Skip to content

Dom Świata - Tarnów Traditional Geocache

This cache has been archived.

Galician Reviewer: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować.

More
Hidden : 8/7/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Geocache mini zawiera logbook, naklejki i ołówek.


Nazwa zdjęcia
A Słońce świeciło...

W języku hebrajskim używa się określeń cmentarza: בית עולם bejt olam – „dom świata” albo „dom wieczności”, בית חיים bejt chajim – „dom życia”, בית קברות bejt kwarot – „dom grobów”, בית עלמין bejt almin – „dom wieczności”

Cmentarz Żydowski w Tarnowie został założony w 1581 r., jest jednym z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce. Zajmuje powierzchnię 3,27 ha. Znajduje się tutaj około 4 tysięcy nagrobków, najstarsze pochodzą z końca XVII w.

 
W czasie II wojny światowej Niemcy dokonywali tu masowych rozstrzeliwań około trzech tysięcy ludzi. Wtedy to dwudziestu Żydów wykopało dwa potężne doły by pogrzebać zamordowanych wcześniej współbraci. Oczywiście i oni znaleźli w nich swój koniec.

W 1946 r. ustawiono na miejscu jednego z masowych grobów pomnik - złamaną kolumnę, znak tragicznie przerwanego życia. Projektant pomnika, młody rzeźbiarz David Beker użył do jego budowy jednej ze zniszczonych kolumn, które podpierały strop Synagogi Nowej. Wyryty na niej cytat: "A słońce świeciło i nie wstydziło się...".

Dogłębnie historię tego Kirkutu wyjaśnia Janusz Kozioł http://www.kirkuty.xip.pl/tarnow.htm

Klucze do bramy cmentarnej przechowywane są w Muzeum Okręgowym. (udostępniane za kaucją)

Na terenie Cmentarza znajduje się kwatera poległych żołnierzy w I Wojnie Światowej - Cmentarz nr 201. Jest to niewielka kwatera znajdująca się w południowo zachodniej części cmentarza żydowskiego w Tarnowie przy ul. Szpitalnej. Pochowano na nim 45 żołnierzy austro-węgierskich oraz 9 żołnierzy rosyjskich, wyznania mojżeszowego, poległych w walkach w okolicach Tarnowa oraz zmarłych w wyniku odniesionych ran i z powodu chorób, w tarnowskich szpitalach. Spoczywający tutaj żołnierze są wszyscy znani z nazwisk. Część poległych żołnierzy austro-węgierskich należała do 20 pułku piechoty. Znana jest przynależność pułkowa tylko jednego rosyjskiego żołnierza, służył on w 131 tyraspolskim pułku piechoty. Obecnie kwatera jest mało czytelna, gdyż wokół niej oraz na jej obszarze znajdują się pochówki cywilne. Nie jest znany projektant cmentarza.

Additional Hints (No hints available.)