Skip to content

Mlekarna ve Strakonicich Multi-cache

Hidden : 10/24/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Mlékárna ve Strakonicích



Připravil jsem pro vás jednoduchou multinu se třemi zastaveními, která vám pripomene historii a slávu strakonické mlékárny.


madeta_stare_foto (106K) Mlékárenská výroba se začala v českých končinách rozvíjet po 2. světové válce. Již tehdy byla snaha o konzervaci a uchování mléka, v omezeném množství se v této době vyrábělo kondenzované mléko. Ale stále něco chybělo. Někdo přišel s nápadem sušení mléka, vhodného zejména pro kojence. První sušárna v českých zemích byla v Moravském Krumlově, kde vyráběli sušené mléko vesměs pro německou armádu. Mezinárodní organizace UNICEF, fond pro pomoc dětem při OSN, přišla s nabídkou - poskytnutí 3 zařízení na výrobu sušeného mléka Sunar určeného pro kojence. Tehdy městský národní výbor ve Strakonicích udělil povolení ke stavbě mlékárny. Psal se rok 1949.

Projektu a návrhu výrobní haly se chopil pražský ateliér Havlíčka a Hrubého. Jejich návrh byl zcela unikátní i po architektonické stránce, jen málo průmyslových staveb z této doby bylo tak vkusných (dle názorů řady fundovaných lidí byl závod po stránce architektonické perspektivní a unikátní pro desítky let).

Samotný provoz byl zahájen až 15.1.1953 z důvodu řady potíží. Jedním z nich byl zejména nedostatek vody a páry (tato situace se podařila vyřešit po uvedení nové teplárny do provozu) a byli nuceni nahradit výrobu Sunaru za sušení vajec, ktere byly využívány v pekárnách.

madeta_odber_vzoru (122K)V polovině 50. let otevřela mlékárna sedm vlastních sběren mléka, do kterých se až do roku 1959 sváželo mléko v konvích. Výroba konzumního mléka prošla obrovským vývojem zejména v obalové technice. Nejdříve se mléko dávalo do konvích a lahvích. Tyto láhve a konve byly vratné a v mlékárně byly zpočátku ručně myté, později byla zakoupena speciální myčka. Od roku 1959 se přešlo na balení do sáčků. Po reorganizaci průmyslu s mléčnými výrobky, kdy strakonická mlékárna patřila pod Jihočeské mlékárny, se začalo stáčet mléko do dnešních krabic.

Od počátku 60. let strakonická mlékárna úzce obchodovala s libanonským podnikatelem Amisem Tabbarahem z Bejrútu a byla odstartována výroba sušeného mléka TATRA určeného pro libanonský trh. Sušené mléko putovalo ze Strakonic na Střední východ v plechovkách o hmotnosti pěti liber, tedy 2 268 gramů a necelých čtyř liber, tj. 1 809 gramů. Design plechovek si navrhl sám libanonský odběratel. Z exportu sušeného mléka získávala strakonická mlékárna nemalé finanční částky. Tvrdí se, že za valuty ze Strakonic byla postavena mlékárna Olma v Olomouci.

Původním názvem strakonické mlékárny byl Národní podnik průmyslu mléčné výroby, tehdy bylo v celém státu pouze 5 podniků. V roce 1978 se strakonická mlékárna stává součástí jihočeských mlékáren, dnes známé pod názvem Madeta (tehdy se ke Strakonicím dále přičlenil provoz v Blatné).madeta-foto1-st13_denik-600 (49K) Roku 1972 instalovala mlékárna nové plnicí linky na konzumní mléko a smetanu v polyuretanových sáčcích, byla také rekonstruována máslárna a středisko pasterizace. Začátkem 80. let zprovoznila mlékárna dva nové příjmové tanky na mléko s obsahem po 100 000 litrech. Roku 1988 došlo ke kompletní rekonstrukci sušárenského provozu, výměně odparky a také k instalaci lecitizačního zařízení na výrobu rychle rozpustného instantního mléka. Roku 1993 došlo v mlékárně k požáru, který zničil sušicí věž a škoda byla vyčíslena na částku 4 000 000 korun.

Výrobky strakonické mlékárny:

- v počátcích sušení vajec
- specializace na výrobu sušeného mléka, dětské kojenecké výživy Sunar
- výroba konzumního mléka
- kromě sušeného mléka se během 50. a 60. let ve Strakonicích vyráběly také např. kakaové mléko Malcao, odtučněné mléko Ediko, sušené zmrzlinové směsi a pudinky
- v mlékárně se vyrábělo máslo, AB máslo, pomazánková másla různé příchuti, zákysy, kefíry a čerstvý sýr cottage
Specializace na výrobu sušeného mléka (výhodný exportní artikl od 60. let) zapříčinila zánik závodu. Pokles poptávky po sušeném mléku na evropském a světovém trhu, silná konkurence a v neposlední řadě dohadování zemědělců o cenách mléka byly mnohé důvody zániku, který nastal v roce 2009. V rámci Madety byla výroba sušeného mléka utlumena a přenesena do jiného provozu. Ani dlouholetý obchodní partner z Libanonu, který jistou dobu chtěl Madetu ve Strakonicích koupit, neměl o záchranu zájem.
V době své největší slávy Madeta ve Strakonicích zaměstnávala až 230 lidí, na konci závodu již jen 30 lidí. V počátcích výroby se zde zpracovávalo 70 000 litrů mléka denně, postupně se výroba rozrostla na 300 000 litrů a vyrobilo se až 25 tun sušeného mléka denně.

Samotná keš

Pro získání finálních souřadnic a odlovení multiny musíte projít tři stage, které nejsou od sebe příliš vzdálené. V okoli (zejména u 2. a 3. stage) může být "nepořádek" (někteří jsou holt pr...), za který já nemohu a omlouvám se za něj. K odlovu nijak nebrání, ale lepší dojem nepřináší. Poprosil bych vás o důkladné maskování a zacházejte s krabkou co nejšetrněji. Stačí pootevřít, vyndat a přiklopit. Přál bych si, aby co nejdéle sloužila.

1.STAGE:
N 49° 15.585
E 013° 55.153
A = maximální dovolená rychlost
B = počet písmen ve slově osobám, kterým je zakázán vstup do areálu

2.STAGE:
N 49° 15.564
E 013° 55.111
C = počet lamp na budově

3.STAGE:
N 49° 15.515
E 013° 55.128
D = ciferace všech čísel na ceduli (sečíst čísla a provést ciferaci - napr.: 3,30 hod = 3+3)
E = počet všech žeber na průčelí výrobní haly + 2 (pečlivě si prohlédni průčelí)


Finální souřadnice


N 49° 15. MAD'
E 013° 55. ETA'

M = B - (C + D)
A = (A - E)
D = (A / C) - D
E = C - (B / E)
T = E - (C + D)
A = C * (E / B)

kod = součet všech čísel finálních souřadnic vynásobený počtem svítidel nad průčelím
(info: zadejte správný kód a secvakněte zámek)



Přeji šťastný odlov :-)

Additional Hints (No hints available.)