Skip to content

CYKLOHRACEK Mystery Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 7/18/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Říká se, že železnice spojuje, pojďte si tedy odlovit víkendovou výletní keš, která vám ukáže několik středočeských zajímavostí a vezme vás na výlet po historii klíčové dráhy, na kterou se dnes už dost zapomíná.


Před tím, než se vydáte na lov, přidávám několik technických upozornění:

  1. Keš je možné odlovit pouze od jara do podzimu o víkendech a státních svátcích.
  2. Její odlovení je příjemným nenáročným dopoledním či odpoledním výletem, trasa je vhodná pro pěší, cyklisty i rodiny s dětmi v kočárku. Minimální doba odlovu je cca hodina a půl.
  3. V žádném případě se nesnažte odlovit indicie vedoucí k finální keši tak, že budete vstupovat na železniční trať nebo soukromé pozemky podél dráhy. Řada indicií je viditelná jen z jedoucího vlaku, pokud byste šli po trati, může to být velmi nebezpečné – je to sice lokálka, ale s docela silným provozem nákladních vlaků, a ty v jízdním řádu nenajdete.
  4. Nevydávejte se na lov v době železničních výluk na trase tohoto vlaku, v případě, že bude vlak v části trasy nahrazen autobusem, nelze keš odlovit. Informace o výlukách a mimořádnostech na železnici najdete na www.cd.cz/vyluky.
  5. Keš začíná v Hostivici, lov keše počítá s tím, že je Hostivice i vaší nástupní stanicí.  Můžete samozřejmě nastoupit do vlaku ve kterékoli dřívější stanici, ale při nákupu jízdenky v rámci prvního úkolu pamatujte na to, že Hostivice je skutečným startem.
  6. Pokud by vám nějaká drobnost cestou utekla, vždy můžete zajít za hrajvedoucími ve vlaku, rádi vám poradí.

 

Jak na keš

  • Začínáme podle výchozích souřadnic na nádraží ve městě Hostivice. Podívejte se do jízdního řádu, kdy jezdí speciální vlak Cyklohráček, který tudy jezdí z Prahy do Slaného. Jízdní řád najdete na webu ČD, na www.cyklohracek.cz  nebo v knižním jízdním řádu ČD pod číslem 121.
  • Cyklohráčkem pojedete směrem do Slaného přesně tolik stanic, kolik písmen je v názvu nástupní stanice, kde keš začíná. Při odpočítávání stanic nezapočítávejte nástupní stanici. Až přijede na nádraží pestrobarevná souprava polepená dětskými motivy a nápisy Cyklohráček, je to váš vlak. Pro odlovení keše nezáleží, kterým vozem pojedete, můžete nastoupit kamkoliv
  • Hned po odjezdu z Hostivického nádraží se dívejte z okna po pravé straně (pravou a levou stranu vždy bereme ve směru jízdy vlaku). Cca po dvou minutách (1,5 km za nádražím) odbočíte z hlavní tratě Praha – Kladno na původní Pražsko-Duchcovskou dráhu. Místu, kde se tratě dělí, se říká Jeneček a právě po pravé straně uvidíte stavědlo (domeček s železničářem, který ovládá výhybky). Jak přesně zní název tohoto místa na velké modré ceduli napsané pod oknem na stavědle? Vlak tu jede dostatečně pomalu, nebudete mít problém nápis přečíst. Správnou odpověď si zapište pod písmeno A. Pozor, nenechte se moc rozptylovat průvodčím, který vám bude kontrolovat jízdenky, ať to neprošvihnete. Tato cedule je zde nově vyvěšena od 20. září 2015. Pokud máte indicie vyluštěné před tímto datem, je správnou odpovědí počet všech samohlásek na ceduli. wink
10 - odbočka Jeneček
20 - přípojka Jeneček
30 – zastávka Jeneček

  • V tento okamžik se ocitáte na kolejích původní Pražsko-Duchcovské dráhy. Ta se stavěla před více než 125 lety kvůli dopravě hnědého uhlí ze severočeské uhelné pánve do hlavního města. Trať byla postavena za necelé čtyři roky, zprovozněna byla v roce 1874, ale zajímavý a nepříliš známý je skutečný důvod proč se vlastně začala stavět – šlo totiž o cenu uhlí v Praze. Směr tratě naplánoval stát, který chtěl za podpory veřejnosti oslabit vliv všeobecně neoblíbené Společnosti státní dráhy na dodávky severočeského uhlí do Prahy. Ta měla totiž v tehdejší době monopol na dodávky severočeského a kladenského uhlí, které se muselo dopravovat do Prahy po jejích kolejích. Společnost státní dráhy svého monopolního postavení zneužívala a výsledkem bylo, že v Praze bylo uhlí dražší než např. v Berlíně nebo Vídni, ačkoliv tato města byla od uhelných dolů mnohem dál než Praha. Aby byl tento monopol narušen a uhlí v Praze zlevnilo, vznikla trať, po které právě jedete. První zastávkou na trase původní Pražsko-Duchcovské dráhy je Jeneč zastávka. Zde opět zbystřete.
  • Za Jenčí se stáčí trať doprava a přes most přejíždí vlak dálnici D6 z Prahy do Karlových Varů. Těsně před mostem uvidíte po pravé straně rychlostník, který strojvedoucímu říká, jak rychle může vlak přes most jet – Číslo z tohoto rychlostníku před mostem si zapište pod písmenem B.Opravdu se soustřeďte, pojedete kolem rychlostníku jen jednou.
  • Vaším dalším úkolem bude najít motorový vůz č. 812 613-8, který je buď na začátku nebo na konci soupravy. Na něm je velký nápis – Cyklohráček plný…. Doplňte kolik má chybějící slovo písmen. Tento počet si zapište pod písmeno C. Aktualicaze k 31.5.2019: Tento vůz je kvůli technické závadě trvale odstaven z provozu a nahradila ho v čele vlaku motorová lokomotiva. Tuto indicii nemáte šanci nijak zjistit. Proto vám rovnou prozradím, že pod písmenem C se skrývá číslo 3.
  • Podívejte se ale zároveň z okna – vpravo můžete vidět z neobvyklé strany ruzyňské letiště, které vlak objíždí skoro dokola. Původně vedla tato trať právě přes území dnešního letiště, kvůli stavbě ranvejí byla posunuta o několik set metrů směrem na západ. Těsně před stanicí Středokluky uvidíte železniční stáčírnu leteckého paliva. Na první pohled můžete mít pocit, že jedete po skoro zapomenuté lokálce, kde jezdí už jen výletní vlaky, ale nenechte se zmýlit. Je to klíčová nákladní železniční trať, díky které se zásobuje celé letiště leteckým benzínem a je to jediná cesta, jak palivo na letiště dopravit. V letních měsících, kdy se létá více, přijíždí po této trati do Středokluk i několik desítek železničních cisteren denně. Je velmi pravděpodobné, že je na nádraží ve Středoklukách uvidíte. Ale zpět k letišti – 5. října 2012 bylo pojmenováno po prvním prezidentovi samostatné České republiky. Počet písmen v jeho křestním jménu vynásobte počtem písmen v jeho příjmení a výsledek si zapište pod písmeno D.
  • Za Středokluky následuje zastávka Tuchoměřice – tady je to jednoduché – zapište si pod písmeno E, kolik lamp se na nástupišti této zastávky nachází.
  • A teď opět pozor. Hned za zastávkou Tuchoměřice je vpravo velký sklad. Z venku se moc neliší od ostatních kolem Prahy, ale tento je přeci jen něčím trochu zvláštní. Vlakem sem vozí tatranky, piškoty a další dobroty ze severu Moravy a odtud se rozvážely kamiony do obchodů. Speciální nákladní „tatranka expresy“ sem přijížděly několikrát týdně. Dnes už jsou tyto přepravy sladkostí minulostí, ale zboží sem po železnici jezdí stále. Jakou má sklad barvu? Správnou odpověď si zapište pod písmeno F.
    1 - Červenou
    2 - Šedou
    3 – Zelenou


    • Další stanicí jsou Noutonice – spočítejte počet vlakových kolejí (každá kolej se skládá ze dvou kolejnic) ve stanici. Výsledek si zapište pod písmeno G. Počítejte je v okamžiku, kdy vlak zastaví před nádražní budovou, tam jsou vidět nejlépe všechny. Dívejte se na obě strany vlaku.
    • Z Noutonic jede váš vlak pěkně z kopce a docela nabírá rychlost, takže je čas si trochu hrát. Ve vlaku se pohybuje kromě průvodčího také hrajvedoucí – má barevnou kšiltovku a tričko s nápisem Cyklohráček na zádech. Jděte za ní, nastavte jí paži, a požádejte, ať vám dá na ruku razítko. Co vám hrajvedoucí obtiskla na ruku? Výsledek si zapište pod písmeno H. Pokud není hrajvedoucí zrovna ve vašem voze, stačí, když ji odchytíte na další zastávce, nebo až budete z vlaku vystupovat.
      1 – Nápis
      2 – Obrázek
      3 - Číslo
    • Další zastávkou jsou Kováry, na nástupišti zastávky je červený přístřešek. Z čeho je vyrobený? Výsledek si zapište pod písmeno I.
      1 – Ze dřeva
      2 – Z kovu
      3 – Z plastu
    • Ted už se ale blížíte do Zákolan, které jsou rodištěm Antonína Zápotockého. To byl český komunistický politik, odborový předák a později premiér Československa, který se stal druhým československým komunistickým prezidentem po Klementu Gottwaldovi. Jedním z jeho známých děl byla například Rudá záře nad Kladnem. K jednoznačně nejkontroverznějším krokům jeho prezidentského úřadování patřila měnová reforma v roce 1953. V Zákolanech na návsi stojí jeho pomník a několik metrů vedle je pamětní deskou označen i jeho rodný dům. Právě socha Antonína Zápotockého nás bude zajímat. Hned jak vlak vyjede ze zastávky v Zákolanech, bedlivě se dívejte na levou stranu – mezi stromy sochu uvidíte, ale buďte pozorní. Jak je socha otočená při pohledu z vlaku? Výsledek si poznamenejte pod písmenem J.
      1 – Čelem
      2 – Z boku
      3 – Zády

    Další úkoly už ve vlaku nemáte, pomalu se blížíte do cíle, nezapomeňte tedy vystoupit ve správné stanici :) Pokud jste si dosud všechno během cesty správně zapsali, vyjde vám kontrolní součet indicií A až J přesně 88.

     

    Po výstupu z vlaku

    Jak vystoupíte, uvidíte před sebou budovu nádraží. Vedle vchodu do kanceláře výpravčího je šedivá plechová deska s elektrickými rozvody, na ní jsou červenou barvou poznamenána dvě písmena a číslo. Číslo z této desky si poznamenejte pod písmenem K. Dál pokračujte na souřadnice, které vypočtete podle tohoto vzorce:

    N 50°11.[G+H+I][B-D+G][C+J-K]
    E 014°13.[E+H][A-C-H][G-I+K]

    Jakmile dojdete na souřadnice, které jste po výstupu z vlaku vypočetli, podívejte se na monument, před kterým stojíte, sečtete poslední dvě číslice v druhém letopočtu a poznamenejte si výsledek pod písmenem L. Dál pokračujte na souřadnice, které vypočtete tímto vzorcem:

    N50°11.[L-E][C+E+F][L-K]
    E014°13.[E+F][(B/J)-H][L+H-A]

    Pokud děláte všechno správně, chodíte po legálních cestách, půjdete cestou kolem obecního úřadu a pošty. Přímo proti nim je budova bývalého agitačního střediska. Její číslo popisné si zapište pod písmenem M.

    Jakmile dojdete na místo určených souřadnic, buďte opatrní, ať vás něco nepřejede. Z výstražných křížů si opište poslední dvě číslice z identifikačního čísla přejezdu a zapište si je pod písmenem N. Takovými čísly jsou označeny všechny přejezdy v celém Česku. Pokud byste byli svědky nehody nebo nějakého problému na přejezdu, právě toto číslo nahlaste policii – každý přejezd má svůj unikátní kód a policie nebo hasiči ho najdou díky tomuto číslu velmi rychle.

    Pokračujte dál po polní cestě po turistické značce na horizont kopce. Podívejte se na jihovýchod. Na vrcholu protějšího kopce uvidíte červenou střechu románské rotundy Budeč. Je to jedna z nejstarších dochovaných kamenných staveb na našem území a podle historických materiálů se zde vzdělával přímo svatý Václav. A k Václavovi se vztahuje i poslední otázka. Kolikátý zářijový den je státní svátek sv. Václava? Výsledek si zapište pod písmenem O.

    Tím máte všechny podklady pro nalezení keše. Finální keš najdete na těchto souřadnicích:

    N50°11.[(M/L)-C-J][(B/K)+H][E+I]
    E014°1[K+H-C].[J*(N-O)][I+K]

    Pozor, nechoďte přímo za nosem za danými souřadnicemi, pro bezproblémový přístup, doporučujeme cestu přes tento bod se souřadnicemi:

    N50°11.[E+F][J+K][N/(B+O)]
    E014°1[H-J+K].[C-J+L][O/(F+I)][E+G]

    Co dál po nalezení keše?

    Nejlepší je vrátit se zpět na značenou turistickou trasu a dojít do Zákolan. Je tu hospoda, stánek s občerstvením a jezdí tu vlaky do Prahy, do Kralup a na Kladno.

    Když budete mít čas a chuť, určitě se podívejte na Budeč, ze Zákolan tam vede červená značka. V létě tam bývá průvodce, který vás rád provede rotundou i její historií.  Jak v Zákolanech, tak na Budči najdete další keše.

    Příjemná je procházka dál po červené značce údolím potoka podél trati, po které jste přijeli, za hodinu a půl až dvě hodiny tak dojdete z Budče na Okoř, odkud jezdí autobus 350 do Prahy. Cestou najdete pár dalších hezkých kešek.

Additional Hints (Decrypt)

Ir fgeáav, žryrmaý ueíorprx, wraž x iynxh cngeí n xgreý qíxl fié iámr wra an mrzv zhžr yržrg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)