Skip to content

General Frantisek Fajtl Mystery Cache

Hidden : 11/23/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dlouho jsem premyslel na jake tema vytvorit svou prvni kes. Napad vnuklo pojmenovani ulice v mem blizkem ukoli po cloveku, jehoz si vazim a chovam k nemu uctu a respekt, jehoz knizky jsem v pubertalnim veku “hltal” a rad se k nim vracim i dnes.

Frantisek Fajtl

 

Generalporucik Frantisek Fajtl (20. srpna 1912 Donin – 4. rijna 2006 Praha) byl ceskoslovensky stihaci pilot bojujici za druhe svetove valky v radach Royal Air Force a od roku 1944 v leteckych jednotkach v SSSR proti nacistickemu Nemecku.
Frantisek Fajtl je nositelem nejvyssiho statniho vyznamenani Ceske republiky, Radu Bileho lva, Radu Milana Rastislava Stefanika a britskeho Distinguished Flying Cross. V ankete Nejvetsi Cech, kterou Ceska televize usporadala v roce 2005, se umistil na 91. miste. V kvetnu 2008 mu byla na rodnem dome odhalena pametni deska. Po Fajtlovi je pojmenovano letiste ve Slanem, obchodni akademie v Lounech a Zakladni a Materska skola v Praze 9 Letnanech. Je pravdepodobne spolu s Frantiskem Perinou jednim z nejvyznamnejsich ceskoslovenskych letcu 2. svetove valky.


Frantisek Fajtl se narodil 20.8. 1912 v Donine na Lounsku. Po mestanske skole studoval na obchodni akademii v Trnovanech u Teplic. Ve skole mel talent na jazyky - domluvil se nemecky, anglicky, rusky i francouzsky. Hodne zkusenosti a lasku k vlasti ziskal v sokole, kde cvicil od svych 6ti let. V roce 1932 nastoupil zakladni vojenskou sluzbu u 1. divize v Praze. Po jejim absolvovani byl prijat na  Vojenskou akademie v Hranicich na Morave, druhy rocnik zamereny na letectvo studoval v Prostejove. Z akademie byl slavnostne vyrazen v hodnosti porucik letectva - pilot 1.7. 1935 a byl prirazen k 2. leteckemu pluku Dr. Edvarda Benese v Olomouci k 5. pozorovaci letce, kde absolvoval letecky vycvik. V rijnu 1936 se stal pobocnikem velitele I/2 perute a 1.4. 1938 prvnim dustojnikem. V srpnu 1938 byl prerazen k 63. zvedne letce v Prerove a 1.9. byl urcen ke stihacim pilotum.
  Obsazeni CSR nacisty v breznu 1939 ho zastihlo na zakladne v Prerove. Patril k tem ceskoslovenskym vojakum a dustojnikum, kteri nedokazali sedet se zalozenyma rukama a cekat na osvobozeni zvenci. V cervnu 1939 uprchl do Polska, kde se prihlasil k ceskoslovenskemu zahranicnimu odboji a pote odjel do Francie, kde vstoupil do jejiho letectva jako serzant  "a titre etranger" (cizinec). Po kapitulaci Francie  se pres Severni Afriku a Gibraltar dostal do Anglie, kde vstoupil do Kralovskeho letectva RAF (Royal Air Force). V nem se zucastnil slavne bitvy o Britanii  jako pilot s hodnosti Pilot Officer (porucik), u 17. britske stihaci perute. Behem ni sestrelil dve nemecka letadla.  V roce 1941 se stal velitelem ceskoslovenske stihaci perute. Jako prvni Cechoslovak byl poveren velenim anglicke perute.
5. 5. 1942 pri doprovodu bombarderu nad Francii byl Frantisek Fajtl pri souboji sestrelen. S horicim strojem se mu podarilo nouzove pristat mezi nemecke pozice. Pokud by ho zajali Nemci, cekala by ho smrt jako vlastizradce, jelikoz Ceskoslovensko bylo soucast Rise. Pronasledovatelum unikl a za pomoci francouzskych vlastencu se dostal do Parize k rodine Viktora Formanka, Fajtlova rodaka z Donina. Nasledne se s falesnymi doklady vydal pres Bourges, Montlucon do Vichy a odtud pres Lyon, Montpellier, Bezieres a Argeles-sur-Mer do Spanelska. Po prechodu Pyreneji ho zatkli spanelsti vojaci. Nasledovalo jeho uvezneni. Celou dobu se vydaval za britskeho pilota Franka Fattlea. Propusten byl diky britskemu konzulovi v Madridu, kam pote odjel a nasledne pokracoval na Gibraltaru, odkud odletel do Anglie.
Po navratu do Anglie byl zastupcem velitele letecke zakladny Skeabrae na Orknejskych ostrovech a v hodnosti majora prevzal v kvetnu 1943 opet veleni 313.ceskoslovenske stihaci perute.
V listopadu 1943 bylo rozhodnuto, ze Frantisek Fajtl bude velitelem perute, ktera poputuje k ceskoslovenskym vojskum do SSSR, kam vyplul spolu s 20 piloty a pozemnim personalem pres Stredozemni more. Pocatkem kvetna 1944 na Letisti Ivanovo stanul v cele 128. cs. samostatne stihaci letecke peruti, ktera byla 1.6. v Kubince preorganizovana na 1. cs. samostatny stihaci letecky pluk "Zvolensky". Frantisek Fajtl se pak s plukem zucastnil boju behem Slovenskeho narodniho povstani. 7.3. 1945 byl povysen na Majora, na konci valky mel naletano celkem 275 hodin. Do Prahy se vratil 13.5. 1945.
Dohromady ve valce sestrelil 4 nepratelska letadla, poskodil nekolik dalsich a sam byl dvakrat sestrelen. Po navratu z valky se stal prozatimnim velitelem 1. letecke stihaci divize v Praze. V roce 1948 absolvoval Valecnou skolu, stal se dustojnikem Generalniho stabu a pote lektorem na Vysoke vojenske skole. Roku 1949 byl propusten, protoze pro neho "nebylo zarazeni". Rok na to byl zatcen, degradovan na vojina udernika a poslan do vezeni na Mirove jako nepritel lidu, jeho rodina byla vystehovana z bytu bez nahrady. Po sedmnacti mesicich byl propusten. Pote pracoval jako stavebni delnik, skladnik a nakonec jako urednik v okresnim stavebnim podniku v Lounech. Roku 1964 byl castecne rehabilitovan, povysen na plukovnika v zaloze a 4 roky zamestnan ve statni letecke moci. Uplne rehabilitace se dockal az po listopadu 1989. V prosinci 1989 byl zvolen predsedou Sdruzeni zahranicnich letcu a spolu s plukovnikem Karlem Mrazkem stanul 31.3. 1990 v cele Svazu letcu. 1.5. 1990 ho prezident Havel povysil spolu s plukovniky Karlem Mrazkem a Pavlem Kocfeldou do hodnosti generalmajora v.v. a vyznamenal Radem generala M. R. Stefanika. V roce 1994 Fajtl obdrzel francouzsky rad Cestne legie. 8.5. 2000 pak dosahl sve nejvyssi hodnosti generalporucika v.v. a v roce 2004 mu prezident Klaus udelil nejvyssi cesky vojensky rad Bileho lva. 4.10. 2006 Frantisek Fajtl po nekolika mesicich stravenych ve stresovicke nemocnici umira.

Frantisek Fajtl je autorem rady knih, nektere jsou autobigraficke, jine jsou vzpominky na kamarady. Motivy jeho literarnich vzpominek byly vyuzity ve filmu Tmavomodry svet.

Dilo
Letecke povidky    1944
Pritel mraku    1946
Sestrelen    1947
Prvni doma    1974
Podruhe doma    1983
Vzpominky na padle kamarady    1980
Osud byl mym pritelem (lit. uprava memoaru radiotelegrafisty M. Vilda)    1985
Boje a navraty    1987
Valcil jsem v pousti (lit. uprava memoaru delostrelce R. Zdrahala)    1990
Bitva o Britanii    1991
Letal jsem s Tristatrinactkou    1991
Dva udery pod pas    1993
General nebe    1993
Hrdina stoleti    1994
Velel jsem stihacum    1997
Pouta nebes    2000
Z Donina do oblak    2002
Britsti letci v Sovetskem svazu (preklad)    1989
Zemreli jsme pro Anglii (preklad)    1993
clanky v casopisech Rozlet, Letectvi, Letectvi a kosmonautika, Hlas revoluce, Narodni osvobozeni atd.

Zdroj:wiki


Co budete potrebovat?

Na uvodnich souradnicich nic nenajdete, ale to jste asi cekali :-). Zde se nachazi ulice nesouci jmeno Frantiska Fajtla. Nejsem si uplne jist, zda vyber vyber byl uplne stastny…prijde mi to takova spojovacka odnekud nikam. :-(.  

 

Jak najit cache?

K nalezeni kese vam pomuze identifikace nize uvedenych fotoobjektu A-F, jenz souvisi s zivotni etapou Frantiska Fajtla mezi lety 1938-1945. Kazdy fotoobjekt nese v nazvu nejake cislo.

 

Po jejich identifikaci prejdete na ZJISTIT FINALNI SOURADNICE a prihlaste se takto:

JMENO: GC kod (teto kese velkymi pismeny)
HESLO: soucet  (soucet cisel A-F)

 

 

Additional Hints (No hints available.)