Skip to content

Algoritmovka Mystery Cache

Hidden : 8/25/2014
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na výchozích souřadnicích keš samozřejmě není, ale když jsem byl malej tak jsme se tam chodili s rodiči koupat do přehrady. Občas je potřeba potrápit mozkové závity něčím jiným, než vymýšlením co si obleču na sebe,, nebo co budu mít k obědu

Algoritmovka


Algoritmus je přesný návod či postup, kterým lze vyřešit daný typ úlohy. Pojem algoritmu se nejčastěji objevuje při programování, kdy se jím myslí teoretický princip řešení problému (oproti přesnému zápisu v konkrétním programovacím jazyce). Obecně se ale algoritmus může objevit v jakémkoli jiném vědeckém odvětví. Jako jistý druh algoritmu se může chápat i např. kuchařský recept. V užším smyslu se slovem algoritmus rozumí takové postupy, které splňují některé silnější požadavky. Je zapisován buď lineárním vyjádřením a grafickým zápisem. Lineární vyjádření může být pomocí přirozeného jazyka doplněného klíčovými slovy (tzv. metajazyk nebo pseudokód), nebo zápisem v některém z programovacích jazyků. Jako grafický zápis se používají vývojové diagramy nebo struktogramy.

Vlastnosti algoritmů:


Hromadnost a univerzálnost znamená, že algoritmus není sestrojen pouze na jediný problém, ale na celou řadu problémů - řeší celou přesně vymezenou třídu konkrétních problémů, které se liší jen vstupními hodnotami.
Jednoznačnost (determinovanost) návaznost jednotlivých kroků musí být jednoznačně definována – po vykonání každého kroku algoritmu je jednoznačně určeno, jakou činností se má pokračovat – tím je zajištěno, že při realizaci daného algoritmu dostaneme pro tytéž vstupní hodnoty tentýž výsledek.
Konečnost znamená, že výpočet se ukončí v "rozumném" čase. Realizace algoritmu končí po konečném počtu kroků požadovaným výsledkem.
Správnost výsledek vydaný algoritmem musí být správný.
Rezultativnost algoritmus při zadání vstupních dat vždy vrátí nějaký výsledek (může se jednat i jen o chybové hlášení).


Teďka k samotné keši:



Nultý a základní algoritmus je umět převést binární číslo do desítkové soustavy, to bude vaše písmeno H.
1001=H


První algoritmus je psaný v programovacím jazyce pascal. Jeho název byl zvolen na počest francouzského filosofa, matematika a fyzika Blaise Pascala. Přečtěte si krátký úsek programu psaný v delphi a vašim úkolem je zjistit jaké číslo se zapíše do proměnné X.

var
i,x,y : integer;
begin
x:=1;
for i:=1 to 5 do x:=(x*i);
writeln(x);
readln;
end.

A=X/2,4



Druhý není úplně algoritmus, ale vybral jsem výpočet determinantu 3.řádu, protože práce s maticemi patří mezi základní operace v programování. Hodnota determinantu je vaše písmenko B.




Třetí Dijkstrův algoritmus sloužící k řešení problému hledání nejkratší cesty v grafu se vyskytují téměř všude: při hledání autobusového nebo vlakového spojení v online jízdních řádech, při hledání optimální cesty v navigacích do aut, při plánování pohybu robotů a nebo při routování paketů v internetu. Písmenko C bude délka trasy nejkratší cesty z vrcholu A do vrcholu F. (čísla u hran označují délku hrany)



Jako čtvrtý je „eulerovský tah“. V teorii grafů se termínem eulerovský tah označuje takový tah, který obsahuje každou hranu grafu právě jednou (vrcholy můžou vícekrát). Zavedl jej Leonhard Euler, když se roku 1736 pokoušel vyřešit slavný problém sedmi mostů města Královce. Existuje-li v grafu uzavřený eulerovský tah, nazýváme tento graf rovněž eulerovský. Eulerovské grafy lze nakreslit „jedním tahem“, což není náš případ a Vaše písmeno Z je počet tahů kterými se dá nakreslit obrazec. (startovní vrchol je libovolný).
D=Z*2




Pátý je Fordův-Fulkersonův algoritmus myšlenka algoritmu je velmi jednoduchá: Dokud existuje cesta ze zdroje (výchozí bod) do spotřebiče (koncový bod), taková, že je možnost ještě zvětšit její tok nebo, že každá hrana na této cestě muže ještě „propustit“ vyšší tok (není ve stavu saturace), tak na všech hranách této cesty zvýšíme tok o největší hodnotu, o kterou lze zvětšit tok ve všech hranách cesty. Poté celý postup opakujeme. Cesta s volnou kapacitou se nazývá zlepšující cesta. Vašim úkolem je zjistit maximální tok v síti a to je písmenko Y. (křížek u bodu C je uzel, je průchozí a pokračuje do bodu D)
F=Y/2!




Nápověda: kroky algoritmu:
1. Vyhledat nejkratší cestu ze zdroje do stoku
2. Zjistit tok na nalezené cestě (hrana s nejnižší ohodnocením)
3. Překreslit graf s odečtením toku na příslušných hranách
4. Opakovat ad1 dokud bude vést cesta ze zdroje do stoku




Šestý je fibonacciho posloupnost, někdy nazývaná jako fibonacciho čísla. Je nekonečná posloupnost přirozených čísel začínající 0 1 1 a každé další číslo je součtem dvou předchozích. Vašim úkolem je sečíst prvních 11 členu Fibonacciho posloupnosti a od výsledku odečtěte 100 a to bude Vaše písmenko G.



Sedmý úkol je udělat "2x" ciferný součet roku úmrtí slavného německého matematika a fyzika, který se mimojiné zabýval geometrií, matematickou analýzou,teorií čísel, astronomií, elektrostatikou, geodézií a optikou. Jmenuje se Carl Friedrich Gauss . Toto bude vaše písmenko K .
( výsledné číslo bude větší jak 3)









Získání souřadnic:



N A°G.D0H E F°K.CB



K souřadnicím přičtěte N: +542 ; E: +272 ;
Do solution checker napište výsledné souřadnice, po přičtení korekce tzn. souřadnice, kde je fyzicky keš.

Keš je odlovitelná za mírného sněhu (do 15cm).



Edit:
21.9.2014: Upraven obrázek k Fordův-Fulkersonův. Výsledek stále stejný
29.12.2015: Obnovena keš, přesunuta zhruba o 4metry jinam, souřadnice měnit nebudu.
23.2.2016: Upraveno umístění keše a přidána korekce souřadnic
23.2.2017 Upraven vzorec pro výpočet.
1.9.2019: Přesunutí keše na jiné místo
24.9.2019: Přesunutí keše na jiné místo, kvůli kolizi na předešlém umístění

Additional Hints (Decrypt)

H mrzr an cybgr, ppn zrge bq mqv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)