Skip to content

Zvonicka multi / Ringing multicache Multi-cache

Hidden : 9/20/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


English version:here.

Na uvedených souřadnicích samozřejmě keš nehledejte, zde začne naše procházka (asi na 30 minut). A pokud můžeme radit, pečlivě si před odlovem přečti celý listing! (Nebo aspoň začátek a důležité informace u Finálky!!! ;o)) Ať pak nejsi překvapen/a a vše můžeš dopředu naplánovat.

Předem Tě chceme upozornit, že tato multinka nebude pro každého (výšky, buď vstupné, nebo ranní vstávání a omezení v čase, kdy se dá keš ulovit)! Na druhou stranu se snad dozvíš něco nového, netradičního a na konci Tě odmění pěkným pokladem. Nebudeme Tě zatěžovat zbytečnostmi, ale přeci jen keš zakládáme kvůli tomu, aby ses něco dozvěděl/a. Sami nemáme rádi nic v listingu a na konci nevyfouklou PETku.

Vše vyřešíš při procházce centrem královského věnného města Mělník.

!!!Keš lze vyzvednout jen v určitých dnech a hodinách!!!

Odlov je možný v otevírací době věže (placený vstup) a také v době, kdy se zvoní, v tom případě za něj nemusíš platit a čeká Tě netradiční zážitek.

Placený vstup:

Volný vstup bez placení se zvoníky!

Každá neděle:

  • 8:40 sraz pod věží - zvonění od 9:00 (10 min) na všechny 3 zvony.
  • 11:40 sraz pod věží - zvonění od 12:00 (10 min) na všechny 2 zvony.

Pokud chceš keš odlovit a zúčastnit se zvonění, ale nedělní 9. hodina ráno je pro Tebe vražedná, dej si keš do watchlistu. Pokud o zvonění v jiný čas (den) víme předem, napíšeme Write note a Tobě pak přijde na mail upozornění.

Cílem této kešky je seznámit Tě se zvonicemi, kostely, jejich zvony v centru města Mělníka a s mělnickými zvoníky, kteří na zvony zvoní a starají se o ně. Deset zvoníků a tři zvoničky (zvonice) (akt. 10/2020) dávají dohromady partu mělnických zvoníků, kteří pravidelně ve městě a v jeho okolí zvoněním svolávají věřící do kostelů, zvoní při různých slavnostech a o svátcích. Vše dělají dobrovolně, bez nároku na peněžní odměnu. Krom zvonění se věnují i opravám zvonů a jejich příslušenství. Proto můžete během týdne na Mělníku slyšet až 7 zvonů. Většinu z nich zprovoznili a jejich příslušenství opravili právě zvoníci a tak nejen v neděli oživují staré tradice, ale i atmosféru města.

Výsledky jejich snažení můžete slyšet (případně po domluvě vidět):

Neděle:

  • Evangelický kostel Mělník

8:30 (8 min) 2 zvony

  • Chrám sv. Petra a Pavla Mělník

9:00 (10 min) 3 zvony

12:00 (10 min) 2 zvony poledne

  • Dřevěná zvonice u kostela sv. Ludmily

17:30 (5 min) 1 zvon

Úterý:

  • Kostel čtrnácti svatých pomocníků (Kapucínský kostel) Mělník

17:30 (10 min) 1 zvon

Pátek:

  • Kostel čtrnácti svatých pomocníků (Kapucínský kostel) Mělník

17:30 (5 min) 1 zvon

1. sobota v měsíci:

  • Kostel sv. Jiljí v Lužci nad Vltavou

15:30 (10 min) 2 zvony

 

Zvoní i jinde při slavnostech v okrese Mělník, ale zvonili a opravovali zvony třeba i na Jičínsku, Mladoboleslavsku, v Praze.

 

Teď také něco málo o samotném zvonu:

 

Zvon je samozvučný bicí nástroj kalichovitého tvaru, sloužící ke svolávání věřících k modlitbě nebo jiné signální funkci. Je tvořen tělem zvonu a srdcem, které je zavěšeno uprostřed těla zvonu a je pohyblivé.

Zdroj: Kybalová L., Lunga R., Vácha P. : Pražské zvony, 2005

 

Zvonění má velkou tradici. Zvon v historii doprovázel člověka celým životem - zvonil při narození nebo křtu malého dítěte, svolával lidi na mši, do roboty na pole, z roboty z pole, zvonil napadení země cizími vojsky, ohlašoval příjezd krále do města, požáry, povodně, zvonění tzv. hrany nebo umíráčku se zvonilo při úmrtí osoby a nakonec doprovázel zvuk zvonu i zemřelého na jeho poslední cestě k Pánu. Zvonívalo se proti bouřkám a krupobití. A jistě všichni známe zvonění klekání ze Svěrákova filmu Na samotě u lesa ;o)

Bohužel až ¾ zvonů nám sebraly obě světové války, kdy se ze zvonoviny dělala děla. Takto to vypadalo v Praze na Maninách, kam se svážely zvony z Čech, které pak na lodích putovaly do Německa, kde byly přelity na děla. Možná jsou na fotce zabrány i některé zvony z Mělníka, neboť ty byly odvezeny také, některé se pak po válce naštěstí vrátily.

Zdroj: Manoušek P. R.: Zvonařství, 2006

 

Všechny informace jsme čerpali na:

www.melnictizvonici.cz

www.saletini.cz

Pokud chcete sledovat práci Mělnických zvoníků, pak nejlépe na následujícím odkaze, tam se také dozvíte, kdy se bude zvonit na chrámové věži a v okolí Mělníka:

https://www.facebook.com/Melnictizvonici

 

U všech správných vícečíselných odpovědí, proveď cifraci!! Např: 1879=> 1+8+7+9=25 => 2+5=7

Zastávka 1 – Evangelický kostel

N 50°20.978, E 014°28.822

 

Evangelický kostel je jednolodní stavba na téměř čtvercovém půdorysu. Hlavním průčelím se obrací do křižovatky Pražské a Krombholcovy ulice. Je obklopen někdejším evangelickým hřbitovem.

Vnějšek i vnitřek stavby je proveden jednotně v eklektické novorenesanci s prvky klasicismu. Nad hlavním průčelím se tyčí hranolová věž s jehlancovou střechou. Vnitřní prostor kostela je plochostropý, se štukovými rámy a zrcadly na stěnách i stropě. Celou šířku lodi nad hlavním vstupem zakrývá varhanní kruchta.

Ve věži kostela se před válkou nacházely původně 3 zvony. Nyní se zde zvoní jen na dva zvony J. A. Komenský a mistr Jan Hus. Menší z nich mistr Jan Hus byl ulit zvonařem R. Heroldem v Chomutově roku 1935. Větší zvon J. A. Komenský ulil Peter Hilzer, K.uK. Hof-glocken Ciesser v Wiener Neustadtu roku 1897. Třetí nejmenší zvon Blahoslav byl za války zrekvírován.

Tvým úkolem při procházce bude zjistit z cedule na fasádě kostela vedle vstupu, v kolik začíná mše! = A

Pak zjistíš, kolik cípů má hvězda na fasádě kostela nad jeho vstupem (pod nápisem "POKOJ VÁM"). = B

A posledním úkolem zde bude zjistit 4místné číslo na fasádě kostela nad jeho vstupem. = C

 

Zastávka 2 – Dřevěná zvonice

N 50°21.024 E 014°28.655

 

Dřevěná zvonice patřící ke kostelu sv. Ludmily byla postavena v době, kdy kostel velmi chátral a to z důvodu nedostatečné údržby. Byl proto pozván architekt Antonín Wiehl, který se nejen postaral o rekonstrukci kostela, ale navrhl novou dřevěnou zvonici, do které by mohly být umístěny zvony, které na hřbitov neodmyslitelně patří. (V parku u dřevěné zvonice se nachází bývalý hřbitov).

Do nové dřevěné zvonice zhotovené podle návrhu architekta Antonína Wiehla byl zavěšen Brikcího zvon z roku 1598. Druhý zvon, přelitý roku 1822 zvonařem Karlem Belmannem v Praze byl zrekvírován v první světové válce.

D = Kolik celých schodů ve schodišti (ten utopený v zemi nepočítej) vede do dřevěné zvonice? 

(Park bývá v zimních měsících uzavřen, ale i přes vrata dokážete jistě schody spočítat.)

 

Zastávka 3 – Kapucínský klášter

N 50° 21.195 E 014° 28.507

 

Kostel vybudovaný řeholníky z řádu kapucínů je velmi dobře dochovaným sakrálním prostorem pozdního baroka. Postaven byl v letech 1752–1753 a bratřím sloužil až do násilné likvidace kláštera v roce 1950.

Klášter kapucínů je poslední dům v podloubí na severní straně mělnického náměstí. Postaven byl ve 2. polovině 14. století. Středověký původ stavby dodnes dokládá její úzká a protáhlá parcela, mázhaus v přízemí i středověké, ve skále vytesané sklepy o několika úrovních. Příchod kapucínů v roce 1750 vyústil v rozšíření areálu o nově zbudovanou dvoupodlažní stavbu, která vyrostla na místě zahrady a sloužila jako zázemí řeholníků. Měli zde své cely, knihovnu a společnou jídelnu. V klášteře se také nacházel hospic, tedy nemocnice a útulek pro potřebné.

Ve sklepení pod kostelní podlahou se v dřívějších časech pochovávali zemřelí členové řádu klášterního; dosud se zde nalézají rakve s kostrami.

V sanktusní věžičce se nachází jeden zvon sv. Barbora, která byla jednou ze 14 svatých pomocníků, kterým je kostel zasvěcen. Zvon má na sobě reliéf Panny Marie na jedné straně a na druhé je reliéf sv. Barbory. Byl ulit Franciusem Antoniusem Franckem (Františkem Antonínem Franckem) v Praze, jak se můžeme dočíst na zvonu z nápisu: FRANCISCVS ANTONIVS FRANCK EM FVDIT PRAGA

Nad hradbami je kostel s věžičkou. Co je u kříže na sanktusní věžičce? Vše je dobře viditelné z vypočtených souřadnic nebo ze dvora Regionálního muzea N 50°21.172, E 14°28.491.

  • Kohout E =1
  • Nic E= 8
  • Klečící kapucín E= 3   

 

Zastávka 4 – Kapucínský kostel

N 50° 21.160 E 014° 28.473

 

Vedle vstupu do kostela je deska věnující se kapucínskému kostelu a klášteru.

Nás zajímá číslo na posledním řádku této desky, ze kterého vznikne číslice = F

Kontrolní součet čísel A+B+C+D+E+F=38

 

Finálka

N 50° 21.(A-A)(C-F)(E) E 014° 28.(C-E)(A-B)(C-D+E)

 

Je vcelku asi jasné, kam asi povedou Tvé další kroky za zvony a zvoníky. Zde se mění tvé hledání z horizontální polohy do vertikální ;o)

Pokud chcete vědět, jaký je aktuální výhled z věže, můžete se podívat na následující odkaz: http://www.zvonici.cz/obsah/webkamera-komory

Odlov je možný v otevírací době věže (placený vstup) a také v době, kdy se zvoní, v tom případě za něj nemusíš platit a čeká Tě netradiční zážitek.

Placený vstup:

Vstupné:

  • DOSPĚLÍ 50,- Kč (2 EUR)
  • DĚTI 25,- Kč (1 EUR)
  • VSTUPNÉ 2 + 2 (2 dospělí a 2 děti) 100,- Kč

Volný vstup bez placení se zvoníky!

Každá neděle:

  • 8:40 sraz pod věží - zvonění od 9:00 (10 min) na všechny 3 zvony.
  • 11:40 sraz pod věží - zvonění od 12:00 (10 min) na všechny 2 zvony.

V tyto časy máš možnost přijít před vstup do věže, kam Tě dovedou souřadnice. A počkat na zvoníky, kteří půjdou do věže a slušně je požádat o odlov kešky. Zvoníci o keši ví a odlov Ti jistě umožní. Postup odlovu bude záležet na čase do zvonění. Je tedy potřeba dbát rad a instrukcí zvoníků!!! Každopádně budeš mít dost času na sběr indicií i samotný odlov. Zúčastníš se ale ručního zvonění. Tento nevšední zážitek bude Ti náhradou za ranní vstávání a je to možnost pro Ty, kteří nechtějí platit vstupné.

Chceme jen upozornit, že majitel objektu (farnost tedy správce farnosti) o keši ví, stejně jako zvoníci, které zde občas můžeš vidět. Keš zde může být umístěna pod podmínkou, že s ní nebudou problémy!!

Samotný odlov:

Ve věži chrámu sv. Petra a Pavla jsou tři zvony. Cestou kolem nich potkáte cedulku na železné traverze s údaji o nich. Dva nejstarší zvony sv. Petr a Pavel a sv. Václav a Ludmila jsou z roku 1690 od zvonaře Jeana Pricqueye.

Nás zajímá kolik váží zvon sv. Petr a Pavel v kg. G

Nejmladší zvon, poháněný elekromotorem, je z dílny Petra Rudolfa Manouška a byl ulit roku 1992, jmenuje se sv. Anežka a Zdislava, kdy byl tento zvon vysvěcen? = H

A to je vše! Máte 9 čísel A až H. Kontrolní součet čísel A+B+C+D+E+F+G+H=46

Otázkou je, kde najdeš keš, že? Nebudeme Tě posílat odspodu počítat schody, i když nás to také napadlo ;o) Vše budeš mít cestou dolů od cedulky s údaji o zvonech. Prohlídni si v klidu Mělník a okolí z ochozu věže, prohlédni si hodinový stroj (nejpřesnější hodiny na Mělníku - stará se o ně hlavní zvoník), případně si užij zvonění. Cestou dolů od hodin (až za tabulkou s informacemi o zvonech) se zastav na větším schodě na začátku točitých schodů hned u zvonu sv. Václava a Ludmily (Jistě víš, který zvon to je!!) a odtud jdi dál dolů (A+B+H+E+1) schodů. Na místě posledního počítaného schodu se hned zastav a podívej se směrem do tmy. A je Tvá!! Už jen vědět čísla GECF ;o) Moc počítání až do konce, viď?! My máme matiku rádi ;o) V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEVSTUPUJ NA SCHODY ZA PROVAZ A CEDULKU ZÁKAZ VSTUPU. Vstup ke zvonům je monitorován kamerou!!! Měl bys zbytečné problémy! ;o)

Snad se vám naše multinka líbila, dozvěděli jste se něco nového a budete mít třeba i nové a netradiční zážitky.

Pokud chceš keš odlovit a zúčastnit se zvonění, ale nedělní 9. hodina ráno je pro Tebe vražedná, dej si keš do watchlistu. Pokud o zvonění v jiný čas (den) víme předem, napíšeme Write note a Tobě pak přijde na mail upozornění. V případě nejasností nebo nějakých dotazů nás klidně kontaktuj přes profil nebo na mail zvonik.zvonicka@gmail.com

PS pro začátečníky: V keši jsou občas CWG (Dřevěná kolečka) na výměnu (mění se 1 : 1, tedy kus za kus, jako všude a vždy!!) - velikostí se krabka hodí i na drobnější TB (Travelbugy - jakákoli věc s plechovou cedulkou s kódem) nebo GC (Geocoin - většinou věc mincovitého tvaru s kódem)- ty se přenášejí mezi keškami a plní se jejich úkol! Přečti si na odkazech, jak se s nimi zachází, pokud si na to netroufneš nebo nemáš vlastní CWG, nech je v keši pro ostatní, kteří ví, co s nimi!! Díky ;o)

 

Additional Hints (Decrypt)

Wfrz gra zrafv n iynfgar molgrpal.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)