Skip to content

NÁVŠTĚVNÍ DEN: GOTICKÁ TVRZ CUKNŠTEJN Event Cache

This cache has been archived.

PŘESEKA: [b][i][red]... nastal čas na zaslouženou archivaci listingu tohoto vydařeného "středověkého" eventu.

Budu se těšit, že se v roce 2015 sejdeme na nějaké jiné lokaci podobného typu [;)]

More
Hidden : Saturday, October 25, 2014
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Flag Counter



NÁVŠTĚVNÍ DEN:
GOTICKÁ TVRZ CUKNŠTEJN
Soukromá tvrz v Terčině údolí u Nových hradů.

***25. 10. 2014 *** 14:00 – 17:00 SELČ***

KAPACITA PROHLÍDKY JE PLNÁ !

SOUČÁSTÍ EVENTU JE KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA TVRZE !



POZDNĚ GOTICKÁ TVRZ CUKNŠTEJN

Na další event z cyklu „Návštěvní den" vás opět zvu do jednoho velmi zajímavého, památkově chráněného objektu. Tentokrát, díky vstřícnosti soukromého majitele objektu, zavítáme do zrekonstruované tvrze Cuknštejn, která již po staletí stojí na okraji vsi Světví. Vlastní tvrz se nachází na nevýrazném návrší v okrajové části přírodní památky Terečino údolí. Tvrz kačeři jistě znají minimálně z odlovu několika keší, které v jejím okolí existují, ale pro neznalé připomínám, že nejlépe je přístupná pěšky či na kole po červené turistické značce na trase mezi Novými Hrady a Horní Stropnicí. Ke tvrzi vede pouze nezpevněná komunikace lemovaná kaštanovou alejí z vísky Světví. Další možností je pak pěší cesta přímo z Terčina údolí nebo po panelce ze vsi Humenice a déle po hrázi stejnojmenné přehrady.



První tvrz ve Světví si, nejspíše již někdy ve 14. století, vystavěl rod Žestovců ze Světví. Roku 1383 jsou totiž připomínáni vladykové Petr a Zachař ze Žestova. Díky jednomu z nich, respektive skrze Petrova syna Oldřicha se zdejší zboží (po husitských válkách) dostává do majetku Erazima z Michnic a Janka Žestovce ze Svéboh. Někdy ve třetí třetině 15. století pak celý majetek získal Erazimův syn Vilém Pouzar z Michnic, který v letech 1488 a 1491 dal vystavět základ současné (druhé) tvrze u Světví - dnešní Cuknštejn. Pouzarové z Michnic patřili tou dobou ve zdejším kraji k vlivnějším rodům. Mimo Cuknštejna drželi také tvrze v nedaleké Olešnici i Svébohách a k tomu několik vesnic a dvorců v okolí. Roku 1491, se tedy již Vilém psal "seděním na Cukenštejně" a známější vilémův strýc Oldřich Pouzar z Michnic po jeho smrti (roku 1496) zdědil novou tvrz jakož i všechny jeho statky. Tzn. poplužní dvůr, mlýn s vesnicí Světví a k dědictví přináleželi také mnohé vesnice (např. Kroncov, Michnice, Klení, Lniště, Římov, Sedlec, Strachnovice, tvrz Svébohy i vzdálenější Kočín). Jako úředník na Pražském hradě si zřejmě vedl natolik dobře, že si mohl dovolit dát, po požáru roku 1543 zhotovit zvon do chrámu sv. Víta a další zvon pak pořídil i do staroměstského kostela Panny Marie před Týnem. Býval často přítomný na panských sněmech a obratnou finanční politikou rozmnožoval svůj majetek. Když v Praze zemřel byl pohřben na Hradčanech do chrámu sv. Víta (1545).

Po smrti Oldřicha Pouzara z Michnic získal Cuknštejn jeho syn Svojše a ten pak, opět dědictvím, přešel na jeho vdovu Lidmilu z Dlouhé Vsi (1570). Když i ta, o dva roky později, umírá její majetek přechází na její příbuzné. V letech 1588/92 už však patří Cuknštejn Pavlu Boubínskému z Újezda a od roku 1597 se majitelem panství stává další známá postava té doby - rytíř Jiří Kába z Rybňan (tou dobou, mimo jiné, také vlastník známé Červené Lhoty a dvořan Rožmberků). Tvrz vlastní spolu se svojí manželkou Kateřinou z Malovic, ale celá rodina v období stavovského povstání (1618) prchá do Třeboně, kde také roku roku Jiří Kába umírá (1620). V době jeho nepřítomnosti zabírá opuštěnou tvrz vítězná císařská armáda a celý majetek je značně zpustošen. Následně je panství, za věrné služby, darováno do majetku císařského generála. Tím není nikdo jiný než Karel Bonaventura de Longueval Buquoy. Původně samostatný statek je posléze připojen k jeho sousednímu novohradskému panství a již nikdy se neosamostatní. Buquoyové sice vypálenou tvrz opravili, ale využívali ji již pouze k ubytování svých úředníků a zaměstnanců. Roku 1945 je Cuknštejn rodu Buquoyů konfiskován a jeho osud se podobá mnohým jiným památkám. Není side dán v plen některému zemědělskému družstvu, ale když je tvrz (která koncem 50. let 20. století patří MěNV v Českých Budějovicích) upravována pro potřeby odborářské rekreace vede to ke zničení či překrytí některých, po staletí dochovaných autentických stavebních prvků (omítky, výmalba, dveře, okna). Tvrz v té době dostává nové vnitřní příčky (naštěstí jen z heraklitu), podlahy z litého betonu nebo dlaždic a sklepení se dál plní harampádím a odpadem všeho druhu. Po celá 70. a zejména pak 80. léta 20. století pak tvrz chátrá a nakonec se dostává do majetku města Nové Hrady. To se po roce 1990 dlouho (a marně) pokouší získat investora pro přestavbu tvrze na hotelové či lázeňské zařízení. Velkolepé plány naštěstí nikdy nevyjdou a tak je tvrz v roce 2000 prodána novému majiteli za cenu větší rekreační chalupy. Tento, ve své době velmi kritizovaný prodej, se nakonec ukázal jako šťastná volba protože tvrz našla v panu Tomáši Pekovi z Prahy skutečně důstojného majitele, zachránce i zvelebitele.

Význam Cuknštejna, této po dlouhá léta opomíjené stavební památky, spočívá zejména v tom, že se jedná o ojediněle dochovanou formu přechodového typu pozdně gotického sídla venkovské šlechy, které díky příznivé shodě okolností neprošlo žádnou výraznější přestavbou v pozdějším období své existence. A tak zatímco předchozí (starší žesťovecká) tvrz je sice písemně doložená, ale dodnes nebyla lokalizovaná (je dost pravděpodobné, že u stála u jednoho z rybníčků nedaleko dnešní tvrze) vlastní tvrz Cuknštejn, která bývá v literatuře často označovaná i za gotický hrádek, nám i dnes vypovídá o tom, jak honosně mohlo vypadat sídlo menší šlechty před dobou renesance a přestavby mnoha tvrzí na pohodlnější zámky.



O tom, jak tvrz vypadala před rokem 1492 nemáme přesvědčivé důkazy, ale na základě archeologických nálezů bylo místo okolí tvrze skutečně, již od 13. století trvale obydlené. Hospodářské objekty v okolí tvrze byly většinou zbořeny na konci 19.století a pak se zde prakticky celé století nic nedělo. Po koupi tvrze začal Tomáš Pek nejprve s průzkumem a rekonstrukcí příkopu i valu tvrze. Následně (v letech 2001/2) došlo na opravu střeních konstrukcí a k obnově vnitřních prostor tvrze. V roce 2003 následuje obnova omítek, je zrekonstruováno i na nádvoří a právě při této příležitosti došlo na několik velice překvapujících objevů. Pod vrstvou pozdějších zazdívek a omítek se objevila gotická okna a další stavební detaily, o kterých nikdo nevěděl. Největším objevem, a překvapením i pro odbornou veřejnost, se stal významný objev původní gotická kaple včetně pozůstatků freskové výmalby. Fresky byly patřičně restaurovány a tak budete moci na vlastní oči spatřit unikátní scény s ukřižování sv. Kryštofa, znak Rožmberků (i když tomuto rodu panství nikdy nepatřilo) etc. V letech 2004 až 2006 došlo na zrestaurování omítek i u ostatních dalších místností, proběhla oprava opěrné zdi, a v této nikdy nekončící činnosti pokračuje nynější majitel i nyní. k získávání finančních prostředků na obnovu tvrze, mimo jiné, využívá i zájmu filmařů. Ještě před první větší rekostrukcí zde byla natáčena pohádka Královský slib (2000) a v létě 2008 následoval film Ať žijí rytíři! Během druhého natáčení získal Cuknštejn kulisu vstupní věže s bránou a padacím mostem - snímky z natáčení můžete shlédnout v odkazu na související webové stránky.




Díky tomu, že zdejší kraj byl, ještě v nedávné minulosti, střeženou oblastí na pomezí socialistického bloku byla celá tvrz, po dlouhá desetiletí od konce 2. světové války, ušetřena větších stavebních úprav a tak je dnes tvrz k vidění v téměř autentické podobě. Stavební vývoj objektu se totiž prakticky zastavil již v onom 16. století, kdy k původní menší tvrzi bylo přistavěno její nynější severní a vstupního křídlo, které zcela pohltilo starší věž. Toto křídlo bylo zčásti vestavěno do vodního příkopu, který se tím zúžil, ale přesto byl stále plně funkční a do tvrze vedl padací most. Poslední stavební částí tvrze se pak stala mohutná osmiboká nárožní věž. Stejně jako ve středověku jsou i dnes místnosti v patře přístupné přímo z gotického ochozu se symetrickým schodištěm, zatímco do přízemních místností a sklepení se vstupuje přímo z nádvoří tvrze.

Jak se při návštěvě budete moci sami přesvědčit, je Cuknštejn skutečně, až na několik drobností vystavěn v gotickém slohu. Svědčí o tom například i původní prévet neboli výsernice a také mimořádně ceněná kaple. Poblíž Cuknštejna existovala na konci 15. století také malá stejnojmenná víska. Jako pustá je uváděna již roku 1654, zanikla tedy nejspíše v průběhu třicetileté války



Již téměř 14 let je tedy tvrz v soukromém držení Tomáše Peka z Prahy, který se vlastně stal nejvýznamnějším zachráncem i objevitelem této vzácné stavební památky. Díky jeho iniciativě a úsilí může být Cuknštejn právem nazýván perlou mezi památkami svého druhu. Pokud vás zajímá historie našeho okresu a středověká architektura, případně si jen rádi uděláte zajímavý výlet, neváhejte a přihlaste se - tento event je zde právě pro vás…






JAK BUDE EVENT PROBÍHAT ?

Všechny přihlášené účastníky žádám, aby se shromáždili ve 14:00 hodin do prostoru před hlavní bránou – vstupem do tvrze. Zde od vás budu vybírat vstupné , bude tu pro vás k dispozici logbook a v případě zájmu i eventová CWG. Následně si dovolím položit vám několik kvízových otázek. Kdo z účastníků eventu na ně bude, jako první, znát správnou odpověď, tak ten ode mne, za odměnu, obdrží ještě jedno ze dvou druhů speciální (neprodejní) eventové edice CWG. Jakmile někdo, za své správné odpovědi v kvízu, získá oba druhy CWG již dál nesoutěží !
Na úvod eventu také vyhlásím jeho „NEJ“ návštěvníky.


Vstupné bude pro tento event jednotné pro všechny návštěvníky bez rozdílu:

- děti do 6-ti let (bez CWG) = zdarma
- vstupenka s jedním kusem datumového CWG = 80,-
- vstupenky se základní sadou CWG (4 druhy) = 100,-

Počet účastníků - maximum účastníků pro tento „návštěvní den“ stanovuji, po dohodě s majitelem tvrze, na 70 přihlášených osob.


Z tohoto důvodu, vás všechny předem žádám - již při přihlašování zvažte, zda se skutečně chcete a budete moci této akce zúčastnit. Neblokujte zbytečně místo někomu jinému. Současně upozorňuji, že event není, svým charakterem, úplně vhodný pro děti mladší 6-ti let, ale zúčastnit se samozřejmě může i váš kačerský dorost.




Ve 14:30 se spolu s naším průvodcem, kterým bude sám majitel tvrze, vydáme na prohlídku interiérů tvrze – pokud nás bude více tak se (z prostorových důvodů) rozdělíme na dvě skupiny, které prohlídku absolvují postupně. Vlastní komentovaná prohlídka bude trvat cca 60 minut. Focení bude možné pouze na nádvoří tvrze – ne v interiérech jako je kaple apod.

Po opuštění prostor tvrze bude oficiální část tohoto eventu ukončena.

Případné časové změny, a jiné důležité informace, k tomuto eventu se dozvíte pomocí oznámení Annoucement.









EVENTOVÁ CWG


K dispozici budou, pro všechny sběratele dřevíček a zájemce o památku na tento event, minimálně 3 různé druhy eventových CWG. Je na vás zda si, spolu se vstupenkou, vyberete jedno CWG nebo celou sadu. Prodej všech CWG (mimo sadu) bude za standardní cenu 10,-/ ks, a to až do jejich vyprodání. Eventová edice je limitovaná maximálně 50-ti kusy od každé prodejní varianty a tak těm z vás, kteří chcete mít jistotu, že si domů odnesete přesný druh i počet CWG, doporučuji objednat si je předem přímo ve vašem WA logu.

Další dva druhy, speciálních neprodejních, CWG z této eventové edice získá pouze 10 účastníků eventu. K mání budou tato CWG, jen a pouze, za vaše včasné a správné odpovědi na kvízové otázky.
Počet výherních CWG (jsou dva různé druhy) omezuji na 2 kusy / jeden nick. Důvod je jednoduchý, nechci aby nějaký kačer historik "vyzobal" všechna soutěžní kolečka a na ostatní už pak nic nezbylo.

Zcela speciálních CWG ještě obdrží čtyři "Nej..." kačeři přítomní na tomto eventu. V čem bude to "Nej" spočívat se dozvíte až na místě samém.




JAK SE NA EVENT PŘIHLÁSIT ?


Každý zájemce o účast na eventu se zapíše formou logu Will Attend do kterého je nutné jmenovitě (nebo nickem) uvést počet vámi přihlašovaných osob. Maximální počet přihlášených účastníků pod jedním WA logem omezuji na 3 nicky nebo 4 osoby (případně jednu rodinu lovící pod společným nickem).

Stop Stav bude vyhlášen po dosažení celkového počtu 70 přihlášených osob - všichni ostatní zájemci pak již budou evidováni jen jako eventuální náhradníci, ale budou se samozřejmě moci zúčastnit (bez garantovaného místa na prohlídku) úvodní soutěžní části eventu a mohou si i objednat CWG.




JAK SI ZALOGOVAT ÚČAST NA EVENTU ?

Pokud zde budeš přihlášený formou Will Attend a skutečně se tohoto eventu zúčastníš, tak potom si po ukončení akce, zde na GC.com, zapíšeš ještě i log Attended. K tomuto logu pak můžeš připsat i své dojmy a zážitky z celé akce. Také uvítám, když přiložíš i tebou pořízené fotografie nebo video nahrávky z eventu.

Všichni účastníci tohoto "Návštěvního dne" jsou srdečně zváni na některé z jeho, již nyní připravovaných, pokračování.


Listing eventu bude archivován po zalogování všech účastníků,
nejpozději však 25. 11. 2014.





OBSAZENÍ EVENTU - REZERVACE MÍST

Poř. NICK Poznámka Poř NICK Poznámka
1 Výletníci ČB V100 * 1 WA LOG ! 31 Alcapone_ V80
2 Výletníci ČB V80 32 Theresa112 V80
3 zvědavkanoční V100 33 Boho11 V100
4 Pňov V80 34 Boho11 V80
5 edmekbek V100 35 Boho11 V80
6 edmekbek V80 36 Boho11 V80
7 edmekbek V80 37 jardako V100
8 edmekbek V80 38 jardako V100
9 Lilac VIRGIN V100 39 jardako V100
10 Lilac VIRGIN V100 40 S2D V80
11 Lilac VIRGIN V100 41 S2D V80
12 ondra16 V100 42 warwac V100
13 nununka V80 43 warwac V80
14 hosterb V100 44 warwac V80
15 hosterb V80 45 warwac V80
16 hosterb V80 46 Archi1 V100
17 TOM1974 V80 47 Archi1 V100
18 Burg86 V80 48 mr3ska V100
19 Burg86 V80 49 Brouk & spol V80
20 olin29 V80 50 Brouk & spol. V80
21 olin29 V80 51 Arranel_Nicolas V80
22 zdendulakus V100 52 Jakouback V100
23 zdendulakus V100 53 McKřemílek V100
24 zdendulakus V100 54 McKřemílek V100
25 zdendulakus V100 55 McKřemílek V80
26 5530 V80 56 McKřemílek + 1 V80
27 5530 V80 57 Robma22 V80
28 hrusja V100 58 Pavlína111 V80
29 Caravel76 V100 59 Kendyh V80
30 Nuwara V100 60 Pajahpa V100

Na všechny účastníky eventu se těší, a pohodové dny, do data jeho konání, vám přeje pořádající kačer PŘESEKA.


Poslední podstatná úprava listingu: 19. 10. 2014
Poslední AKTUALIZACE REZERVAČNÍ TABULKY: 25. 10. 2014 / 10:00 hod.
Zdroje: Hrady zámky a tvrze českobudějovicka; České hrady 2; Novohradské Hory.
Fotografie: www stránky castles.cz; toulejse.cz; týden.cz; ze-vzduchu.cz; hrady-zriceniny.cz.

Additional Hints (Decrypt)

Oeáan giemr fr bgriíeá ir 14:00 ubqva Mnpágrx cebuyíqxl giemr - 14:30 ubqva

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)