Skip to content

Scream for me … cachers !!! Mystery Cache

This cache has been archived.

Naja & Sorrow: Schránka bude ponechána na místě na dožití...

More
Hidden : 6/4/2014
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Takže si oblékneme stylová trika se svoji oblíbenou kapelou a vyrazíme na koncert... nebo si nejdřív projdeme několik zajímavých skladeb a na konci najdeme krabičku, která nás tak zajímá…a potom můžeme vyrazit i na nějaký ten koncert :o)


Keška je věnována hudbě okolo rocku a metalu, který nás tak moc baví :o) Sice ne všechny ukázky níže, které si budete užívat, jsou striktně z heavy metalové scény, ale je jich tam asi nejvíce, tak bychom vás na následujících řádcích poinformovali a pokusili se seznámit s tímto hudebním žánrem.

Heavy metal (metal)

je styl hudby, který se jako vymezený hudební styl objevil na přelomu 60. a 70. let ve Velké Británii a USA. Kořeny má v hardrockových skupinách, které kombinováním blues a rocku vytvořily nový hudební styl, charakteristický používáním elektrických kytar a bicích a také hlasitým a zkresleným zvukem. Existuje množství variací heavy metalu, ale všechny se opírají o zkreslený zvuk kytar a kytarové motivy, zvané riffy. K tomu se přidává mírně kovově znějící baskytara a úderné tempo bicích.

Průkopníky heavy metalu byly kapely jako Led Zeppelin, Black Sabbath a Deep Purple, které si vybudovaly rozsáhlou posluchačskou základnu, a to i navzdory nepřízni kritiky. V polovině 70. let britská kapela Judas Priest pomohla vytříbit žánr pominutím většiny bluesových prvků. Kapely tzv. Nové vlny britského heavy metalu, např. Iron Maiden a Motörhead vnesly do tohoto žánru rebelii punk rocku a zvýšily rychlost hry. V 80. letech se staly typickými představiteli heavymetalu Helloween, Accept nebo Manowar.

V žádné metalové kapele nesmí chybět kytarista, baskytarista, bubeník a zpěvák, který může být zároveň taky instrumentalista. Někdy se využívají i klávesové nástroje. Nejdůležitější je však zkreslený kytarový zvuk. Mezi prvními metalovými uskupeními byly oblíbené Hammondovy varhany (tzv. Hammondky), které v 80. letech nahradily převážně syntezátory.

Zesilovači zvýrazněná akustická síla elektrické kytary hrála v dějinách heavy metalu podstatnou roli. U hry na kytaru se často používá tzv. overdrive pedál společně s využitím zkreslení samotného elektronkového zesilovače, čímž se vytvoří hutný, mocný, „těžký“ zvuk. Na počátku 70. let některé populární skupiny začaly hrávat s dvěma kytaristy. Přední místo mezi těmito skupinami zastávali Judas Priest a Iron Maiden, u kterých si kytaristé dělí funkce sólové a rytmické kytary. Ústřední složkou heavy metalu jsou kytarová sóla. Složitá sólová hra a riffy jsou neoddělitelnou součástí heavy metalu.

Role baskytary je další složkou metalového zvuku; souhra baskytary a sólové kytary je důležitým prvkem. Basová kytara umožňuje hrát v tónech, které vytvářejí charakteristický „těžký“ zvuk. Metalové basové linky se hodně různí v komplexnosti, od „pedálového tónu“ (na různé akordy se používá pouze jeden tón) jako základu, až po zdvojené komplexní riffy a tzv. „lick“ (krátká fráze během sóla), společně se sólovou nebo rytmickou kytarou. V některých kapelách má basa výraznější postavení. Obvykle však spíše jen zhutňuje zvuk kytar. Metaloví basisté někdy upřednostňují trsátka před prsty, tím se jejich zvuk stává ostřejším.

Rytmus a tempo; heavy metal je typický energickým tempem a razantností. Strohé, prudké a izolované rytmické části se spojují do rytmických frází s osobitou, často trhavou strukturou. Tyto fráze slouží jako základ rytmických průvodů a melodických figur zvaných riffy, které mají za následek „chytlavost“ písní. V heavymetalových písních se používají delší rytmické figury. Tempo v raném heavy metalu mělo sklon k pomalosti až těžkopádnosti. Nicméně koncem 70. let začaly být živou součástí žánru rozmanitá tempa.

V heavy metalu se jako harmonický základ hodně využívá pedálový tón. Jedná se o hluboký permanentní tón, během kterého se vyskytuje alespoň jeden cizí (disharmonický) souzvuk. Heavymetalové riffy se zpravidla zakládají na nepřetržitém opakování tónu, který se hraje na nejhrubších (nejnižších) strunách basové nebo rytmické kytary – obvykle se jedná o struny E, A nebo D. Jinými slovy, jednoduchý basový tón se soustavně opakuje a mezitím se postupně hrají různé akordy, včetně akordů, které obvykle nezahrnují onen basový tón, čímž se vytváří zdání napětí. Příkladem je úvodní riff písně „You've Got Another Thing Comin'” od Judas Priest, kde jedna kytara hraje pedálový tón F#, a druhá kytara hraje akordy.

Nejčastějšími motivy heavymetalových textů jsou sex, násilí a mystika. Heavy metal, podobně jako blues, v němž má kořeny, obsahuje často sexuální podtón – počínaje podmanivými nahrávkami Led Zeppelin a konče současnou nu-metalovou tvorbou, které nejsou cizí otevřené sexuální narážky. S rostoucí oblibou thrash metalu v 80. letech se stále větší množství metalových písní začalo zabývat politikou a sociálními otázkami. Romantika a baladičnost patří mezi obvyklé motivy gothic a doom metalu, a stejně tak nu-metalu, který se navíc zabývá problémy dospívající mládeže. Nedílnou součástí tohoto druhu hudby jsou podivné, fantastické texty, vyvolávající rozptýlení. Například texty kapely Iron Maiden v sobě často nesou znaky bájesloví, krásné literatury a poezie; k takovým písním patří např. „Rime Of The Ancient Mariner“ založená na stejnojmenné básni Samuela Taylora Coleridge. Mezi další ukázkové příklady patří: „The Wizard“ od Black Sabbath nebo „Dreamer Deceiver“ od Judas Priest. Další interpreti se ve svých textech zaměřují na válku, nukleární zkázu, životní prostředí a politické či náboženské problémy. Vzorovými příklady jsou písně jako "War Pigs" od Black Sabbath, “…And Justice For All” od Metallicy nebo „2 Minutes To Midnight“ od Iron Maiden. Motiv smrti, zastávající přední místa v heavy metalu, se objevuje v textech takových rozdílných kapel jako Iron Maiden, Black Sabbath nebo Slayer.

Nedílnou součástí asi veškerých hudebních stylů jsou i vizuální prvky. Obaly alb, vystoupení na pódiu, kostýmy kapel a videoklipy jsou téměř stejně důležité jako hudba samotná. Z každého díla lze tedy získat velké množství dojmů. Některá raná heavymetalová seskupení, např. Alice Cooper nebo Kiss, získala popularitu nejenom díky své hudbě, ale přispěly k ní také jejich vystoupení na pódiu, převleky, masky a až vulgární chování muzikantů.

Dlouhé vlasy jsou považovány asi za nejvýraznější poznávací prvek metalové módy. Heavy metal převzal tento rys původně z kultury hippies. V 80. a 90. létech heavymetalové „háro“ symbolizovalo nenávist, odpor a rozčarování generace, která se očividně necítí nikde doma.

Klasický metalový stejnokroj :o) se skládá z modrých džínů, černého trička a černé kožené nebo džínové bundy. Trička bývají většinou ozdobena logy nebo kresbami představujícími oblíbenou kapelu. V polovině 70. let se zásluhou Judas Priest a Motörhead ujala mezi heavymetalisty kožená móda a motorkářská kultura.

Tak a dost teorie a jde se na věc…odhrňte vlasy, nastražte uši a luštíme… :o)

A

U první ukázky vyciferujte rok vydání studiového alba s touto skladbou.  

B

Tato skladba pochází z jednoho z nejúspěšnějších alb kapely; opět budeme ciferovat rok vydání tohoto alba.     

C

Roku xxxx byl poprvé vydán stejnojmenný román od světoznámého spisovatele s iniciálami E.M.H. Sečtěte (neciferujte) jednotlivé číslice tohoto roku.  

D

Kolik "postav" se nachází na přebalu studiového alba, ze kterého pochází tato skladba?

E

Které vydavatelství vydalo v roce 1978 album obsahující tuto skladbu?

Warner Bros (E=3),   Universal Music (E=2),   EMI (E=8)

F

Tato ukázka (troufnu si říct pro fajnšmekry:o) není zrovna skladbou heavymetalovou, ale autora bych s klidem zařadil mezi představitele tvrdší hudby (občas). Bohužel tento excelentní kytarista již není mezi námi. Indicii získáte vyciferováním celého data úmrtí.  

G

Tady budeme opět ciferovat rok vydání alba...

H

Kolik členů má v základní sestavě tato kapela?

I

Kolikáté (studiové!) v pořadí bylo vydané toto album? 

J

Až určíte tuto skladbu, kapela již nebude problém…vyciferujte celé datum narození zpěváka kapely. 

K

V názvu skladby je obsažen název dne v týdnu. Kolikátý den v týdnu to je?

L  /  M  /  N

V textu v rámci ukázky (pouze ukázky, ne celé skladby) se stále opakuje jedna číslovka (indicie L). Dále spočítejte kolikrát je ona číslovka zmiňována (indicie M)? To by bylo ale snadné, ne? Tak si dáme ještě klasiku – ciferaci roku vydání alba... (N)

O

V kterém roce vznikla tato kapela? Ciferujte. 

P

Ze kterého města pochází kapela hrající v ukázce?

Göteborg (P=1),   Solingen (P=4),   Hamburg (P=5)

Q

Kolikáté místo na studiovém albu zaujímá tato skladba? 

R

Jedna z nejslavnějších písní této kapely pochází z velmi, velmi známého alba. A už naposledy ciferace roku vydání… 

THANK YOU VERY MUCH AND GOOD NIGHT… !!!  THANK YOU… !!!

A nebo ještě přídavek… :o)

N 50° 0(C-R),(D-Q)(F*I-E)(K-A)

E 014° (P-B-Q)(O+Q+A),(G-E)(L-M+H)(J+N-C)



Ještě několik poznámek ke keši: Asi tušíte, že na úvodních souřadnicích kešku nenajdete, nachází se zde hala, kam si občas můžete zajít poslechnout nějaký ten koncertík...a pokud budete při luštění ciferovat, tak vždy až na jednociferné číslo. A k logu můžete klidně připojit nějakou tu fotečku z koncertu, kde jste byli vy :o)

Kontrola souřadnic: GeoChecker.com.

Additional Hints (Decrypt)

An zvfgr ohqgr IRYZV zhqybbormergav (imuyrqrz x boprefgirav ancebgv) n gnxr arbgiverwgr, pb arzngr...nav gb arav ceb mvfxnav xenovpxl cbgeron...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)