlkruhové oblouky. Povrch dráhy je většinou škvárový na zpevněném štěrkovém makadamu. To umožňuje jezdci jízdu ve smyku. Dráha je na vnitřním okraji lemována obrubníkem převyšujícím o několik centimetrů její povrch a na vnějším okraji pevným dřevěným mantinelem vysokým minimálně 120 cm. Délka dráhy není všeobecně předepsána, obvykle bývá dráha krátká, tedy 400 m. Existují však dráhy dlouhé 260 m, nebo dokonce 600 až 1000 m. Při délce dráhy 800 m a více mluvíme již o tzv. dlouhé dráze.
Pro závodní stroje, závodníky a jejich doprovod je součástí dráhy depo s dílenskými prostorami. Pro diváky se obvykle zřizují tribuny. Při startu 16ti jezdců (navíc jsou vždy dva náhradníci) v závodu jednotlivců na krátké dráze se jezdí 20 rozjížděk po 4 jezdcích na čtyři kola. Každý jezdec startuje tedy pětkrát. Na startu je dráha rozdělena na čtyři stejně široká místa, v případě startu více jezdců jsou vyznačena další místa. První v cíli získává tři body, druhý dva body, třetí jeden bod. Žádný bod nezískává ten, kdo skončí čtvrtý, nebo nedojede-li, či je-li vyloučen z jízdy. V některých zemích jezdí i šest jezdců v jízdě. Závody na ploché dráze se obvykle sestávají z dvaceti jízd, ale existují také různé typy jiných soutěží - týmových, dvojic nebo jednotlivců, kdy může být systém závodu odlišný. Většinu sezóny je dáván důraz na týmové soutěže. Nejkvalitnější probíhají ve Velké Británii, Polsku a Švédsku. Ovšem my jsme v Česku a tady to taky vždycky frčelo a frčí! Podívejme se tedy na divišovské motorky a jejich historii.

Plochodrážní motocykly z Divišova
Před několika lety vyšla kniha Motocykly z Divišova, historie značek Eso a Jawa. Dnes je tato kniha rozebrána, takže pro vaši informaci aspoň pár vět o tomto tématu, které se úzce váže ke stadionu, jemuž je keška věnována. Téměř na opačném konci Divišova, než je závodní stadion, najdete podnik, kde se po desetiletí vyráběly plochodrážní motocykly. Továrna ESO, založená panem Jaroslavem Simandlem, výborným motocyklovým závodníkem, byla naším jediným podnikem, který se ve své době zabýval výhradně výrobou speciálních závodních motorů a motocyklů. Jaroslav Simandl přestěhoval v roce 1948 svou nástrojařskou dílnu z pohraničí do Divišova a začal vyrábět ve své dílně náhradní díly na motory JAP, dříve u nás výhradně používané pro závody na plochých drahách. Postupně se továrna začala zabývat výrobou motorů zcela nové a moderní konstrukce. Tyto motory se dobře osvědčily a někteří jezdci je dlouho používali. Plochodrážní stroje Jawa z Divišova dosáhly mnoha sportovních úspěchů.
V roce 1966 Novozélanďan Barry Briggs se strojem Jawa zvítězil ve světovém finále jednotlivců. Tehdy se staly československé plochodrážní motocykly skutečným pojmem a jejich pozice byla na sklonku šedesátých let přímo neotřesitelná. V roce 1969 startovalo všech šestnáct účastníků světového finále jednotlivců na Jawách. V sedmdesátých letech minulého století se Jawě dokonce podařilo vytlačit ostatní značky ze světových závodních oválů. Motocykly měly výborné jízdní vlastnosti, dobrou akceleraci, snadnou údržbu a velkou životnost. Jawě se podařilo získat mnoho světových vavřínů během několika let. Od roku 1963 začala Jawa vyvíjet motocykl pro ledovou plochou dráhu, na němž sel Antonín Šváb st. v roce 1970 stal mistrem světa na ledové ploché dráze. Také motocykly pro dlouhou dráhu byly úspěšné. V roce 1973 vybojoval legendární závodník Ivan Mauger z Nového Zélandu, který patřil po mnoho let k nejlepším továrním jezdcům divišovské Jawy, titul mistra světa na dlouhé dráze. K našim závodníkům, kteří se podíleli na vývoji divišovských plochodrážních motocyklů, patřil především Jiří Štancl st. Byl dlouhá léta továrním jezdcem a pro divišovskou Jawu získal mnoho úspěchů.
Po listopadu 1989 vystoupil divišovský podnik z koncernu Jawa Týnec nad Sázavou a stal se samostatnou akciovou společností. Od roku 2007 prodává Jawa Divišov plochodrážní motocykly pod novou ochrannou známkou JRM – Jawa Racing Moto, protože podnik přišel o práva na slavnou značku. V roce 2012 prošla výroba plochodrážních motocyklů v Divišově velkými změnami a podnik získal nový majitel, který tvrdě pracuje na návratu mezi světovou elitu a vede jednání o možnosti znovu používání názvu JAWA.
[Převzato ze serveru kolemkola.cz a zkráceno]

Aktuální informace o plochodrážním dění v Divišově najdete na facebookovém profilu SPEEDWAY DIVIŠOV


Další informace z ploché dráhy najdete například ZDE.

A aby to bylo kompletní, tady je jeden reprezentant speedway motocyklů. Samozřejmě z produkce divišovského výrobce.


Historie kešky:

20. 2. 2018 Krabička adoptována od Xichteria ownerem Kocicka30. Listing ponechán původní.

14. 3. 2018 Změna velikosti na small krabičku.

Visit other Xichteria's caches... click here.



Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

F YHFGRAVZ INZ ARCBZHMH, NYR HXELG WR GRA IYRIB

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)