Skip to content

Lukostrelecka Mystery Cache

This cache has been archived.

picavak: Bezpečnost nadevše. Uděláme místo pro další petku u pangejtu.

More
Hidden : 10/23/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá, i když možná trošku netradiční mysterka o lukostřelbě. Na úvodních souradnicích keš nehledejte. Naleznete zde pouze areál sportovní lukostřelby v Libichově.

 


Lukostřelba

Lukostřelba neboli střelba z luku je praktické lovecké a vojenské umění a z něj vzniklé sportovní odvětví, jehož tradice je stará desítky tisíc let. Jedná se o samostatné sportovní odvětví respektive o specifický olympijský sport. Obecně lze dnes lukostřelbu zařadit do sportovních činností, jejichž cílem je střílet co nejpřesněji z různých vzdáleností do terče a zásahy získat co nejvíce bodů.

Historie Lukostřelby

Objev luku je stejně starý jako objev ohně. Již před 50 000 lety můžeme nalézt první známky existence luků.K velkému zdkonalení a vylepšení se luk dostal o 9.000 až 10.000 let později - v této době se již objevují pazourkové hroty na šípy. Člověk objevil luk pravděpodobně tak, že si všiml ohnutého stromku a síly, s jakou se narovnává. Člověk tak usoudil, že spojení dvou konců dřeva napnutím spojujících vláken, na které vhodně přiloží malý "oštěp", mu ho dovolí vymrštit s mnohem větší rychlostí a přesností. Luky bývaly dlouhé okolo 2 metrů a šípy asi tak okolo 1m.

 Legendárním lučištníkem středověku se stal anglický zbojník Robin Hood, který byl obdivován i svými nepřáteli. Scherwoodský les byl jeho domovem, v němž prý přežil celou řadu anglických králů.Ve středověku se stal luk a šíp nutnou výzbrojí vojenských sborů. Za Karla IV. se stala lukostřelba cvičením pro každého. Byly pořádány střelecké soutěže a jejich vyvrcholením byli lukostřelecké slavnosti.


Lukostřelba jako moderní forma zábavy

Lukostřelbu jako zábavu a sport vždy dělali američtí trapeři a Skouti, kteří při výročí dobytí a osvobození Ameriky předváděli divadlo o válce osidlovatelů s indiány. Později se prostřednictvím YMCY a Junáka dostala novodobá lukostřelba na přelomu dvacátého století i k nám. Lukostřelba nechyběla ani na OH v Paříži v roce 1900. Střílela se zajímavá soutěž - napřed 33 metrů jedním směrem a potom na vzdálenost 50 metrů opačným směrem. Naposledy byla lukostřelba na OH v Antverpách v roce 1920. Poté trvalo dlouhých 50 let, než se lukostřelba jako jeden z nejstarších sportů vrátila na program OH. V roce 1931 byla také založena Mezinárodní federace lukostřelců „Federation Internationale de Tir a Larc"- zkratka „FITA". V roce 2011 byl původní název (FITA) změněn na lukostřelecká federace ,,World Archery"- zkratka ,,(WA)". Lukostřelbu dnes dělíme na terčovou, terénní, tradiční a 3D lukostřelbu


Terčová lukostřelba: Soutěž v terčové lukostřelbě probíhá obvykle pod širým nebem na travnaté ploše. V našich zeměpisných šířkách se jedná o letnísport.[zdroj?] Střílí se na vzdálenosti 30 m až 90 m. Existuje halová (indoor) lukostřelba, kde se střílí na 18 m nebo 25 m a závody probíhají v zimě v hale. Závodníci střílí po sadách, která se skládá ze 3 nebo 6 šípů. Po každé sadě se všichni střelci vydají k terčům, pro zapsání skóre a vytažení šípů. Na vystřelení každé sadu platí omezený časový úsek. Terče jsou tvořeny 11 soustřednými kruhy, které mají hodnotu od 1 do 10. Jedenáctý kruh je tzv. X, má hodnotu 10 a vyšší počet X rozhoduje při shodném nástřelu. Velikost (průměr) terče je závislá na vzdálenosti. Průměr terče se pohybuje od 40 cm do 122 cm.

Terénní lukostřelba: Je disciplína spočívající ve střelbě na terče rozmístěné na různé (i neoznačené, neznámé) vzdálenosti v přírodě - lesích, loukách a parcích. Jednou z hlavních výzev tohoto sportu je schopnost střílet z kopce i do kopce, nebo mezi stromy, která musí být spojena se schopností dobře odhadnout vzdálenost. Soutěž probíhá v přírodním prostředí, například na okraji lesa. Obvykle je závod dvoukolový, na 2 x 12 stanovišť. V prvním kole se začíná na terče umístěné do neoznačené vzdálenosti, v druhém kole jsou obvykle stanoviště pozměněna a je doplněna informace o vzdálenosti k terči. Na každém terči lukostřelci vyšlou k terči tři šípy.

Tradiční lukostřelba: Se provozuje luky, které vychází z historické předlohy. Luky mohou být vyrobeny z tradičních materiálů (dřevo, bambus, rohovina, šlachy ...), případně s použitím moderních materiálů (laminát, karbon ....). Luky nejsou vybaveny stabilizátory ani mířidly. Většinou se vyžadují dřevěné šípy. V České republice probíhá několik soutěží v tradiční lukostřelbě pořádaných zájmovými sdruženími či dobrovolníky. Disciplíny na soutěžích jsou různorodé, s důrazem na všestrannost (střelba na pevné či pohyblivé cíle, často s časovým limitem a měnící se vzdálenosti) a mohou se lišit v závislosti od organizátora nebo charakteru soutěže. Mezi nejznámější soutěže v tradiční lukostřelbě patří Lukohrátky, Všetický Letní Naadam, První jarní šíp a další

3D lukostřelbaněkdy také 3-D lukostřelba, je druh sportovní lukostřelby, jejímž hlavním rozpoznávacím znakem je střelba na 3D figuríny zvířat v životní velikosti, odtud tedy název "3D". Soutěž vždy probíhá v přírodním prostředí, často v relativně náročném terénu. Střelci se pohybují po trati sestavené z jednotlivých stanovišť - 3D terčů. Většinou má střelec na terči pouze 1 výstřel. Vždy se střílí na neznámou vzdálenost k terči. Počet terčů v závodě mírně liší a je rozmezí 24 až 32 terčů. Počet závisí na pravidlech dané asociace, podle jejíchž pravidel se závod koná. V ČR tyto závody pořádají dvě asociace - jak podle pravidel IFAA, tak i podle pravidel WA. Ve světě je ještě několik dalších asociací (v Evropě HDH-IAA, v USA - IBO...) s mírně rozdílnými pravidly. Nutno ještě poznamenat, že např. v Rakousku a Německu tato disciplína velmi rychle nabývá na popularitě na úkor terčových (papírových) disciplín.


Luk

Luk je střelná zbraň. Skládá se z ramen, madla, butonu, a dalších věcí (Např. zaměřovač, stabilizátory...) Luků existuje velké množství. Liší se konstrukcí, použitými materiály i účelem, ke kterému jsou vhodné. Máme luky Reflexní, holé, nebo také kladkové.

Jednoduchý luk: lučiště tvoří jednoduchý, obloukovitě prohnutý kus dřeva či jiného materiálu (bambus, šlachy, rohovina, dnes laminát a plasty), je zřejmě nejstarší a historicky i geograficky nejvíce rozšířená dalekonosná zbraň. Jednoduché luky lze rozlišit podle délky na dlouhé a krátké, podle materiálu nebo podle tvaru, jaký má luk na průřezu, ten může být kruhový, eliptický, ve tvaru D, trojúhelníkový nebo více či méně zploštělý. Materiálem bylo v Evropě tisové či jilmové dřevo, v Asii bambus, v Jižní Americe palmové dřevo, v Severní Americe dřevo cedru, hickory nebo ořešáku.

Kladkový luk: je moderní druh luku, používaný při sportovní lukostřelbě a rovněž k lovu zvířat. Na obou koncích lučiště jsou kladky, které rozdělují napínací sílu rovnoměrně na celou délku napnutí, čímž zvyšují rychlost a dolet šípu, přesnost, ale i, vzhledem ke snížení napínací síly a menšímu zpětnému rázu, též zlepšují přesnost střelby. Kladky po napnutí tětivy převezmou její zpětný tah a střelec necítí v prstech tak silný odpor, což mu usnadňuje zamíření. Bývá vyroben většinou z plastu nebo karbonových materiálů. Lovecké kladkové luky bývají opatřeny mířidlem.

Reflexní luk: vyznačuje se dvojitým prohnutím lučiště, které může být symetrické. Reflexní luky se označují také jako složené, protože bývají často složené z vrstev rohoviny a dřeva, pevně slepených a svázaných dohromady. Dnešní sportovní luk, který se nazývá „Standardní“ (je nekladkový). Také se používá název “Olympijský”, protože se s tímto typem luku střílí na současných olympijských hrách.

 


Šíp

Skládá se z dříku (ratiště), hrotu a hlaviště (končíku) s vodícím žlábkem pro tětivu. Často bývá opatřen opeřením (křidélky), které šíp stabilizují a zlepšují tak jeho letové vlastnosti. Šípy se rozlišují především podle délky a podle tvaru hrotu. V minulosti byly šípy vyráběny zpravidla ze dřeva, bambusu  nebo rákosu. Dnes se ke sportovním a loveckým účelům používají šípy hliníkové, duralové nebo karbonové. Délka šípu může dosáhnout až 300 cm (hlavně v Amazonii), šípy v Evropě jsou dlouhé jen 60–70 cm. Opeření šípu se tradičně vyrábí z ptačích per, u moderních loveckých a sportovních šípů může být i z plátků celuloidu, gumy, nebo plastu. Křidélka bývají většinou dvě až tři. Zvláštností je spirálovitě vinuté opeření šípů, které uvádí šíp do rotace, takže funguje při navádění šípu podobně, jako vývrt v hlavni kulovnice. Opeření šípu zvyšuje jeho stabilitu a letové vlastnosti, může však i chybět. Hroty šípů se původně vyráběly z kostí, zvířecích drápů a zubů, ale i ze dřeva, tvrzeného nad ohněm nebo ostře seříznutého bambusu, méně často z kamene. Později převládly kovy, jako bronz, železo a ocel, dnes se vyrábějí z nerezové oceli, titanu či speciálních slitin. Nejčastější tvar hrotu loveckého šípu je trojúhelníkový, s jedním nebo dvěma protihroty, znesnadňující jeho vytažení z rány. Časté jsou i hroty kuželovité (hlavně u sportovních šípů) a listovité (kopinaté).


JAK NA KEŠ ?

Pro nalezení keše ti pomůže tento obrázek lukostřelce. Krabička je umístěna na lučišti těsně pod spodním okrajem držadla. I když je místo finálky jasné, přesto pro ověření přikládám geocheck s tolerancí a mapkou lokality. 

 

Po všech zdejších komunikacích je velký provoz, a proto dbejte zvýšené opatrnosti při odlovu !!!


Additional Hints (Decrypt)

cbhmvw znch, trbpurpx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)