
Swiat:
21 stycznia – na Krecie wylądowały oddziały greckie z zamiarem wsparcia antytureckiego powstania i zjednoczenia wyspy z Grecją.
1 kwietnia – japońskie Nagano otrzymało prawa miejskie.
2 czerwca- Guglielmo Marconi uzyskał patent na radio.
2 czerwca- Mark Twain w odpowiedzi na pogłoski o swojej śmierci opublikował na łamach New Your Journal sprostowanie „Wiadomości o mojej śmierci są przesadzone”, które stało się słynnym powiedzeniem.
12 czerwca – opatentowano szwajcarski nóż oficerski.
Lipiec – pierwsze kobiety uzyskały stopień magistra farmacji na UJ.
11 lipca – rozpoczęła się nieudana szwedzka wyprawa balonem wodorowym na biegun północny, w czasie której zginęła cała trzyosobowa załoga.
22 lipca – w Warszawie została otwarta pierwsza stacja pogotowia ratunkowego.
10 sierpnia – niemiecki chemik Felix Hoffmann otrzymał w laboratorium kwas acetylosalicylowy, który wszedł do handlu jako lek przeciwbólowy Aspiryna.
21 sierpnia – Felix Hoffmann (chemik w firmie Bayer AG) stworzył substancję o nazwie dwuacetylomorfina, wprowadzoną na rynek pod nazwą „heroina” bez testów klinicznych jako nowy „rewelacyjny środek na kaszel”, zdelegalizowano ją w 1931.
29 listopada – niemiecki statek pasażerski SS Kaiser Wilhelm der Große zdobył Błękitną Wstęgę Atlantyku.
- Założono miejscowość Konstancin.
- Początek budowy wschodniochińskiej linii kolejowej przez terytorium Rosji. Napływ do Mandżurii Rosjan i Polaków.
- Pierwszy kongres pszczelarski Apimondia (Bruksela, Belgia).
- Joseph John Thomson odkrył istnienie elektronów.
- Rudolf Diesel skonstruował pierwszy w pełni udany silnik wysokoprężny.
Kotlina:
22 maja - Oddano do użytku tramwaj gazowy z dworca kolejowego do Cieplic i Sobieszowa. Pod koniec XIX w. szukano alternatywy dla tramwajów konnych i próbowano m.in. wyposażać tramwaje w silniki gazowe. Próbę taką przeprowadzono w Jeleniej Górze, jednak po dwóch latach zlikwidowano ten tramwaj. Dlaczego? Otóż tramwaj ten ciągle się psuł i pochłaniał ogromne ilości gazu (1m sześć./1 km) nie dając jednocześnie wystarczającej mocy. Ponadto potrzeba było mnóstwo wody do chłodzenia. Tabor ten produkowano w Dessau. Wagon pierwszy, silnikowy, wraz z paliwem ważył 20 ton. Wagony były dwukierunkowe, z zadaszonymi pomostami. Wagon silnikowy miał 16 miejsc stojących oraz 12 siedzących (ławy wzdłuż wagonu).
28/29/30 lipca – Kotlinę nawiedziła wielka powódź. Deszcze padały przez 3 tygodnie. Doszło do największej powodzi w Karkonoszach. Woda zerwała wiele mostów, między innymi most koło poczty w Sobieszowie, na którym stało kilka osób. W Kowarach. nastąpiło oberwanie chmury. Deszcz lał się strumieniami, było duszno i parno, w ciągu 10 godzin spadło ok. 200 litrów wody na metr kwadratowy. Całkowitemu zniszczeniu uległo 14 domów mieszkalnych i 15 innych budowli. Znacznie uszkodzonych zostało 10 domów mieszkalnych i 5 innych budowli. Woda zmyła 12 publicznych i 9 prywatnych mostów, zabrała 3 km dróg publicznych i 11 km dróg prywatnych. W mieście w tym czasie zamieszkiwało 6000 mieszkańców.
Od 28 do 31 lipca w Karpaczu wystąpiły niespotykane opady: tylko 30 lipca spadło 220 mm. W rezultacie wody niszczyły drogi, mosty, rujnowały domy, zginęło wielu ludzi. Koło Wlenia, gdzie normalny przepływ Bobru wynosi 12 m3/sek, wzburzona rzeka toczyła 1200 - 1500 m3 wody/sek. Poziom wody na rynku we Wleniu wynosił 2,5 m. i utrzymywał się przez 3 dni.
21 sierpnia 1897 roku przybyła do miasta cesarzowa niemiecka Augusta Victoria obejrzała szkody poczynione przez powódź i przekazała na rzecz poszkodowanych kilka tysięcy marek. Mieszkańcy na pamiątkę jej pobytu ufundowali tablicę.
